Kubera předpověděl zlou budoucnost národa. Následek je tu

07.11.2012 4:42 | Zprávy

Ani zlatým, ani jiným písmem nebude nikde zapsán senátor a teplický primátor Jaroslav Kubera, i kdyby se Evropská unie rozpadla, říká pobaveně politolog Jiří Pehe. Reagoval tak na slova Kubery, že jména sedmnácti zákonodárců, kteří hlasovali proti Lisabonské smlouvě, budou jednou vytesána zlatým písmem.

Kubera předpověděl zlou budoucnost národa. Následek je tu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Plete si Evropskou unii s RVHP nebo komunistickým blokem, kde by jména lidí, kteří měli odvahu, vytesána být mohla. Připadá mu směšné, že se euroskeptici, kteří hlasovali proti Lisabonské smlouvě, staví do role disidentů,  i když jim v demokratické společnosti, jakou je Evropská unie, za jejich postoj nic nehrozilo. „Nemuseli za to ničím zaplatit,“ usmívá se Pehe.

Můžete to zablokovat, ale uvidíte

Pehe se podivil i nad dalšími výroky oblíbeného senátora, která pronesl Kubera na kongresu ODS a v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Senátor za ODS kritizoval Evropskou unii a to, jaké nástroje používá, aby protlačila z poslední doby třeba evropskou daň nebo bankovní dohled.  „Evropská unie má totiž úžasný klacek na všechny členské země. A ten klacek se jmenuje ´Když nebudeš poslouchat, nedáme ti dotace, zastavíme ti programy´. Proto potřebuje stáhnout co nejvíc peněz z členských států, aby je mohla rozdávat, a tím si je udržovat v područí. Stalo se to Maďarsku, na nás to mohou zkoušet pod záminkou, že jsou špatné ROPy. To může být nátlak, abychom byli poslušní. Až budou chtít bankovní dohled, tak nás mohou zastrašit stylem ´Můžete to zablokovat, ale uvidíte´,“ prohlásil pro ParlamentníListy.cz senátor Jaroslav Kubera.

Česká republika je na Evropě závislá, i kdyby nebyla v Evropské unii

Politolog mu radí, aby si přečetl články renomovaného ekonoma Luďka Niedermayera. „Ten si myslí, že bankovní unie je jednou z mála možností, jak zabránit jedné z dalších finančních krizí, které se nám tak jako tak nevyhnou, i kdybychom v EU nebyli. Ale Česká republika vyváží 80 procent zboží do EU, takže je směšné tvrdit, že se vyhneme klacku ze strany EU, když nebudeme spolupracovat,“ uvedl Pehe, že jsme na Evropě závislí, i kdybychom nebyli součástí Evropské unie.

Problém není v rozdělování peněz, ale v neschopnosti Česka je čerpat

Politolog Jiří Pehe upozorňuje, že systém, jakým Evropská unie „vytahuje peníze“ z členských zemí, je pevně nastaven. „K tomu slouží evropský rozpočet, který určuje procento z hrubého domácího produktu jednotlivých států, jestli konkrétní stát je více na příjmové stránce - dostává dotace, nebo je tak bohatý, že se podílí na příspěvcích,“ vysvětlil. Nikdo podle něj nemá zájem tahat dotace z České republiky. „Pan Kubera by se měl zajímat, jak je možné, že Česká republika není schopna evropské peníze, na které má nárok, vyčerpat a že se většina evropských peněz rozkrade, proto musí být jejich čerpání zastaveno,“ kritizuje nakládání s prostředky z evropských fondů v České republice politolog.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…