Masakr, dostali na zadek. Může za to Angela Merkelová. Profesor Krejčí o volbách na Slovensku a o tom, co čeká nás

08.03.2016 7:51 | Zprávy

ROZHOVOR „Masakr. Každý, kdo v politice na Slovensku něco znamenal, dostal na zadek.“ Takto vyhodnotil výsledky slovenských voleb profesor Oskar Krejčí. Z toho, že se dostalo do parlamentu i krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby neviní premiéra Roberta Fica: „Je to chyba německé kancléřky. Ona vytáhla tyhle lidi ze stínu,“ vysvětluje politolog Krejčí v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz. Předkládá také názor, proč by Ficovi chvíli slušelo být v opozici: „Do dvou let by měly být předčasné volby a pak Robert Fico ukáže, že je fénix slovenské politiky.“

Masakr, dostali na zadek. Může za to Angela Merkelová. Profesor Krejčí o volbách na Slovensku a o tom, co čeká nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Výsledky slovenských voleb, kdy se do parlamentu dostalo krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Naše Slovensko, komentoval v pondělí při návštěvě Karlovarského kraje český prezident Miloš Zeman: „A ne že bych se vměšoval do slovenských vnitřních záležitostí... překvapil mě nástup strany, kterou pokládám za fašistickou. Takže předpokládám, že pan Kotleba na mě podá trestní oznámení, což bude jedno z mnoha trestních oznámení, jimž čelím,“ sdělil Miloš Zeman. Co říkáte na tohle vyjádření? A jaké šance má vlastně premiér Fico na sestavení vlády? 

První, co mě napadlo, když jsem se podíval na výsledky voleb: Masakr. Každý, kdo v politice na Slovensku něco znamenal, dostal na zadek. Ještě nikdy jsem neviděl takový soubor Pyrrhových vítězství. Vítězství Směru je základ další prohry. Jestli někde byly tři nebo čtyři strany, které dosáhly Pyrrhova vítězství, tak je to právě na Slovensku.

Když se budu držet vaší otázky, pokud jde o Kotlebu, pan prezident má pravdu. Základem jeho úspěchu je hyperkriticismus, který zdomácněl ve slovenské politice. Vzájemná nenávist mezi politickými stranami a jejich vůdci vytváří atmosféru, která otevírá cestu pro nejrůznější novotvary. Slovensko mělo tendenci mít strany na jedno, maximálně dvě použití. Strana, která se objeví těsně před volbami, krátce existuje, po volbách se dostane do vlády, pak se nedostane ani do parlamentu a vytratí se. Takových stran se objevilo několik, zároveň ale zmizely historické strany SDKÚ – DS nebo KDH. SDKÚ, právě tak jako ODS nemá tradici, tam se hlasování v rodinách nedědí, ale slovenská KDH, stejně jako u nás KDU – ČSL, má tradici. Myslím si, že některé novotvary ukáží neživotaschopnost a KDH se může v příštích volbách vrátit zpátky do parlamentu.

Jaké se nabízejí momentálně scénáře? Fico potřebuje dát dohromady tři strany, což je nesmírně obtížné. SNS vytvářejí koaliční potenciál pro Směr, ale dohromady nemají dostatečný počet mandátů. Třetí koaliční partner by mohl být Most-Híd, jenže ti se zase neshodnou se SNS. Pak už jsou tam jen politici, kteří přísahali na hrob svých matek, babiček a prababiček, že se Směrem nikdy nepůjdou. Jenže takto přísahali, že nepůjdou ani spolu.

Zaslouží si Kotlebova strana takovou nálepku, jakou jí dal prezident Miloš Zeman?

Kotleba se mimo jiné proslavil tím, že je kritický vůči Slovenskému národnímu povstání, chválí Tisa a v neposlední řadě jsou špatně čitelné jeho výroky o holocaustu. To jsou symptomy fašismu. Uvidíme, zda se transformuje do nějaké rozumnější polohy, ale v této fázi je napravo od Le Penové, která je proti těmto klukům demokratka. Zase si všimněte, že se ale jeví jako úspěšný hejtman Banskobystrického kraje. V této oblasti zabodoval, myslím, že ještě víc než na Banskobystricku získal v sousedním Zvolenu. Jeho pracovní výkon není vnímán zcela negativně, což je velmi nepříjemné. Připomíná mi to částečně situaci v Rakousku. Teď se omlouvám, že jsem trochu osobní, ale tohle je chyba německé kancléřky. Ona vytáhla tyhle lidi ze stínu.

Ve většině komentářů a hodnocení se ovšem svaluje vina na premiéra Fica, který měl vést chybnou kampaň. Co když svým postojem naopak zabránil tomu, aby výsledek výrazně radikálních uskupení nebo těch protievropských byl ještě vyšší? Nebo opravdu téma uprchlíků pojal špatně?

Téma bylo na stole. On se musel vyjadřovat. Téma mu přinesli z Bruselu a je celou svou podstatou radikální. On se vymezil, a kdyby se nevymezil radikálně, jeho parketu by převzal někdo jiný. Radikalismus byl zcela na místě. Všichni věděli, alespoň lidé ze Směru, s kterými jsem mluvil, že je v tom okamžiku pozice strany na hraně, protože socialista musí být solidární. Jenže v podání Angely Merkelové je situace zničující a nelze zůstat na kompromisech. To je samo o sobě masakr.
Kdyby se nevymezil, tak by „Kotlebové“ nabrali ještě více. Zásadní problém není vymezení se proti migrantům, ale to, že Směr neuměl zareagovat na nenávistnou kampaň a poslední dvě kauzy se zdravotníky a učiteli.

Do jaké míry je pravděpodobné, že Slovensko míří předčasným volbám?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…