Masakr, dostali na zadek. Může za to Angela Merkelová. Profesor Krejčí o volbách na Slovensku a o tom, co čeká nás

08.03.2016 7:51 | Zprávy

ROZHOVOR „Masakr. Každý, kdo v politice na Slovensku něco znamenal, dostal na zadek.“ Takto vyhodnotil výsledky slovenských voleb profesor Oskar Krejčí. Z toho, že se dostalo do parlamentu i krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby neviní premiéra Roberta Fica: „Je to chyba německé kancléřky. Ona vytáhla tyhle lidi ze stínu,“ vysvětluje politolog Krejčí v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz. Předkládá také názor, proč by Ficovi chvíli slušelo být v opozici: „Do dvou let by měly být předčasné volby a pak Robert Fico ukáže, že je fénix slovenské politiky.“

Masakr, dostali na zadek. Může za to Angela Merkelová. Profesor Krejčí o volbách na Slovensku a o tom, co čeká nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Výsledky slovenských voleb, kdy se do parlamentu dostalo krajně pravicové uskupení Mariana Kotleby Naše Slovensko, komentoval v pondělí při návštěvě Karlovarského kraje český prezident Miloš Zeman: „A ne že bych se vměšoval do slovenských vnitřních záležitostí... překvapil mě nástup strany, kterou pokládám za fašistickou. Takže předpokládám, že pan Kotleba na mě podá trestní oznámení, což bude jedno z mnoha trestních oznámení, jimž čelím,“ sdělil Miloš Zeman. Co říkáte na tohle vyjádření? A jaké šance má vlastně premiér Fico na sestavení vlády? 

První, co mě napadlo, když jsem se podíval na výsledky voleb: Masakr. Každý, kdo v politice na Slovensku něco znamenal, dostal na zadek. Ještě nikdy jsem neviděl takový soubor Pyrrhových vítězství. Vítězství Směru je základ další prohry. Jestli někde byly tři nebo čtyři strany, které dosáhly Pyrrhova vítězství, tak je to právě na Slovensku.

Když se budu držet vaší otázky, pokud jde o Kotlebu, pan prezident má pravdu. Základem jeho úspěchu je hyperkriticismus, který zdomácněl ve slovenské politice. Vzájemná nenávist mezi politickými stranami a jejich vůdci vytváří atmosféru, která otevírá cestu pro nejrůznější novotvary. Slovensko mělo tendenci mít strany na jedno, maximálně dvě použití. Strana, která se objeví těsně před volbami, krátce existuje, po volbách se dostane do vlády, pak se nedostane ani do parlamentu a vytratí se. Takových stran se objevilo několik, zároveň ale zmizely historické strany SDKÚ – DS nebo KDH. SDKÚ, právě tak jako ODS nemá tradici, tam se hlasování v rodinách nedědí, ale slovenská KDH, stejně jako u nás KDU – ČSL, má tradici. Myslím si, že některé novotvary ukáží neživotaschopnost a KDH se může v příštích volbách vrátit zpátky do parlamentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…