Měli by poslouchat. A přemýšlet. Ti vysloužilí totiž už vědí. Zdeněk Zbořil vládu nešetřil

27.06.2022 9:15 | Rozhovor

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Kdo ví, co se vyvrbí z celé této podivné akce okolo STAN a dnes už i okolo TOP 09. Kolik kostlivců ze skříně ještě vypadne a kolik lidí nečekaně a náhle onemocní nebo dokonce zemře,“ komentuje první, velký korupční problém současné vlády politolog Zdeněk Zbořil. „Zatím se zdá, že vláda je nerozhodná ve svých krocích, které se týkají hospodářství, ale doufejme, že to bude lepší po nějakých výměnách a doplněních nebo dokonce po zrušení některých nekompetentních úřadů,“ glosuje ještě politolog nynější horentní inflaci a energetickou krizi.

Měli by poslouchat. A přemýšlet. Ti vysloužilí totiž už vědí. Zdeněk Zbořil vládu nešetřil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Jak byste zhodnotil premiérův projev k národu? Někteří komentátoři a politikové ho chválí, jiní zatracují. Měl se premiér v projevu zmínit i o velké korupční kauze ve vládní straně STAN?

Podle mého názoru se panu předsedovi vlády jeho „projev k národu“ příliš nepovedl. Snad není ani tak důležitá jeho „řeč těla“, které si všímají jeho zaujatí kritici, protože všichni, kdo ho znají, vědí, že se nechová při jiných příležitostech tak strojeně a toporně jako tentokrát. Zřejmě spolupráce s jeho poradci nepřinesla žádoucí efekt, ale konec konců o celkové aranžmá ani tolik nejde. Horší to bylo s obsahem, který mu byl zřejmě také doporučen, podle kterého všechny problémy naší dnešní „velké doby“ zavinili Andrej Babiš nebo Vladimír V. Putin. To byl nápad, který by snad nepřežil ve všech českých TV a ve většině dalších médií ani jednu bouřlivou noc. To, že vynechal problémy koaliční politické strany hned v prvních dnech vznikajícího skandálu, vyvolalo velký zájem nikoliv o to, co chtěl národu sdělit, ale zejména o to, co ve svém projevu neřekl. Nemusel zrovna opakovat po svém československém předchůdci z třicátých let Janu Malypetrovi jeho slavnou větu „Kluci, z hrušky dolů!“, avšak trochu opatrnosti mu chybět nemělo. Kdo ví, co se vyvrbí z celé této podivné akce okolo STAN, a dnes už i okolo TOP 09 a kolik kostlivců ze skříně ještě vypadne a kolik lidí nečekaně a náhle onemocní nebo dokonce zemře. A jak říkají zkušenější politici, než je Petr Fiala a jeho poradci – když je nejhůř, tak pravdu, pravdu, nic než pravdu! A dodejme ze zkušenosti posledních třiceti let – ona ani ta nejhorší pravda není o moc horší než lež.

Jak vůbec chápat zmíněnou korupční kauzu u strany Starostů a nezávislých? Paradoxně Miroslav Kalousek, který s nimi sám vícekrát domlouval volební koalice, ji označil i jako lobbistickou skupinu bez nějakých politických idejí. Měl tentokrát bývalý předseda TOP 09 pravdu? Mnoho lidí, kteří tolik nesledují politické dění, si totiž mysleli, že právě Starostové jsou pro ně tím pravým politickým uskupením, protože pocházejí zezdola a rozumí problémům obyčejných lidí a korupce je jim, na rozdíl od vládních „papalášů“, dost cizí.  

Politická kultura nebo vzdělanost u nás doma není na vysoké úrovni, a to, že se do české politiky dostali různí šibalové, jak připomněl už skoro před dvaceti lety, a nyní opět Jiří Paroubek, je toho důkazem. Snad bychom si mohli vzpomenout na to, že pojmenování šibal je známé už ze 14. století jako pojem trestně právní a nikoliv z prostředí nevázaných zábav, kabaretů a discolandů.

Možná by dnešní tak spěchající pětikoalice měla naslouchat dnes domněle vysloužilým politikům, jako je Václav Klaus, Miroslav Kalousek, Vlastimil Tlustý, Vladimír Špidla, Jiří Paroubek atd. Nebo odborníkům, za které všechny jmenuji alespoň Karla Ungermana, od kterých nemusejí hltat každé slovo, ale přemýšlet o tom, co říkají a trochu se zamyslet nad svým, s prominutím, diletantstvím a nediletovat. Oni ti politicky starší mají jednu výhodu – už jim většinou nejde o „moc a slávu“ a vědí, co to je sebereflexe. Konec konců se zdá, že častěji chodí mezi lidi a leccos si od nich museli vyslechnout. A také vědí, že politická moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně. (Trochu školometsky připomínám, že ve starém Římě slovo „corruptio“ znamenalo kažení mravů.)

Česko se v současné době potýká s několika závažnými problémy, které lze jistě nazvat i krizí. Předně máme jednu z největších inflací v Evropě, dále se potýkáme s obrovským nárůstem cen potravin a prakticky veškerého zboží i služeb. Také ceny energií se vyšplhaly do zatím nevídaných výšek. Dělá vláda dost pro občany, aby se řada z nich nedostala na hranici chudoby? Například v sousedním Polsku je cena potravin i benzínu o dost nižší než u nás...

To je otázka pro ekonoma a národohospodáře, kteří nedostali příležitost sedět v současné vládě a nést na sobě zodpovědnost svých odborných a politických rozhodnutí. Snad se dámy a pánové, kterých se tato slova týkají, neurazí, ale jejich legitimita je sice dána „spřízněním volbou“, ale nikoliv navždy a musí o její potvrzení neustále usilovat. Nestačí si jen chodit popovídat do nějaké televize, a když není čas, poslat tam místo sebe nějakého přítele nebo přítelkyni, ale musí „dělat politiku“ 24 hodin denně. Zatím se zdá, že vláda je ve svých rozhodnutích, které se týkají národního hospodářství, nerozhodná, ale doufejme, že to bude lepší po nějakých výměnách a doplněních nebo dokonce po zrušení nekompetentních ministerstev a úřadů. Zatím je ještě letní čas, a jak víme, pro politiky je většinou nebezpečný podzim a doba, jak říká exministr Tlustý, kdy ruka ministra financí narazí na dno prázdné státní kasy a půjčovat si bude možné jen u lichváře.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Štěpán

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…