Rezignace ministra dopravy Pavla Dobeše a ministra obrany Alexandra Vondry připravily půdu pro výraznější obměnu kabinetu Petra Nečase. Nemělo by jít jen o jejich nahrazení, ale hojně se spekuluje, že při této příležitosti dojde ke sloučení některých ministerstev nebo k výměnám resortů mezi koaličními stranami. Nejpravděpodobněji se jeví sloučení ministerstva průmyslu a obchodu s dopravou, jejíž ztrátu by ODS kompenzovala straně LIDEM přenecháním resortu obrany.
Nejsilnější vládní strana může kalkulovat s tím, že by se šéf nově vzniklého superministerstva mohl stát ve vládě protiváhou dominantního ministra financí Miroslava Kalouska. „Může to být jeden z motivů, ale nemyslím si, že by to mělo naději na úspěch. Síla ministra Kalouska neplyne z úřadu, který zastává, ale z politické obratnosti. A v tomhle směru nemá v táboře vládní koalice prakticky žádnou konkurenci,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek.
Nečas zaplatí daň za to, že zůstal v čele vlády i ODS
Sám je přesvědčen o tom, že pokud ke sloučení obou ministerstev dojde, tak půjde spíš o daň, kterou bude muset platit Petr Nečas za to, že směl zůstat dál v čele vlády i ODS. „Ta je dána tím, že ho druhý nejsilnější muž ve straně Martin Kuba byl ochoten akceptovat jako předsedu, dokonce se za něj postavil a pomohl mu vyřešit krizi se vzbouřenými poslanci. Takže slučování ministerstev má být především odměna pro Martina Kubu, který tímto způsobem posílí svůj vliv na exekutivu, vliv dovniř koalice a samozřejmě i Občanské demokratické strany,“ míní Lukáš Jelínek.
Politolog Zdeněk Zbořil nad chystanými či už uskutečněnými změnami v Nečasově vládě jen nevěřícně kroutí hlavou a úskalí vidí i v samotném spojení dvou resortů. „Nevím, jestli to vůbec podle kompetenčního zákona jde, jestli je možné je jen tak sloučit a jestli to nenarazí na nějaký předpis,“ poukazuje Zdeněk Zbořil pro ParlamentníListy.cz na to, že působnost jednotlivých orgánů státní správy včetně ministerstev je stanovena zákonem, a jakákoli změna tak musí mít charakter změny zákona, resp. jeho novely.
Kubova úžasná příležitost nechat se všude vidět
Za instalací Martina Kuby do čela dvou sloučených ministerstev může být i snaha zkusit půldruhého roku před volbami vytvořit z Martina Kuby populární osobnost, která bude všude vidět „Je to hlavně jeho zájem, protože na to, jak velké má ambice a že by se jednou chtěl stát šéfem strany, se potřebuje především představit veřejnosti, protože ta ho zatím prakticky nezná. A to bude úžasná příležitost, kdy bude vidět u každé akce a bude nepřetržitě v médiích. Je to nedocenitelná příležitost, která se před ním otvírá,“ říká pro ParlamentníListy.cz Lukáš Jelínek.
Zároveň si ale politolog z Masarykovy demokratické akademie neodpustí varování. „Takovéto superministerstvo, které bude slučovat průmysl a dopravu, bude neuvěřitelně vlivné z hlediska peněz, které jím budou protékat, i z hlediska vztahů s kapitány průmyslu i zákulisními lobbisty. Dokonce z tohoto pohledu vidím i určité riziko. Ještě donedávna i kolegové z ODS mluvili o napojení Martina Kuby na tzv. kmotrovské struktury a nyní se tomuto člověku poskytne neuvěřitelný politický, ale i ekonomický vliv,“ upozorňuje Lukáš Jelínek.
ODS hraje vabank s nováčkem ve vysoké politice
„Od občanských demokratů je to i určitá hra vabank. Doufají, že jim Martin Kuba pomůže dostat se z tíživé situace a oni mu oplátkou poskytnou všechny dary, které mu poskytnout mohou. Ale to je samozřejmě dvousečné. Přece jenom ve vysoké politice je zatím začátečník a jakým způsobem bude využívat zákulisních nebo ekonomických vazeb, tak to je do budoucna ještě otázka,“ podotýká politolog.
Také Zdeněk Zbořil vidí atraktivitu nově vytvořeného superministerstva v jeho finančních možnostech. „Jistě by se zvýšila částka, se kterou by se dalo něco vyvádět. Dopravu měly od počátku jako atraktivní resort Věci veřejné, trikem paní Peake ho sice získala strana LIDEM, ale neuvědomila si, že je slabším koaličním partnerem, než byly Věci veřejné,“ myslí si Zdeněk Zbořil, že by přesun dopravy, i když spojené s průmyslem, do péče ODS nikoho překvapit nemohl.
Jeden nekompetentní ministr se vymění za ještě nekompetentnějšího
Všechny změny, které v Nečasově vládě probíhají už více než dva roky považuje za nesrozumitelné. „To jsou šachy, kterým rozumí jen velmistr v zákulisí, který je na tahu. Jak je jinak možné, že se jeden nekompetentní ministr – třeba na kultuře – vymění za ještě nekompetentnějšího? A my jenom vidíme, že se snižuje úroveň, dokonce i intelektuální úroveň lidí, kteří tam přicházejí. Tak jakoupak ve změnách uvnitř vlády hledat logiku? To je bez logiky,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.
Kromě možného sloučení průmyslu a dopravy se také v médiích spekuluje, že by TOP 09 mohla obětovat Leoše Hegera v čele ministerstva zdravotnictví, na což si v ODS brousí zuby nemálo zájemců. Protihodnotou by byl resort zemědělství, jehož význam po schválení církevních restitucí zcela jistě poroste. Lukáš Jelínek ale od TOP 09 spíše očekává tendenci resorty neměnit, protože nemá potřebu ani důvod, aby ministerstva směňovala nebo aby se vzdávala některých svých ministrů.
- Další názory politologů ČTĚTE ZDE
Pro vedení zemědělství má TOP 09 starosty i bývalé lidovce
„Ale kdyby už k nějakým rošádám docházelo, tak je celkem přirozené, že by TOP 09 stála o ministerstvo zemědělství, protože v jejích řadách najdeme stále hodně bývalých lidovců, tedy lidí, kteří mají s resortem zemědělství zkušenosti. Navíc mají spoustu starostů a pro Starosty a nezávislé by určitě bylo přirozenější řídit ministerstvo zemědělství než například resort kultury,“ zmiňuje Lukáš Jelínek ministerstvo, jehož šéfka Alena Hanáková rovněž nemá v souvislosti s chystanou obměnou vlády nic jistého.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník