Prezident Petr Pavel má v mnoha ohledech moderní názory. Podporuje manželství homosexuálů, přístup současné vlády k migraci, legalizaci marihuany a podle nedávné zprávy ČTK také elektronické volby. „Pojďme do 21. století. Udělejme elektronickou volbu, a stejně tak i sběr podpisů pro registraci prezidentských kandidátů,“ uvedl Pavel v Ostravě, kde navštívil festival Colours of Ostrava. Výhodné to podle něho bude tím, že se bude moci volit z domova a ulehčí to i zahraničním voličům. Sám samozřejmě tuto možnost prosazovat nemůže, ale může prý téma zvedat.
Proti takovému způsobu volby se ovšem ozývají hlasy hned z několika stran a z různých důvodů. Proti elektronické volbě stojí například herní vývojář Daniel Vávra z důvodů, že by to šlo proti prinicpům voleb. Popsal, jak se bavil se zastáncem elektronické volby a vysvětloval mu, proč je volební místnost bezpečnější, co se týče falšování výsledků.
„Před zraky několika lidí, se nám vysmál, že ‚u nich, se dějí teda úplně jiné věci‘! Poté, co jsem se ho zeptal, proč trestný čin maření voleb nenahlásil a stal se tak jeho spolupachatelem a hrozí mu vězení od šesti měsíců do tří let, všechno smazal,“ svěřil se Vávra.
„Elektronické volby jsou zcela nekontrolovatelné zlo. Leda že by nebyly anonymní. Pak by to šlo. Jenže to jaksi nejde.
A ano. Jakékoliv neanonymní on-line transakce, kde si jednotlivec může ověřit, že se uskutečnily, jsou bezpečné. Bohužel u voleb je potřeba ověřit, nejen jak jsem volil já, ale jak volilo několik milionů lidí. A ti volili anonymně. Takže to prostě nejde. Zatímco výsledky na papírech lze přepočítat a každý vhozený papír je ověřený zraky několika lidí a přítomností voliče ve volební místnosti.
Udělat systém, který bude ukazovat každému voliči jeho skutečnou volbu, ale sečte si, jaký výsledek chce, není zdaleka nemožné. A několik zpackaných voleb na dálku, nebo on-line ve světě ukazuje, že tudy cesta nevede,“ míní herní vývojář a zakladatel Společnosti na obranu svobody projevu.
Elektronickou volbu ještě krátce zhodnotil řečnickou otázkou: „Co je těžší? Fyzicky padělat 5 milionů hlasovacích lístků, u každého z nichž je údaj kdy, kde a kdo ho vhodil, a to před svědky, nebo změnit 5 milionů položek v Excelu do kterého připlula anonymní data z internetu?“
Rozdíly mezi elektronickou volbou a papírovou do přehledné tabulky zpracoval někdejší náměstek primátora Brna, Robert Kotzian. Rozdíl tkví hlavně v tom, že papírové volby jsou decentralizované, tedy se dají ovlivnit pouze lokálně, jsou snadno přezkoumatelné, nehrozí, že je ovlivní hackeři, tajnost volby je zaručena, stejně jako identita voliče.
Stejně tak uvažuje i právník a expert na zdravotnictví Ondřej Dostál. „Za plentou ve volební místnosti je volič chráněn proti nátlaku. Někde u počítače nikoliv. Prezident možná pamatuje, když se volilo manifestačně s garmoškou a volič za plentou byl podezřelý. Tyto časy zpět nechceme,“ vzkázal Petru Pavlovi. Vzpomenul na kampaň Jiřího Mádla a Marthy Issové „Přemluv bábu“ a tuší, že přesně takto by na voliče bylo tlačeno v případě elektronických voleb. Tlak na voliče, který někteří lidé vyvíjejí, je koneckonců zdokumentován z minulých voleb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta