Odborník nám prozradil, jak to ve skutečnosti mezi Samkovou a Okamurou je

10.05.2014 16:09 | Zprávy

Autokratickému Tomio Okamurovi prostě nevyšla odvážná sázka a nemá únikovou cestu. Tak reaguje politolog na záměr vyškrtnout advokátku Kláru Samkovou z čelní příčky kandidátní listiny Úsvitu do eurovoleb. Přesto se domnívá, že lidé to spíše ocení. Samková svádí „špinavé triky“ na politické konkurenty. Nyní se ukáže, jak dlouho potrvá otřepání z „problému“.

Odborník nám prozradil, jak to ve skutečnosti mezi Samkovou a Okamurou je
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Politický analytik a mediální konzultant Lukáš Jelínek si myslí, že vyškrtnutí Kláry Samkové z kandidátní listiny Úsvitu do eurovoleb lidé spíše ocení. „Jsou totiž velmi citliví na různá podezření z finančních machinací a navíc paní Samková je leta vnímána jako kontroverzní osoba. Sázka na ni byla od Tomia Okamury poměrně odvážná,“ hodnotí Jelínek.

Sám zakladatel hnutí v podstatě vnímání veřejností potvrdil. „Chceme dát všem občanům jasně najevo, že hnutí Úsvit chce měnit politickou kulturu v naší zemi a že klademe stejná etická měřítka na politické konkurenty i na sebe,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Tomio Okamura, podle něhož ale v žádném případě tato aféra vůbec nejde srovnat například s kauzou OKD, kdy premiér Sobotka zcela prokazatelně napomáhal okradení státu o miliardy.

Hrál to celé na ni

Hnutí Úsvit po této kauze může očekávat smrtící poškození, a to i do budoucna. „Stran, které jsou na hranici zvolení jednoho či dvou poslanců, je sice poměrně hodně, ale jsou to většinou strany, které mají nějakou personální zásobu osobností, kde jsou prostě lidé nahraditelní. Ale Úsvit s devíti členy vlastní prakticky jen pan Okamura, který sám vybírá, koho vytáhne nahoru. Dává si pozor, aby ho někdo nezastínil, takže maximálně sáhne po nějaké jedné osobnosti, s níž se spojí – tak jako po Kláře Samkové, kdy eurovolby hrál v podstatě jenom na ni. Nyní to znamená, že Úsvit už nemá žádnou další zajímavou osobnost, kterou může voličům nabídnout,“ objasňuje Okamurovu slabinu Lukáš Jelínek, podle kterého je ještě navíc dva týdny před volbami tím těžší někoho dalšího ze své kandidátní listiny prodávat.

Autokratická obava z konjukturalistů – Okamurova slabina?

Systém Okamurova hnutí, který tedy není založen na členské základně, a tedy ani na „stranických pákách“, je v podstatě dvousečný. „Okamura takto buduje hnutí schválně, aby ho nikdo neohrožoval a aby sám mohl za své členy ručit. Novinářům několikrát řekl, že se bojí, aby se nezačali přidávat nejrůznější konjukturalisté nebo kmotři a podobně. Z tohoto pohledu jde o efektivní model. Je to čistě jeho podnik, který má pod kontrolou. Ale v okamžiku, dojde-li k chybě nebo aféře, tak i celé následky nese výhradně on,“ zdvihá politolog varovný prst.

Jméno Samkové je již vytištěno na volebních lístcích. „Najednou zjistil, že si vybral osobu, která má škraloup nebo je z něj přinejmenším podezřelá. Nemá už jinou únikovou cestu či plán B,“ rozumí politolog tomu, proč Okamura chce Samkovou rovnou potopit, a dodává: „V běžné politické straně by fungovaly kontrolní mechanismy. Existují tam nějaké reference. Zvažují se pro a proti, koho umístit na kandidátní listiny a podobně. Tomio Okamura rozhodne autokraticky, aniž by třeba znal veškeré souvislosti.“ Když jeho projekt „vybouchne“, je to tak pro něj mnohem drtivější, protože běžná poltická strana by byla schopná se z podobného problému mnohem rychleji otřepat.

Sám Okamura se nedomnívá, že škrtnutím lídryně dva týdny před volbami pohřbí Úsvit i sám sebe. Volební kampaň se snaží zachránit ještě přelepováním plakátů. Spíše to vypadá, že i na této „chybě“ hodlá rétoricky získat body. „Chceme dát jasný signál, že jsme skutečně čerstvým větrem do zatuchlých vod české politiky,“ hodnotí pozitivně své vlastní rozhodnutí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…