Dalším důkazem velké aktivity prezidenta Miloše Zemana je vznik komise pro vyšetřování solárního byznysu, o němž mluvil v úterý při své první řeči před sněmovnou ve funkci hlavy státu. Pomoci rozplést prvopočátek byznysu, který nás každoročně stojí desítky miliard korun, by měli například prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, ministr spravedlnosti Pavel Blažek nebo ředitel BIS Jiří Lang.
„Tohle se musí rozkrýt složitou policejní vyšetřovací prací, kdežto tato skupina může sloužit jen jakýsi debatní klub, kde se bude mluvit o tom, kam to vyšetřování zaměřit, ale prakticky nemá tato komise význam. Je to tak složitá problematika, že by se měla ponechat orgánům činným v trestním řízení, aby zjistily, kdo umožnil takhle vysoké výkupní ceny. Zda už tam nebyl nějaký korupční záměr,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Rudolf Kučera z Filozofické fakulty J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
Výzva k vyhlášení komise byla bombastická, jak má Zeman ve zvyku
Problém vidí v tom, že solární společnosti mají stále anonymní vlastníky, a navíc není jasné, kdo možná největší tunel v české ekonomice umožnil. Od prezidentovy výzvy k vytvoření komise, kterou přednesl před sněmovnou, si ale nic neslibuje. „Miloš Zeman to takhle bombasticky vyhlásil, jak má ve zvyku, tedy silná slova, silná prohlášení, ale pak skutek utek. Aby to nedopadlo jako památná akce Čisté ruce, to bylo hodně směšné,“ vzpomíná Rudolf Kučera.
„Osobně jsem skeptický jak k parlamentním vyšetřovacím komisím, tak ještě více ke skupinám podobného formátu, jejichž vznik inicioval prezident Zeman. Parlamentní vyšetřovací komise jsou zpravidla spíše politikum než skutečné vyšetřování, a to ještě mají nějaké pravomoce. Tahle skupina je víceméně neformální, nečekám od ní nějaké výsledky. Já si myslím, že jedině orgány činné v trestním řízení jsou schopné takové složité problémy, jako je solární byznys, řešit z pohledu práva,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Petr Sokol z Vysoké školy CEVRO Institut.
Na povrch by se mohly dostat informace, které pomohou vyšetřovatelům
„Komise nemá žádný uznávaný status, je to výtvor Miloše Zemana. Nicméně v té komisi jsou lidé, kteří do určitých věcí vidí. Počínaje zástupci BISky až po některé další instituce, takže to může pomoci vyplavit na povrch některé infomace, které se pak mohou dostat do médií nebo k orgánům činným v trestním řízení. A to už může samo o sobě spustit něco dalšího,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz politolog Jiří Pehe, ředitel New York University v Praze.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník