Odpůrci Pirátů, máte problém. Erik Best ke smrti Petra Kellnera

29.03.2021 11:54 | Zprávy

Tragický odchod miliardáře a filantropa Petra Kellnera zaskočil všechny. Jeho PPF měl vysoký vliv. Politický analytik a znalec českého politického a byznysového zákulisí Erik Best pro ParlamentníListy.cz rozebírá, co se nyní může dít, jaká je budoucnost PPF, ale vyzdvihuje i Kellnerovy schopnosti při jednání s vládami mocností. Podle Besta bude mít smrt nejbohatšího Čecha i nezanedbatelný vliv na českou politiku. S řadou politiků a politických subjektů měl prý totiž společný cíl, zabránit nástupu Pirátů do vlády.

Odpůrci Pirátů, máte problém. Erik Best ke smrti Petra Kellnera
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář

Nejbohatší Čech Petr Kellner zahynul. Nepřežil nehodu vrtulníku na Aljašce. Jaké důsledky bude mít tragická smrt miliardáře, jehož impérium pokrývalo prakticky celý svět, pro český byznys a politiku? Co bude s PPF? Udrží si skupina svůj vliv v Rusku a Číně? A kdo jeho odchodem politicky a vlivově utrpí? 

Otázky, které v těchto okamžicích rezonují mediálním světem, pro ParlamentníListy.cz zodpovídá politický analytik a novinář Erik Best, jehož znalost politického a byznysového zákulisí je léta známá.

Co se nyní bude dít s gigantem PPF podle Erika Besta nelze říci. „Jisté je, že plán pro případ jeho smrti existuje. Jako významný podnikatel, otec a člověk, který prodělal vážnou nemoc, určitě plán měl. Podle toho, co jsem slyšel, stále potenciálně nemocný byl. Z tohoto hlediska počítal s tím, že se mu něco může stát a zcela jistě plán připravený měl. Do jaké míry bude funkční a do jaké míry se celé impérium, bohatství, kontakty a politický vliv budou moci zachovat, je klíčová otázka, na kterou v tuhle chvíli odpověď neznáme,“ zamýšlí se analytik. 

„Zůstává zde velká firma. PPF má banku, telekomunikace, televizi, finanční služby a další věci. Rozhodně to bude v tuhle chvíli fungovat dál, ale otázka spíš je, kdo to převezme do budoucna. Vliv na to bude mít geopolitická situace. Petr Kellner podnikal v Číně, Rusku i ve Spojených státech. Kellner byl schopen celý kolos držet pohromadě. Umím si představit, že možná nikdo další v PPF netuší, jak ty nejzásadnější věci dělal, jaké konkrétní domluvy s danými vládami měl a co to může znamenat do budoucna. Předpokládám, že zde bude snaha impérium zachovat. Pakliže nějaká změna přijde, určitě to nebude hned. Je tu otázka, zda má strategicky smysl, aby PPF v současné podobě zůstal zachován, anebo jestli nebude lepší rozsah impéria, které měl pan Kellner rozvrstvené přes půl světa, určitým způsobem zredukovat,“ pokračuje Best.

Není prý žádné tajemství, že Petr Kellner dokázal prosadit vše, co potřeboval. „Viděli jsme to už v 90. letech, kdy byl odsouhlasen zákon umožňující investičním fondům, aby míchaly majetek s vlastním majetkem. Později byla ještě důležitější jeho schopnost začít podnikat v Číně a Rusku, kdy to nebylo tak jednoduché. Zvlášť v Číně. V této oblasti byl průkopníkem. Dokázal Číňanům, že tam lze prodávat spotřebitelské úvěry. Mezitím se to ale naučily i čínské banky a současná pozice Home Creditu je podle poslední výroční zprávy PPF podstatně snížena. Zároveň ale koupil CME, tedy i televizi Nova, což ukazuje na jeho schopnost domluvit se s Američany. Nezapomeňme, že převzetí této společnosti znamenalo získat souhlas americké vlády. Petr Kellner tento souhlas dostal. Je evidentní, že si museli pana Kellnera prověřit a rozhodli se, že smí tuto společnost převzít a prostřednictvím televize ovlivňovat politickou situaci v České republice. Takže ti, kteří ho chtějí kritizovat za to, že podnikal v Rusku a Číně, by si měli uvědomit, že americká vláda s tím svým způsobem souhlasila, aspoň ke konci. Jinak by jejich souhlas nikdy nezískal,“ je Best přesvědčen. 

Důležitá otázka podle něho je, zda toto bude platit i pro ty, kteří PPF převezmou. „Bude to pochopitelně asi rodina, která ale bude muset manažerům svěřit řízení jednotlivých podniků. Petr Kellner uměl prosazovat své zájmy, ale možná ještě důležitější je, že byl velice schopen se domlouvat s vládami největších států napříč světem,“ zdůrazňuje Kellnerovy unikátní schopnosti.

Petr Kellner (1964–2021)

„Pokud jde o pokračování byznysu v Rusku a Číně, jde o dvě odlišné věci. V Rusku bude situace jiná a v Číně bude setrvání daných pozic podstatně těžší. Ostatně vliv PPF tam klesá, o čemž PPF ve výroční zprávě mluvil. Na trhu s úvěry tam velké čínské banky hrají podstatně větší roli než dříve. Sám bych zde položil otázku, jestli bude možné, aby tam PPF dlouhodobě setrval. Pan Kellner obecně byl ten, kdo řídil celé impérium a byl rovněž tím, kdo dokázal negativní věci o PPF ve veřejném prostoru neutralizovat či vynulovat. Někdy se jim to nedařilo ve věci reputation management, kdy před asi třemi roky se objevily články, že PPF zde ovlivňuje politiku vůči Číně, což bylo obrovské selhání celé struktury PPF, kdy vnitřní dokumenty byly zveřejněny v tisku. Uhlídat tyto věci bez pana Kellnera bude o to těžší. Jeho rivalové budou takové úniky podporovat a mohou vzniknout další spory či snahy o rozklad PPF. Potenciální problémy v Číně také nejsou příliš známé, ale od teď bude těžší všechno nechat pod pokličkou a ututlat,“ analyzuje situaci Erik Best.

Ve veřejné diskusi se jistě začnou objevovat otázky, nakolik se budou Kellnerovi obchodní rivalové snažit část impéria nejbohatšího Čecha získat. „Nejdřív politicky. Byla tu zajímavá symbióza a rivalita zároveň mezi Babišem a Kellnerem. Na jedné straně se navzájem potřebovali. Byli ale i rivalové. Oba měli společný zájem v tom, aby se příštím premiérem nestal Ivan Bartoš. Proto podle mě pan Kellner před časem vystoupil a řekl, že chce podporovat konzervativní hodnoty. To bylo víceméně proti Pirátům. Na této úrovni měl s Babišem podobné zájmy. Na druhou stranu při výkonu funkce vlády už pak úplně stejné zájmy neměli, chtěli ale oba zamezit nástupu Pirátů. Pokud jde o pana Babiše, tomu obchodně pomůže, že už tu pan Kellner není, nebude mít takového konkurenta. Jenže zároveň to premiérovi i ubližuje, protože se mu nemusí podařit sestavit vládu a moc převezme ‚demoblok‘. To je horší situace, než kdyby vládu sestavil a pak se musel o moc dělit s panem Kellnerem,“ rozebírá možný vývoj.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…