Patrně v reakci na tristní výsledky průzkumů veřejného mínění nedávno ODS představila dokument Agenda 2014, kterým by chtěl přízeň občanů vrátit zpět. Poslední průzkum občanským demokratům přisuzoval pouhých 8,6 procenta.
Nicméně komentátor Bohumil Pečinka v aktuálním vydání Reflexu uvádí, že odpadlí příznivci nijak ve velkém nepřechází k TOP 09, ale spíše visí ve vzduchu. Je tak prý šance, že si je ODS znovu získá.
Zdeněk Zbořil pro ParlamentníListy.cz připomněl, že celkově při dělení na pravici a levici je to v průzkumech pořád zhruba 90 a 110 či 95 a 105 mandátů. „Až bude levice a hlavně ČSSD pod větším drobnohledem, třeba jako pan Mládek, projeví se také určité kritické postoje,“ míní politolog.
Až politici TOP 09 a ODS usednou na lavici obžalovaných…
„Na druhém pólu, kterému z nouze říkáme pravicový, může dojít k reformě politické strany, ale také ke změně TOP 09. Může se stát, že se vymění vedení, což dnes vypadá jako z říše pohádek. Ale co my víme, co se stane za půl roku. Třeba pokud posadí na lavici obžalovaných lidi z pražské TOP 09 či ODS,“ komentuje v souvislosti s obviněními v kauze Opencard.
Lidé na nesocialistické a nekomunistické straně společnosti si podle doktora Zbořila budou hledat nějakou novou stranu a možná, že takový subjekt vznikne i přes noc. „Nikoliv tedy na zelené louce, ale odtržením se od TOP 09 a zejména od ODS, takže to nevidím nijak dramaticky. Dramatický je snad pouze pád a neúspěch Petra Nečase. Stále se zdá, že si neuvědomuje pozici, ve které je on osobně. Stáhnul na sebe pozornost za reformy a pustil se do tak riskantního projektu, jako je Agenda 2014,“ uvádí politolog.
„Už jednou to byla chyba Mirka Topolánka, protože tím se nabízejí jen slova. Když dáte na misku vah slova a činy ODS, jsou v hlubokém rozporu. Sebelepší program či manifest nemůže tu stranu zachránit. O to se mohou postarat nové tváře ve vedení a dokonce návrat k lidem, kteří ODS vyhrávali volby. Vedení ODS nemůže být obsazeno lidmi z Moravy, kde ta strana ztratila ve všech volbách jakékoliv významné postavení,“ soudí Zdeněk Zbořil.
Slečna s dobrou či špatnou pověstí, na to lidé slyší
Zajímavé také je, že v médiích je poslední dobou TOP 09 líčení v poměrně pozitivním světle a ODS oproti tomu má mediální obraz takřka strany veksláků a kmotrů. „V České republice je mimořádně dobře vidět, že pocity a dobrá či špatná pověst hrají u voličů velkou roli. Teprve také ještě přijde následný efekt prezidentské amnestie, protože se ukáže, že si nejenom lidé budou myslet, že je ODS strana veksláků a mafiosů, ale že ještě prezident Klaus pomohl tyto podivné praktiky zakrýt,“ sděluje.
„Tím pak do zapomnění padne všechno to, co kdy ODS udělala dobrého. Dneska už je vnímána pouze negativně. Pověst je pro voliče dost důležitá. Tedy nikoli, jaká ta slečna je, ale jaké požívá pověsti. Proto bude dobrou nebo špatnou nevěstou,“ přirovnává politolog v hodnocení pro ParlamentníListy.cz.
U TOP 09 jde podle něho o zajímavý vývoj, protože má Topka dobrou pověst, ačkoli její politici, kteří jsou ve stínu Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga, té dobré pověsti nejsou hodni. „Jde o to, do jaké míry bude TOP 09 sloužit stále jako symbol úspěchu v prezidentských volbách a do jaké míry bude absorbovat bývalé voliče ODS, kteří částečně budou znechuceni tak, že k volbám nepůjdou. Částečně budou hledat nějakou jinou politickou stranu než TOP 09, protože si myslí, že je Topky příčinou jejich neštěstí a ta zbylá třetina půjde k TOP 09,“ zamýšlí se Zbořil.
Přestože se to prý zdá iracionální, tak možná, že dobrá nebo špatná pověst, kterou strany za sebou vlečou, bude znamenat víc než jejich hrdinské činy a skutky.
Jistou změnu lze nyní pozorovat i ve vystupování Miroslava Kalouska. Třeba na případu jmenování nového šéfa NKÚ, kde zásadně nesouhlasil s návrhy ODS či aktuálně v případě výroku, že je Petr Nečas jako předseda strany na odpis.
-
Reakce politiků ODS na výrok ministra Kalouska vůči Petru Nečasovi ZDE
Podle Zbořila tím lze předjímat budoucí vývoj. „Kalousek je na rozdíl od Nečase moudřejší v tom, že rozlišuje mezi věcmi podstatnými a nepodstatnými. Jestli dneska prohraje nějakou malou bitvu o šéfa NKÚ, stále pořád ví, že v politice nejde o jednotlivé bitvy, ale o celkovou válku, jak to dopadne nakonec.
„V tuto chvíli vlastně dosáhl svého. Prosadil církevní restituce, určité reformní kroky a má schválený rozpočet. Má vlastně odpracováno. A v těch malých bitvách se skutečně může zabývat jakýmsi průzkumem boje a dostávat se do konfliktů i s Petrem Nečasem nebo třeba s LIDEM a nebude to mít vliv na to, zda vláda doslouží či nedoslouží. Dost často používá expresivní výrazy, ale natolik pružný a umí se omluvit,“ komentuje vystupování ministra financí.
Ministr Kalousek střílí jako biatlonistky
Kalouskova střelba po Nečasovi je podle Zdeňka Zbořila rychlá, jako biatlonistky střílí na jeden nádech a třeba se na druhou stranu občas netrefí. „To mu ale nevadí, hlavně, že vede svoji stranu k vítězství na takzvané pravici v příštích volbách,“ uvedl politolog.
„Určitý útočný styl vůči Petru Nečasovi a ODS může Kalouskově straně ve volbách pomoci. Nejen ODS a Nečas ztratili spoustu důvěry nejen svých voličů, ale vůbec občanů naší země. Miroslav Kalousek musí sice postupovat opatrně, ale sem tam si může dovolit nějaký ten expresivní výraz a dokonce projevit svůj známý politický temperament, protože ODS za tohoto vedení a za této politiky spěje k záhubě. Směřuje tam ale sama ze svého rozhodnutí, oni jsou přítěží sami sobě,“ konstatoval pro server ParlametníchListů.cz Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka