Peníze Bartošky, Jiří Mádl a nadávky dětí Zemanovi. Zdeněk Zbořil též varuje: Pozor, válka

26.03.2018 7:21 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „U občanů to nakonec prohrál, i když se domníval, že by mu měli být vděčni,“ komentuje politickou kariéru Bohuslava Sobotky, který se rozhodl složit mandát poslance, politolog Zdeněk Zbořil. K vyjednávání hnutí ANO s ČSSD zmiňuje: „Andrej Babiš bude obtížnější ‚partner k podrazu‘ než jeho předchůdci, kteří přicházeli a odcházeli na písknutí z Lidového domu nebo z nějakého jiného finančně silného stranického sekretariátu.“ V souvislosti s kauzou Skripal Zbořil upozorňuje: „Nemuseli bychom zapomínat, že velvyslanci znepřátelených zemí se odvolávají před zahájením válečných operací.“

Peníze Bartošky, Jiří Mádl a nadávky dětí Zemanovi. Zdeněk Zbořil též varuje: Pozor, válka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka oznámil, že na konci března definitivně skončí ve vysoké politice. Poslaneckou sněmovnu opustí a od 1. dubna bude nadále už jen řadovým členem ČSSD. „Není třeba v tom hledat nějaké složité symboly či vzkazy. Moje rozhodnutí je hluboce osobní,“ zdůraznil. Někteří však hovoří o tom, že hlavním důvodem jsou jeho neshody s některými ze stranických kolegů. Vyčítáno je mu především to, že zapříčinil říjnový volební debakl ČSSD, která spadla na sedm procent. „Pan Sobotka má pravdu, že jeho rozhodnutí může být ryze osobní. Ale i když jeho osobní důvody chápeme, nemůžeme zapomenout, že byl ministrem financí, předsedou vlády a předsedou strany, kterou si pěstoval jako nástroj k posilování osobní moci. ČSSD tím oslabil, i když jej obdivovalo a pro něj hlasovalo 80–93 % členů strany,“ uvedl Zbořil, který zmiňuje i to, že Sobotka oslabil a rozbil koaliční vládu, i když byla relativně úspěšná. „U občanů to nakonec prohrál, i když se domníval, že by mu měli být vděčni.“

Politolog Zbořil také upozorňuje: „Mirek Topolánek někde řekl, že jeho  největší chybou v době, když vládl, bylo, že si neuměl vybrat své spolupracovníky. Miloš Zeman dokonce o tom napsal knihu na téma Jak jsem se mýlil v politice. Oba měli pravdu a Bohuslav Sobotka by k nim mohl přidat svou velmi podobnou úvahu o svém prozření. I on si špatně vybral, i on se zmýlil, ale nebyl, jak se domnívá Jaroslav Veis v LN, politikem bez talentu. Jeho talent se projevil už jen tím, že bez ‚Smlouvy o stabilním politickém prostředí‘ vydržel celý termín, byť se skřípěním zubů vlastních nebo svých koaličních partnerů. Co všechno ale ‚za tím‘ může být, se stejně budeme dovídat postupně a možná se to ani nikdy nedovíme.“

A jestli bude v české politice Bohuslav Sobotka chybět? „Ačkoli jsem několikrát v minulosti kritizoval páně Sobotkova rozhodnutí i rozhodování jeho vlády, myslím, že jako symbol oportunistické politiky tak charakteristické pro ČSSD bude chybět. Po něm jistě přijdou jiní, ale než přijdeme na to, co vlastně chtějí a jaké jsou jejich pravé zájmy, dnes ještě zahalené do slov o politickém programu a o tom, že dnem i nocí nemyslí na nic jiného než na blaho národa, bude to chvilku trvat,“ říká Zbořil. Sobotkovi podle politologa možná uškodilo, že ze školy šel hned do vysoké politiky. „Ale když jej porovnáme s osobou člena normalizační KSČ, pozdějšího odboráře, nyní člena ČSSD a předsedy Senátu PČR, přece jen můžeme omlouvat Sobotkovo působení ve všech vládách, ve kterých působil. Jeho stopa v projektu Bakala a spol. je zřejmě nejviditelnější, ale i v ČR bychom si měli uvědomit, že politik  v těch nejvyšších funkcích nedělá jen to, co může, ale i to, co musí,“ doplnil.

„Připomíná mi to smuteční oznámení“

Politika je krutá disciplína bez ovací na rozloučenou, napsal na svém facebooku expředseda klubu ČSSD Roman Sklenák, který má ve Sněmovně Sobotku nahradit. „Časem zjistíme, že toho pro naši zemi Bohuslav Sobotka neudělal vůbec málo. Bylo mi ctí s ním spolupracovat,“ uvedl Sklenák. Podobně reagovala většina sociálních demokratů. Vyjadřovali se i politici jiných stran. Mezi prvními, kdo reagoval na odchod Sobotky z Poslanecké sněmovny, byl i Miroslav Kalousek: „Často jsme spolu velmi nesouhlasili. Pro některé jeho vlastnosti a postoje jsem si ho vážil a vážím. Především proto, že odmítal dělat politiku vyprázdněnou od idejí,“ napsal s tím, že zaslouží dík za všechno úsilí, které veřejné službě věnoval. „To jsou sice krásná slova, ale přece jen slova na rozloučenou. O budoucnosti pánové Sklenák a Kalousek příliš nemluví. Připomíná mi to smuteční oznámení, že zemřel ten hodný-á, čestný-á, spravedlivý-á atd,“ reagoval Zbořil „Tím se tak trochu naznačuje, že ti, kteří tady zůstávají, jsou lumpové a darebáci. Ale všichni víme, že tomu tak ve skutečnosti není, že až na výjimky se snažíme mluvit o mrtvých jen dobře,“ dodal.

Sněmovní komise, která prověří privatizaci OKD, jejíž vznik prosadili Piráti, začala pracovat. Poslanci si pozvali právničku Hanu Marvanovou, která mimo jiné zastupovala nájemníky ze sdružení Byty OKD. Advokátka Marvanová poslancům řekla, že Bakala hrál důležitou roli už před privatizací. Poslanci se budou zabývat situací ve firmě od chvíle, ve které stát přišel o většinový podíl v této společnosti. To se stalo dávno předtím, než Bohuslav Sobotka usedl do křesla ministra financí. Sobotka měl na starosti až privatizaci menšinového podílu OKD, která proběhla za vlády Stanislava Grosse. „Nechci si hrát na proroka, ale myslím si, že i kdyby se přišlo na to, že pan Sobotka se panem Bakalou nezahazoval, toho, že je ‚sprostý podezřelý‘ se už nikdy nezbaví. Ani o té ‚pirátské komisi‘ si  nedělám žádné iluze, ale její význam bude spočívat v tom, že vznikne parlamentní spis á punktum Bakala a možná se jednou  dozvíme, co „logo Bakala“ vlastně znamená. Iluze, že šikovný dámský krejčík v Čechách ke štěstí přišel, je pohádka, dnes už ani ne pro malé děti. Bakala je jen komprador a dosud stále nevíme, kde je jeho ‚metropole‘. Ve Spojených státech nebo někde na Východě?“ upozorňuje Zbořil.

Možná doba Wagnerova, Pohanky, Melčáka aj. už minula

Andrej Babiš prioritně vyjednává s ČSSD. Přesto o tom, zda půjde ČSSD do vlády s trestně stíhaným premiérem, rozhodnou sociální demokraté na druhé části sjezdu 7. dubna v referendu. Poslanecký mandát už ale nebude mít Bohuslav Sobotka. „Političtí komentátoři akce ‚sestavování Babišovy vlády‘ si opravdu myslí, že už je hotovo. Ale většinou nepracují s genetickým dědictvím neloajality členů ČSSD vůči koaličním partnerům i vedení své strany. Zejména v této straně nejde o žádné ‚názorové proudy‘, ale jen o to,  kdo se k čemu dostane a co z toho bude. Možná doba Wagnerova, Pohanky, Melčáka aj. už minula a Andrej Babiš bude obtížnější ‚partner k podrazu‘ než jeho předchůdci, kteří přicházeli a odcházeli na písknutí z Lidového domu nebo z nějakého jiného finančně silného stranického sekretariátu.

Sociální demokraté se dohadují o některých programových bodech, ale neshody přetrvávají i s komunisty. KSČM nechce navyšovat naše vojenské mise v zahraničí a prosazuje referendum o zahraničněpolitických otázkách, což Babiš nechce. „Nevěřím na ‚programové body‘ a dohadování se o nich. Jde jen o věty, snad ani ne teze, programu koaliční vlády, který bude dokumentem vysvětlujícím opět zrazeným voličům, proč se po volbách mluví jinak než před volbami. Kdysi jsme s kolegou Bystřickým o takové situaci napsali, že se řídí ‚pravidlem prázdných dohod‘. Ani po patnácti letech se za svá slova nemusíme omlouvat. Ať se domluví jakkoli,  občané voliči si v nejlepším případě budou moci, budou-li mít zájem, opět jen tak trochu zanadávat,“ uvedl Zbořil.

Jakub Janda z Evropských hodnot na Facebooku rozebral bezpečnostní politiku KSČM. Připomenul, že chtějí vystoupení ČR z NATO, jejich názor na Ukrajinu a pomoc v Pobaltí. K tomu doplňuje citace příslušných paragrafů z českého trestního zákoníku, například o vlastizradě a rozvracení republiky. Podle něj je na čase se ptát: „Snaží se KSČ rozvrátit obranyschopnost České republiky?“ Zbořil k tomu říká: „Nemusíme dělat na PL reklamu panu Jandovi. Dělá si ji sám a ještě to vydává za ‚evropské hodnoty‘. Už se proslavil, a i kdyby mluvil jako svatý Jan Zlatoústý, bude to stále jen a jen Jakub Janda.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…