Politolog kritizuje Klause: Ukázal lidem, že se cítí nadřazený

27.07.2011 19:47 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Australská anabáze prezidenta republiky Václava Klause rozvířila opět politickou debatu. Prezident se při vstupu do parlamentu, kde měl absolvovat interview, nechtěl podrobit bezpečnostní kontrole a odmítl projít rámem detekujícím kovy. Australský server ABC1 se pak do Klause zostra obul a při zveřejnění události dokonce v perexu uvedl, že právě Klausovi nebylo umožněno odnést si suvenýr podobně jako v Chile.

Politolog kritizuje Klause: Ukázal lidem, že se cítí nadřazený

Prezidentův krok odmítnutí byl českou veřejností hodnocen víceméně kladně. Odborník na etiketu Ladislav Špaček, někdejší spolupracovník Václava Havla, potvrdil, že se Václav Klaus z hlediska diplomatického protokolu zachoval zcela správně. Podle Špačka je totiž nemístné, aby se hlavy státu podrobovaly takovýmto kontrolám.

Související: Hrdinný Klaus. Vzepřel se kontrole, tleská mu i Havlův Špaček


Trocha pokory

Politolog Jan Bureš se však na Klausovo gesto dívá z jiného úhlu. "Na jedné straně samozřejmě prezident má pravdu v tom, že bezpečnostní rámy mají chránit bezpečí politiků. na druhou stranu myslím, že prezident tím, jak se zachoval v australském parlamentu, ukázal našim občanům, že sám sebe považuje za nadřazeného nad ostatní, tzv. normální občany," soudí pro ParlamentníListy.cz Bureš. Podle politologa se tak navíc stalo v době, kdy je celá česká politika pro občany značně nedůvěryhodná a Klausovo gesto nepřispívá ke zlepšování tohoto stavu. "Naopak by myslím v této době slušelo českým politikům včetně prezidenta více skromnosti a pokory," argumentuje Bureš.


Podobný názor jako Bureš má i politolog Miroslav Mareš z MUB. "Klaus tímto chováním ztrácí body, přičemž Chile bylo pro českou veřejnost více problematické než bude Austrálie. I když je na jednu stranu logické, že kontrola hlavy cizího civilizovaného státu nemá bezprostřední praktický význam, tak nelze opomíjet význam symbolický," připomíná pro ParlamentníListy.cz Mareš. "Když bezpečnostní opatření "protrpí" všichni, jak politici, tak obyčejní lidé, posílí se tím vazba mezi politiky a veřejností v oblasti protiteroristické politiky," uzavřel odborník na bezpečnostní politiku Mareš

Šéfredaktor časopisu Listy Václav Žák pak na svém blogu uvedl, že anabáze s rámem je naprosto podružná a zavádějící. "Na cestě prezidenta Klause je skandální to, že český prezident létá za peníze soukromých firem na placená přednášková turné a aféra s rámem je jen marginálií," uvedl v blogu Žák.

Související:

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Pavel Kozdera

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…