Nová "prezidentská vláda" je podle vás ranou pravici nebo demokracii v této zemi?
Demokracie jako taková ohrožená rozhodně není, spíše se posouvají ústavní zvyklosti do sféry, na kterou jsme nebyli zvyklí. A to je překvapením pro všechny, možná více pro pravici než levici, protože dosavadní praxe - vzpomeňme na 101 podpisů, které musel přinést Stanislav Gross na Hrad Václavu Klausovi - prezidentovi ukázala jinou variantu, než jak se nakonec rozhodl Miloš Zeman.
Směřujeme mílovými kroky k prezidentskému systému? Prezident Zeman se cítí "silný v kramflecích", opírá se o množství voličů, kteří jej poprvé v naší historii zvolili přímo...
Prezidentský systém je možné nastolit, ale musela by se radikálně změnit Ústava a to v českém prostředí nikdo neprosadí. Mandát voličů, kteří volí prezidenta, je jedna věc, ústavní zvyklosti parlamentní demokracie je věc druhá. Na Slovensku také zavedli přímou volbu prezidenta "za pochodu", ale nebyl to důvod k tomu, aby prezident vybočoval z koridoru jemu vymezeném v parlamentní demokracii ústavou a ústavními zvyklostmi.
Pokud bychom touto cestou měli směřovat k prezidentskému či nějakému kvazipoloprezidentskému systému, pak nás dle mého názoru čekají spíše konflikty, které zažívá Rumunsko nebo zažívalo Polsko za dob prezidentství Lecha Walesy v první polovině 90. let. Nebojím se, že by mělo docházet k putinizaci našeho politického systému. Čistším řešením směrem k poloprezidentskému systému by byl celonárodní plebiscit o změně systému, ale pak mohl Miloš Zeman jako kdysi Charles de Gaulle, nechat napsat novou Ústavu, prosadit ji v Parlamentu a vyvolat třeba celonárodní hlasování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala