„Pan prezident Klaus přece jasně řekl, že jde o jeho dílo a jen on je za něj odpovědný,“ připomíná Zdeněk Zbořil. Podle něj je to i pochopitelné, protože jedině prezident má doživotní imunitu a Václav Klaus by určitě nechtěl vystavit svůj úřad, tedy hradní kancelář, jakýmkoli útokům. „Tím, že to pan prezident vzal na sebe, a nakonec v podobném duchu jeho práva na udělení amnestie rozhodl i Ústavní soud, je ta věc jednou provždy uzavřená,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog.
- SLEDUJEME téma: Amnestie
Kolik kdo psal písmenek z amnestie?
Zdeněk Zbořil však připouští, že se různé politické osobnosti či subjekty budou chtít na tomto poli zviditelnit, takže dokud bude toto téma mediálně živnou půdou, budou se k němu vyjadřovat a vytvářet nové kombinace. „Je mi jasné, že paní Marvanová vítá příležitost předvést, že se v boji proti korupci skutečně angažuje,“ usmívá se známý politolog. V podstatě se ale podle něj jedná o spor, s nímž ve skutečnosti už nic dělat nelze. „Jak chcete dokázat, kolik písmenek psal Koudelka a kolik Hasenkopf,“ směje se Zbořil. Ještě pochybnější je podle něj prokazatelnost určení, kdo vlastně zadával eventuální korupční inspiraci.
Je proto podle politologa sice hezké, že se paní Marvanová snaží upozornit na to, že by se měli dohledat lidé, kteří amnestii připravovali, protože může jít o korupční jednání, ale k ničemu to nepovede. „Já bych se spíš zaměřil na takové kauzy, jako je například ProMoPro, která už jakou dobu takzvaně ‚stojí’, a pořád ta kauza zůstává v podivném stínu,“ dodává politolog. „Konečně po roce se objevilo něco o panu Janouškovi a dalších okolnostech kolem této kauzy, a najednou se spustí povyk kolem věci, která je v podstatě neřešitelná, ale hluku je kolem ní spousta,“ kritizuje Zbořil. Proto je přesvědčen, že může jít o snahu zakrýt důležité kauzy, už s ohledem na vzrůstající nespokojenost obyvatel se současným stavem. „Vezměte si například sKarty. Za to přece také musí někdo nést hmotnou zodpovědnost. Vždyť přece nejde o pakatel,“ zlobí se politolog. A takových případů, které je třeba zakrýt, je zde podle něj spousta.
Jediný ohrožený Nečas
Na dotaz redakce ParlamentníListy.cz, zda tedy jediným „ohroženým druhem“ v této věci může být premiér Petr Nečas, jehož kontrasignace je povinná, ale celoživotní imunitu nemá, Zdeněk Zbořil připustil, že i tato karta se může v této hře objevit. „Je pravda, že on nemá celoživotní imunitu, takže teoreticky vzato by se mohl někdo o stíhání pokusit, ale opakuji, že prezident vzal odpovědnost na sebe a Ústavní soud žalobu na prezidenta zamítl, takže si nemyslím, že by se v tom ještě mohlo cokoliv změnit,“ říká Zbořil.
Pokud jde o postih lidí, tedy úředníků, kteří tuto amnestii připravovali, je Zdeněk Zbořil ještě více skeptický. „Opravdu si neumím představit, že by státní zastupitelství žalovalo některého úředníka za to, že připravil nějaké podklady,“ komentuje situaci Zbořil. Ani ve vyjádřeních nového hradního kancléře Vratislava Mynáře nevidí nic fatálního. „Pan Mynář jen řekl v dobré víře to, co mu pan doktor (Pavel) Hasenkopf sdělil, a můžeme se jen dohadovat, zda mu řekl všechno nebo si nechal část pro sebe, takže o té Vratislav Mynář ani nemohl mluvit. Zveřejnil zkrátka to, co měl k dispozici,“ míní Zdeněk Zbořil. „Proto můžeme zatím jen předpokládat, že třeba ne všichni v této záležitosti mluvili pravdu,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká