Premiér Petr Nečas varoval, že dění kolem Ústavu pro studium totalitních režimů je předzvěstí budoucí vládní spolupráce ČSSD a KSČM. „Formálně se chystá menšinová vláda tolerovaná komunisty, kteří za to budou požadovat místa ve státní správě, tedy náměstky či ředitele odborů. Tato místa by obsazovaly střední kádry KSČM, nikoliv Filipové, Kováčikové a Semelové. A už jsme viděli v krajích, jak ty střední kádry vypadají, jsou to bývalí pohraničníci, politruci, zuřiví marxisté,“ prohlásil Petr Nečas po setkání s odvolaným ředitele ÚSTR Danielem Hermanem.
Podle předsedy vlády a ODS jde o to právě takové informace utajit. „Bylo nezbytné Ústav pro studium totalitních režimů takzvaně vyčistit a obsadit Archiv bezpečnostních složek. Neumožnit pravdivé informování o tom, kdo v případě příznivého výsledku bude penetrovat vrcholnou českou státní správu v roce 2014. Jde o to obsadit archiv a umrtvit jeho činnost, abychom nevěděli, o koho jde,“ uvedl Petr Nečas.
Představa, že komunisté chtějí kontrolu nad archívem, je nesmyslná
„Myslím si, že to je blbost takhle interpretovat výměnu ředitele v ÚSTRu. Pokud vím, tak důvody jsou úplně jiné a žádné tlaky komunistů za tím nejsou. A pokud jde o archivní materiály, tak je Ústav měl spravovat i zpřístupnit veřejnosti, ale k žádnému zpřístupnění nedošlo. Veřejnost se k nim dostane jen velmi omezeně, také digitalizace je dělaná dost chaoticky, pokud vím. Představa, že komunisté chtějí kontrolu nad archívem, je dost nesmyslná i proto, že některé věci jsou už dávno venku,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek.
Přitom vznáší otázku, pokud by se komunisté dostali na státní úřady, tak k čemu nám bude, že se dozvíme, co v minulosti dělali. „Už teď je možné se to dozvědět z jiných zdrojů. Takže k čemu to je, že veřejnost bude vědět, že nějaký podnáměstek na ministerstvu byl v minulosti zuřivým marxistou pohraniční stráže?“ podivuje se Josef Mlejnek z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy a dodává, že drtivá většina lidí komunisty stejně nevolí a pro voliče komunistů je služba u pohraničníků spíš pozitivní informace.
Nečasovi se situace v ÚSTR hodí, i když nemluví o pravých důvodech
Podle politologa stojí za nejčerstvějšími vyjádřeními Petra Nečase snaha mobilizovat pravicové voliče. „To je typický postup, když ODS teče do bot, že vytáhne kartu antikomunismu a začne tohle téma vířit. Předtím se dlouhou dobu o historii, historické vědomí, vědu či kulturu vůbec nezajímá, případně svou politikou přispívá k seškrtání výdajů na kulturu, vědu i výzkum, nebo minimálně nenapomáhá lepšímu financování těchto institucí, a to se netýká jenom ÚSTRu. Jenom když má jít o nějakou kauzu, tak začne bubnovat tímto způsobem,“ upozorňuje Josef Mlejnek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník