Pozor, přijde rudý strašák... Slova premiéra k ÚSTR jsou blbost, říká znalec

15.04.2013 21:20 | Zprávy

Za odvoláním ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana vidí premiér Petr Nečas počátek budoucí vládní spolupráce ČSSD s KSČM a pokus ovládnout archiv bezpečnostních složek. Podle politologa Josefa Mlejnka nejde o žádné zuřivé marxisty na ministerstvech, ale situace kolem ÚSTR se předsedovi ODS hodí jako mobilizační efekt.

Pozor, přijde rudý strašák... Slova premiéra k ÚSTR jsou blbost, říká znalec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Premiér Petr Nečas varoval, že dění kolem Ústavu pro studium totalitních režimů je předzvěstí budoucí vládní spolupráce ČSSD a KSČM. „Formálně se chystá menšinová vláda tolerovaná komunisty, kteří za to budou požadovat místa ve státní správě, tedy náměstky či ředitele odborů. Tato místa by obsazovaly střední kádry KSČM, nikoliv Filipové, Kováčikové a Semelové. A už jsme viděli v krajích, jak ty střední kádry vypadají, jsou to bývalí pohraničníci, politruci, zuřiví marxisté,“ prohlásil Petr Nečas po setkání s odvolaným ředitele ÚSTR Danielem Hermanem.

Podle předsedy vlády a ODS jde o to právě takové informace utajit. „Bylo nezbytné Ústav pro studium totalitních režimů takzvaně vyčistit a obsadit Archiv bezpečnostních složek. Neumožnit pravdivé informování o tom, kdo v případě příznivého výsledku bude penetrovat vrcholnou českou státní správu v roce 2014. Jde o to obsadit archiv a umrtvit jeho činnost, abychom nevěděli, o koho jde,“ uvedl Petr Nečas.

Představa, že komunisté chtějí kontrolu nad archívem, je nesmyslná

„Myslím si, že to je blbost takhle interpretovat výměnu ředitele v ÚSTRu. Pokud vím, tak důvody jsou úplně jiné a žádné tlaky komunistů za tím nejsou. A pokud jde o archivní materiály, tak je Ústav měl spravovat i zpřístupnit veřejnosti, ale k žádnému zpřístupnění nedošlo. Veřejnost se k nim dostane jen velmi omezeně, také digitalizace je dělaná dost chaoticky, pokud vím. Představa, že komunisté chtějí kontrolu nad archívem, je dost nesmyslná i proto, že některé věci jsou už dávno venku,“ říká pro ParlamentníListy.cz politolog Josef Mlejnek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…