Predátor Babiš luxuje nápady i voliče. Prakticky všem, analyzuje sociolog čísla z průzkumů

12.04.2014 10:44 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Predátor, který prohání líné kapry v politickém rybníčku a odčerpává voliče ostatním politickým stranám, tak hodnotí odborníci šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Novému hnutí ANO, které vpadlo do politiky jako kometa, totiž stále roste podpora voličů.

Predátor Babiš luxuje nápady i voliče. Prakticky všem, analyzuje sociolog čísla z průzkumů
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Andrej Babiš

„Z jisté fascinace hnutím ANO, které se projevilo takovým raketovým nástupem, se dalo normálně předpokládat, že jak rychle voliče nabyli, tak je rychle pozbydou. Ale to se tentokrát neukazuje,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz sociolog Jan Hartl. ANO je podle něj v tuto chvíli na vzestupu, ani ne proto, co samo koná, ale díky tomu, jak jsou ostatní politici nesrozumitelní, působí pasivně a bez nápadu.

Podle posledních volebních průzkumů by ANO získalo sedmadvacet procent hlasů, což představuje od volebního výsledku v říjnových sněmovních volbách nárůst zhruba o deset procent. Na rozdíl od vítězné sociální demokracie, která zaostává na druhém místě. Čím to je? „My jsme tentýž výsledek publikovali už dřív. Zatímco je sociální demokracie omezena na své voliče ve volbách, a nikoho dalšího se jí nepodařilo přitáhnout, hnutí ANO má jako středová formace a relativně dynamický subjekt výhodu, že může získávat příznivce z obou stran politického spektra, zklamané voliče ODS, TOP 09, neukotvené ze středu, ale také někdejší voliče sociální demokracie, a současně si podržet i svoje voliče. Takže je takový univerzální příjemce,“ vysvětlil sociolog. Sbírá voliče prakticky všem, s výjimkou komunistů.

Prohání líné kapry v rybníce

Andreje Babiše a jeho hnutí volili v předčasných volbách i zklamaní pravicoví voliči, především podnikatelé. Mnozí z nich ho podpořili i veřejně. Vydrželo jim to dodnes? „Ti se drží, dokonce v našich datech ANO ještě získávalo,“ potvrdil Hartl. Vidí to jako průnik dvou motivů: jednak, že ANO v zásadě zatím nic nekazí a jeví jistou akceschopnosti, zejména se to odráží v hodnocení šéfa hnutí Babiše, který prý působí tak, že ostatní líné kapry v rybníce prohání. A druhou výhodou podle sociologa je to, že Andrej Babiš jednoduše a přímočaře komunikuje, což je vždycky ku prospěchu popularity hnutí nebo politika, když má schopnost říkat věci stručně a jasně.

Překvapivě se na druhou stranu ukazuje, že někteří původní voliči hnutí ANO opouštějí. Ale nepřecházejí podle výzkumů k jiným stranám, obvykle se prý uchylují do skupiny těch, kteří by k volbám vůbec nešli. „Samozřejmě, část lidí, u nichž byla základem protestní volba, odpadá, část může oscilovat mezi Úsvitem a hnutím ANO, ale podstatná je při získávání voličů vlastnost univerzálního příjemce,“ je přesvědčen Jan Hartl. Ale jsou voliči ANO ukotveni stejně jako voliči zavedených politických stran?

„Oni si s sebou nesou částečně kritický protestní náboj a ten představuje relativně pevnou motivaci. Oproti tomu motivace sociální demokracie je taková vlažná. Oni mají potenciál získat velmi mnoho stoupenců, ale je to taková „obliba, neobliba“ typu: oni mi nevadí. Ale nemusí to stačit, aby k volbám přišli,“ poukázal sociolog na to, že ČSSD má relativně široký okruh pasivních příznivců. Kdežto hnutí ANO si ve srovnání se sociální demokracií pořád drží aktivní náboj. „Jako by jeho příznivci očekávali změnu a chtěli se na tom aktivně podílet. Ale mnoho příznivců sociální demokracie působí jako sympatizující diváci,“ poznamenal Hartl.

Koaliční partneři Andreje Babiše jsou nešikovní, umožňují mu tu hru hrát

Političtí analytici se shodují, že hnutí ANO nemusí narůstat popularita dlouhodoběji. „Nyní je takové mezidobí, v situaci, kdy k těm ostatním vládním stranám existuje vlažný stav, by teď hnutí ANO stačilo, aby stabilizovalo svoji podporu. Ona se bude kvalitativně proměňovat, od toho, kdy dostali apriorní důvěru, budou za nějaký čas lidé posuzovat, co se jim skutečně podařilo,“ míní sociolog.

Bude těžké si tak vysokou podporu dlouhodobě udržet, záleží na tom, jak bude vláda pracovat jako celek. Zatím však dochází mezi vládními stranami ke střetům a napětí, které vyplývají z toho, že se úspěšný a dravý podnikatel zřejmě nedokáže vyrovnat s tím, že nevládne všem ministerstvům. Jeho vliv je sice velký, ale naráží občas na odpor koaličních partnerů i premiéra, přesto se snaží si z mocné pozice hlídače státní pokladny přivlastnit co nejvíc kompetencí. „Je dlužno říci, že koaliční partneři jsou tak nešikovní, že mu umožňují tuhle hru hrát,“ konstatoval sociolog Jan Hartl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…