Prodejní herci a útok z USA. Zdeněk Zbořil nejen k tématu Babiš. A varuje: Němci chtěli zlikvidovat Čechy, pozor

06.05.2019 8:00 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Jágra nepřekřičí! „Škopky pomyjí, které se snaží zpoza rohu různí bídáci vylévat na Jágrovu hlavu. Je to ubohé, ale alespoň víme, s kým vlastně u nás doma žijeme,“ komentuje bouři na sociálních sítích v souvislosti s účastí slavného hokejisty v delegaci, která provázela prezidenta do Číny, politolog Zdeněk Zbořil. „Jestli si myslí, že Jágr při svých příjmech musí ‚podlézat čínskému diktátorovi‘…“ Zbořil se vyjadřuje k nálezu Ústavního soudu, který dal za pravdu hoteliérovi z Ostravy, a hovoří také o matném lesku, který dodali demonstracím posledních dnů expremiéři Bohuslav Sobotka a Mirek Topolánek. A že má vůči červené kšiltovce Andreje Babiše výhrady profesor z USA? „Dříve se podobnému říkalo ‚sovětské zkušenosti‘.“

Prodejní herci a útok z USA. Zdeněk Zbořil nejen k tématu Babiš. A varuje: Němci chtěli zlikvidovat Čechy, pozor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Možná že kritiky tak mimořádné osobnosti vzrušuje i to číslo 68, které po celém světě proslavil Jaromír Jágr. Proto ty škopky pomyjí, které se snaží zpoza rohu různí bídáci vylévat na Jágrovu hlavu. Je to ubohé, ale alespoň víme, s kým vlastně u nás doma žijeme. O pravdě a lásce po třiceti letech to opravdu není,“ předesílá ke smršti kritiky, která se snesla na hlavu slavného hokejisty. Za to, že se účastnil návštěvy českého prezidenta v Číně a stal se také ambasadorem čínského hokeje, na něm nenechali nit suchou.

Kritiku si neodpustil ani režisér Jan Hřebejk. „Mám v úctě Nedvěda i Jágra. Ale je smutné, že ti, kteří své ohromné slávy a bohatství dosáhli právě na svobodném, demokratickém Západě, pomáhají normalizovat podlézavý politický kurz směrem k čínské diktatuře. Navíc po boku opravdových kreatur,“ poznamenal na svém Twitteru. „Pan režisér a nyní i zvolený zastupitel má svoje typické publikum, jehož vkusu se snaží vyhovět. Ale jestli si myslí, že Jágr při svých příjmech musí ‚podlézat čínskému diktátorovi‘, tak to určitě není pravda. Snad by se pan Hřebejk mohl porozhlédnout ve svém oboru a zjistit si, zda nepodlézali v roce 2007 už i Ivan Passer a Miloš Forman jako druhý režisér a co-producer kazašského miliardového filmu Nomád věčnému kazašskému prezidentovi Nursultanu Nazarbajevovi. I to slovo kreatura by si mohl nechat pro někoho jiného. Zná jistě víc takových lidí, kteří by si toto pojmenování zasloužili než jiní,“ reagoval politolog.

Jágr, který se v Číně setkal i s hlavou státu Si Ťin-pchingem, uvedl, že byl vychován k uznávání autorit a tomu, aby si vážil lidí. Za pozvání byl rád. „Těžko si ale představit, že by zejména oba Jágrovi dědečkové, kterým komunisté zabavili statky a půdu a oba zavřeli do vězení, vychovávali někoho z rodiny, aby uznával tyrany. Předkové se musejí obracet v hrobě, jestliže se k něčemu takovému hlásí nejmladší z rodu Jágrů. A svou přítomností coby živoucí hokejová legenda před světem vrhá klamavé pozlátko na čínského prezidenta,“ podotkl komentátor Jiří Leschtina na serveru iRozhlas.cz. „Pan Leschtina má o čínských režimech jistě dost informací od paní prof. Lomové, sinoložky, která ale v posledních letech do ČLR už často nejezdí. Je jí bližší politický režim na Tchajwanu, a tak jistě ví, jak se k ČLR zachovat, i kdyby tam byla náhodou pozvána. Ale i novinářské CV pana Leschtiny je zajímavé, a tak jeho hodnocení ‚klamavého pozlátka‘ můžeme věřit, ale také nemusíme,“ uvedl Zbořil.

Marketér Jakub Horák dokonce vidí i tyto souvislosti: „V podstatě si myslím, že starej pán dělá, co může, ale pokud se dneska ukázalo, že Jarda Jágr tam není jen kvůli tomu, že ‚byl jsem od mala vychován, že člověk má uznávat autority‘, ale že firma jeho fotra zpevňovala hráze v prezidentský oboře v Lánech za 68 (sic!) milionů a teď ho za tu zakázku vyšetřuje policie, tak to je opravdu smutný,“ říká Horák. „Asi opravdu jen ‚marketér‘, který otci slavného hokejisty říká ‚fotr‘. Asi mu to ‚marketérování‘ moc nejde,“ poznamenal Zbořil.

Vulgarity? Vypovídá to o morální úrovni

Spolupracovník CNN a dříve taktéž zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler Jágrovo angažmá v Číně označil za „absolutní selhání a nedostatek lidské slušnosti, osobní integrity a charakteru“. Dodal, že jde o „nejhorší prostituci“. „Jsem proto v šoku a naprosto zklamán, že se po skvělých týmech, ve kterých hrál, spojil s týmem gaunerů, kteří porušují české zákony a českou ústavu, kteří slouží Rusku a Číně. Jsem v šoku, že ho ti gauneři přesvědčili, aby spolupracoval s jedním z nejbrutálnějších a nejvražednějších režimů na světě,“ obviňuje spolupracovník americké CNN ty, kdo Jágra k cestě do říše středu přesvědčili. „Peníze to nevysvětlí. Tohle je absolutní selhání a nedostatek lidské slušnosti, osobní integrity a charakteru,“ říká Etzler a dodává další označení pro slavného hokejistu: „Nejhorší prostituce. Od údajně věřícího člověka. Naprostá stoka.“

„To je dost jednoduché. Slova i vulgarity, kterými pan Etzler častuje nejen Jaromíra Jágra, ale i vysoké ústavní činitele ČR (podle jeho slov gaunery), vypovídají spíše o povaze osobnosti a morální úrovni pana ‚pracujícího pro CNN‘ (a vzhledem k jeho delšímu pobytu v ČLR  zřejmě i pro jiného zaměstnavatele). Holt, koho chleba jíš, toho píseň zpívej! Ale Jaromíra Jágra to nepřekřičí,“ říká Zbořil.

I herec Jakub Štáfek se pro týdeník 5+2 vyjádřil k hokejistovi Jaromíru Jágrovi. Podle jeho slov toho sice slavná česká „68“ dokázala moc, ale zároveň je strašně prodejná. Vyčetl mu například reklamu na Vodňanské kuře. „Doufám, že mu to pan Štáfek nezávidí a vysvětlí také mnoha svým kolegům, kterou reklamu mají dělat a kterou nikoli. Zda brát role v porno-reklamě nebo raději v TV Noe. A vysvětlí jim, co pro herce a herečky znamená slovo prodejnost a neprodejnost,“ podotýká politolog.

Velmi podrážděně reagoval premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci při uvedení Marie Benešové do čela resortu spravedlnosti. „Vy tady vytváříte tu atmosféru. Ty nesmysly. Všichni, co se ochomýtnou kolem prezidenta Zemana, teď Jarda Jágr je na řadě, tak všichni jsou prašiví? Vy to tady děláte,“ rozčílil se Babiš. „Samozřejmě i malé děti vědí, že nejde o Jágra, ale o Zemana a Babiše a trochu o předvolební kampaň. Tedy snahu vyvolat okolo politiky napětí. Jen abyste se nepřepočítali, je známé varování z historických  politických kruhů, ale je také pravda, že málokdo tomu mnohokrát v minulosti uvěřil,“ komentuje Zbořil.

„Nejsou jen chybující, ale něco horšího...“

Hotel v Ostravě odmítl ubytovat občany Ruské federace, pokud nepodepíšou, že nesouhlasí s anexí Krymu. Po letech dohadování na soudech, kdy věc každý posuzoval trochu jinak, se záležitost dostala až k Ústavnímu soudu. Připomeňme, že podnikatel pokutu, i kdyby to měla být koruna, jednoznačně odmítal zaplatit. Ústavní soud dal za pravdu hoteliérovi. Celou záležitost tak znovu musí otevřít Nejvyšší správní soud. „České soudnictví nepožívá dobré pověsti a tentokrát se na stranu, která si jeho různých institucí neváží, přidali i kritici zdánlivě nedotknutelného Ústavního soudu. Možná jsou o tom ctihodní soudci nesprávně informováni, ale může se jim stát, že při cestách vlakem nebo letadlem se také jich bude moci někdo zeptat, zda souhlasili s invazí armád Varšavské smlouvy do ČSSR v roce 1968. Kdysi se kvůli tomu vyhazovalo ze zaměstnání, nebo dokonce to bylo na překážku přijetí do pracovního poměru. Až si něco podobného usmyslí RegioJet, ČD nebo ČSA, nebo taxikáři AAA, třeba jim dojde, čeho se dopustili a proč jsou vděčným objektem vtipkování a pomluv. Nejsou totiž jen chybující, ale jsou něco horšího – jsou směšní,“ komentuje politolog.

A co vyjádření, které použil Ústavní soud, když přirovnal humanistický odkaz ztělesněný v doktoru Galénovi v Čapkově Bílé nemoci s dotyčným podnikatelem? Padlo totiž zdůvodnění, že doktor Galén také nezastával názor, že „pacient jako pacient“, ale snažil se svou činností „aktivně ovlivnit politické dění, a proto podmiňoval vydání svého léku zastavením války“. V už zmiňovaném hotelu chtěli projevit svůj názor na protiprávní anexi, a tak působit i na ostatní lidi, kteří se podílejí na politickém životě. „To je velmi extravagantní exkurz Ústavního soudu do dějin české literatury. Čapek píše svoje poslední hry v situaci bezprostředního ohrožení Československa a jeho očekávané likvidace včetně germanizace jeho obyvatelstva. Není nic nebezpečnějšího než si přizpůsobovat popis a výklad historických událostí současnosti. Nemluvě už o tom, že argument ruské anexe Autonomní republiky Krym na úkor Ukrajiny nemá opodstatnění. Co když budou příště v ostravském hotelu požadovat podpis k souhlasu s předáním Krymu Krymskému chanátu nebo Zlaté hordě? Její chánové tam vládli téměř o 600 let déle než ruští carové a ukrajinští tajemníci KSSS,“ říká Zbořil.

Vyjádření přinesl i šéfredaktor Mladé fronty Jaroslav Plesl. „Soudce Šimíček podkopal důvěru v demokratický stát jako málokdo před ním. Předpokládám, že teď lze také ignorovat zákazy kouření a zákaz prodeje o státních svátcích, neboť to jde snadno zdůvodnit politickým postojem na základě vyššího mravního principu,“ tvrdí. A dodává svůj scénář, který by byl pro Ústavní soud zajímavý: „V Rusku žije zhruba 200 000 Romů. Jsem zvědav, co se stane, až se jeden z nich bude chtít ubytovat v ostravském hotelu Brioni...“ Zbořil k tomu přidává svůj komentář: „To je jen jeden z mnoha příkladů toho, jak se může jedna chyba malé soudcovské většiny stát předmětem posměchu. A jak už víme, směšnost může být větší vadou na kráse než demonstrace za ‚nezávislost justice‘. A hlavně ‚všude zachvacuje davy‘ a šíří se  rychleji, než agenti BIS mohou zaregistrovat, i kdyby si něco vypůjčili z arzenálu Huawei.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…