Skepticky se vyjádřil k dotazu ParlamentníchListů.cz ohledně finanční pomoci Ukrajině politolog a profesor Oskar Krejčí. „Ukrajina je platebně neschopná, žije v chaosu, má nezodpovědnou politickou elitu. A teď vydáte půjčky do chaosu a oligarchům, kteří se naučili peníze tunelovat? V této fázi je Ukrajina kvůli politickým strukturám černá díra. Nikdo tam nedá peníze. Leda za cenu drakonických opatření,“ uvedl.
Ukrajinský prezident Porošenko oznámil ukončení příměří na východní Ukrajině. Do jaké míry jde o racionální rozhodnutí, když mají proběhnout jednání mezi kyjevskou delegací a separatisty? Nevynutila si ho ukrajinská veřejnost, respektive tlak radikálnějších sil z Majdanu?
Motivace je komplikovaná. Nejpravděpodobnější interpretace je, že si vytváří výhodnější vyjednávací pozici. Pod bajonety se zdánlivě lépe vyjednává. To, že se bojí Majdanu, je spíše morálně politický problém. Nová politická elita se nechce dostat do situace, že budou muset ten takzvaný Majdan rozhánět. Zpravidla se stává, že technikou, kterou jste se dostali k moci, jste také od ní odstaveni. Všichni proto dobře vědí, že se musí bránit před Majdanem.
Pro srovnání: Na obdobné otázky ParlamentníchListů.cz odpovídal i exministr zahraničí Cyril Svoboda. Jeho odpovědi najdete ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban