Když je na politické scéně roztříštěná skupina, která si je relativně blízká, tak si podle politoložky navzájem ubírají hlasy ve volbách. O podobný typ voliče soupeří dvě největší levicové strany – KSČM a ČSSD. „Ale jejich sjednocení není na pořadu dne, jejich základní ideová vybavenost je jinde, sjednocení těchto stran by nepřineslo multiplikační efekt, naopak, součet voličů po sjednocení by byl rozhodně nižší, než jakého dosahují obě dvě zvlášť. Obě strany by tím jen ztratily,“ je přesvědčena profesorka Dvořáková. Uvědomuje si to i předseda KSČM Vojtěch Filip, který prý odmítl se o sjednocení levice s budoucí hlavou státu bavit. „Jsem příznivec toho, že politické strany mají suverénně vystupovat v rámci předvolební kampaně,“ prohlásil.
SPOZ je prý bohatá nevěsta
Nově zvolený prezident je čestným předsedou levicové Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ), která se v minulých volbách do Poslanecké sněmovny nedostala, ale sebrala sociálním demokratům několik důležitých procent voličů. Po vítězství jejího čestného předsedy v prezidentské volbě zaznamenala zvýšený zájem potenciálních voličů i zájemců o vstup do strany. Podle předsedy SPOZ Vratislava Mynáře je dnes bohatou nevěstou. Tvrdí, že sociální demokracie je pro stranu přirozeným partnerem, nechce se jí však prý podbízet. Těsnější spolupráce s ČSSD by jí zcela jistě pomohla.
Musely by se dělit o místa na kandidátkách
Politoložka připouští, že pokud se levicové politické strany, které získají jen kolem 3,5 procent, jako mívají nebo mohou mít zemanovci nebo paroubkovci, nedostanou do parlamentu, tak levice ztratí sedm procent voličů. „Ale neplatí automaticky, že kdyby se spojily, šli by všichni jejich voliči volit sjednocenou stranu,“ řekla ParlamentnímListům.cz Dvořáková. Navíc by to strany, nebo některou z nich, mohlo poškodit.
„Sloučením s další stranou by se změnily mocenské poměry uvnitř sloučené strany. Když přistupují k velké straně další partaje, dá se očekávat, že jejich předseda bude místopředsedou, zmnoží si tak množství vůdců, kteří se mohou hádat, a tím víc stranu destabilizují,“ varuje před kroky, která by přinesly spoustu obtíží. Ale jsou i další otázky, které by mohly vnést do strany spory. Před volbami, které navíc má levice velkou šanci vyhrát, by to byl hlavně boj o volitelná místa na kandidátkách, o která by se musely sjednocené strany dělit.
ČSSD není postavena na jediném člověku jako Zemanovci
V případě nějaké těsnější spolupráce nebo dokonce spojení sociální demokracie a SPOZ Vladimíra Dvořáková upozorňuje, že prezident, za nímž stojí jen malá strana s minimálním vlivem, která je zajímavá jen tím, že je spjata s jeho osobou, by získal vliv na stranu, která je zásadní a která má dominantní postavení na levici. Podle Dvořákové je právě to hlavním cílem nově zvoleného prezidenta a jeho strany. Proto je přesvědčena, že takové spojení by bylo pro sociální demokracii krajně nevýhodné.
„Zemanovci spjatí se Zemanem nemohou mít takovou míru oslovení voličů, jako má sociální demokracie, i když tvrdí, že je dnes o vstup do strany velký zájem,“ dodává. „Možná, že se díky Zemanovi do parlamentu nakonec dostanou, že jim jeho zvolení pomůže, ale že by mohli převzít prostor po sociální demokracii? To ne, protože to je strana, která nemá obsah. Proto má i název Zemanovci,“ konstatuje. Něco jiného podle ní je značka sociální demokracie, která je postavena na tradiční ideologii, na tradičním zaměření, a ne na jediném člověku jako SPOZ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová