Sčítání hlasů v amerických prezidentských volbách se protahuje. Po uzavření volebních místností se celý proces rozjel, jednotlivé státy se začaly zabarvovat buď do modré (Biden, demokratická barva), nebo červené (Trump, republikánská barva). V určitý moment se ovšem nabíhání dalších výsledků prakticky zastavilo a posun se očekává až odpoledne evropského času.
VÝSLEDKY PODROBNĚ SLEDUJEME ZDE
Je na celém procesu něco netypického? Na čem bude další posun a finální výsledek nyní záviset? A hrozí podvody při sčítání hlasů v některých státech, jako například v dosud nerozhodnuté Pensylvánii? Zeptali jsme se experta a politologa, docenta Petra Robejška.
Celou situaci a americké vysílání podle svých slov sleduje od páté hodiny ranní středoevropského času. „Podle mého názoru se odehrává to, co se dalo očekávat. A sice referendum o volbě prezidenta mezi elitou a obyčejnými lidmi. Nechci nic zakřiknout, ale zatím to vypadá tak, že obyčejní lidé se prosadí,“ naráží Petr Robejšek na spíše očekávané vítězství stávajícího prezidenta Donalda J. Trumpa.
„Zajímavá je vysoká volební účast, zajímavý je i vysoký podíl voličů, kteří volili písemně. A vůbec nejzajímavější je, že se Joe Biden prohlásil za vítěze voleb,“ pokračuje v komentáři k poslednímu vývoji ve Spojených státech.
O vítězství na tiskové konferenci mluvil též prezident Donald Trump. „Patří to k politickému byznysu. Jde o takové hlomození, rachtání a upozorňování na sebe. U Trumpa je to známé. Biden to používá také, ale v jeho případě to působilo hodně křečovitě, jak jsem viděl přímý přenos. Abych nepoužil nevhodná slova, ale mám dojem, že byl pod vlivem nějakých posilujících prostředků. Ti, kteří tomu nevěří, se mohou podívat na záznam. Podle mého názoru to na něm bylo dost vidět,“ uvedl Robejšek.
„Jsou tři klíčové státy, Pensylvánie, Wisconsin a Michigan, které fakticky rozhodují. Zatím nejsou spočítané, ale co jsem viděl, jsou tendence ve prospěch Donalda Trumpa. Podobně i Severní Karolína a Georgia. Všechno to jsou ale tendence a věci se mohou vyvinout jinak, ale zatím si myslím, že referendum mezi elitou a obyčejnými lidmi směřuje k vítězství obyčejných lidí,“ předpokládá Trumpovo vítězství.
Petr Robejšek. Foto: Hans Štembera
Donald Trump na noční tiskové konferenci (amerického východního času, pozn. red.) mluvil o možných podvodech, hlasování po oficiálním skončení voleb a možnosti, že se obrátí na soud. Podle docenta Robejška se tímto prohlášením chtěl spíše pojistit.
„Podvody patří k politice na všech stranách, nemusíme si nic namlouvat. Každý zkouší, co může. Někdy to vyjde na povrch, jindy to na povrch nevyjde. V případě Trumpovy tiskové konference je to jeho typické chování, ale určitě i pojistka pro případ, že výsledek bude velmi těsný nebo doopravdy sporný. Prostě takový zaseknutý cepín ve skále pro případ, že by bylo potřeba a bude moci sdělit: Říkal jsem to už během volební noci, že vidím nějaké nesrovnalosti. Patří to k taktickému vybavení pro každé politické situace. Jde o něco, co bereme na vědomí a snažíme se to nějak interpretovat. Nepřekvapuje mě to, patří to k byznysu, který oba kandidáti dělají,“ míní politolog a expert na mezinárodní otázky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka