Zatímco odvolání jiných ministrů současné vlády předbíhaly vždy minimálně několikadenní spekulace, zpráva o odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila přišla ve středu jak rána z čistého nebe. Proč vše přišlo tak nečekaně a rychle? A jaké to může mít následky? To byly otázky, které ParlamentníListy.cz položily dvěma politologům – Jiřímu Pehemu a Ivanu Gabalovi.
„Přišlo to rychle, důvodem byla zřejmě opravdu Lenka Bradáčová, která by byla ve středu podle všech dostupných informací jmenovaná. Dalším důvodem, který se dá vydedukovat, že za tím stojí, je Pospíšilem plánovaná reorganizace státních zastupitelstev, při které by se zrušilo výhledově i pražské Vrchní státní zastupitelství,“ řekl ParlamentnímListům.cz Jiří Pehe.
Podle něj byla dlouho ve vzduchu cítit jistá změna k lepšímu, vrchní státní zastupitelé i policie se začali osmělovat, přicházela změna atmosféry a odvaha řešit i kauzy, které už byly v minulosti zahrnuty pod kobercem. „Pospíšilovy iniciativy v otevírání starých kauz se ukázaly právě jemu jako osudné, navíc prozradily, že jako ministr spravedlnosti neměl dostatek odhadu toho, co to i politicky s sebou přinese. Navíc politicky neprozíravě vše načasoval zřejmě do velmi nevhodné chvíle. Možná kdyby týden dva počkal, nebyl by zřejmý protiútok za toto chování tak rychlý a razantní. To načasování tomu však odpovídá. Ovšem rychlost, s jakou se vše uskutečnilo a odehrálo, může znamenat i lidově to, že si ti, co o tom rozhodovali, možná „naběhli na vidle“,“ uzavřel politolog Pehe.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová