Už čtvrtý měsíc usedají předseda ČSSD Bohuslav Sobotka a šéf hnutí ANO Andrej Babiš společně ve vládě a ještě před tím spolu dobré dva měsíce vyjednávali o jejím složení. Jeden z nich je celoživotní politik, druhý muž z velkého byznysu. Veřejností i sdělovacími prostředky je většinou vnímán jako silnější v tandemu ministr financí. Může ale také jít jen o mediální obraz, jenž vyhovuje oběma. Andrej Babiš si může užívat pozici politické jedničky a premiér Sobotka zase nemusí čelit útokům opozice, jímž je naopak soustavně vystavován předseda hnutí ANO.
Podle politologa Petra Sokola hraje při hodnocení jejich síly roli to, že Sobotka je předsedou politické strany, která má vnitřní mechanismy a musí dbát na názory svého členstva, zatímco Andrej Babiš šéfuje monolitickému hnutí, které sám založil. „Mediálně to může vypadat, že Andrej Babiš má převahu. Zda ji má skutečně, se ukáže až v následujících týdnech na dvou konkrétních bitvách, které mohou vnitrokoaliční svár ztělesnit. Jednak půjde o to, kdo se stane nominantem České republiky do nové Evropské komise, a pak o složení vedení jednoho z klíčových státních podniků, tedy ČEZu,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog Vysoké školy CEVRO Institut.
Babišovi nahrávají symboly, které fungují pro veřejnost
Podle politologa Jana Kubáčka z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se už ale ukazuje, že faktickým lídrem vlády i díky tomu, že je pánem nad státní pokladnou, je Andrej Babiš. „Lidé si všímají jeho silných výkřiků, změn strategie, případně častého okopávání kotníků, ale i jeho výjezdů, teď aktuálně za dětskými plenami. Jsou to všechno ryze symboly, ale symboly, které fungují pro veřejnost. Ta je přesvědčena, že Andrej Babiš pracuje, že je jako ministr financí aktivní a že se snaží řadu problémů z minulosti řešit,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček.
Nesourodost vládní koalice i odlišnost lídrů obou velkých stran od počátku existence této vlády vyvolává pochybnosti o tom, jak dlouho může vydržet. K nim přispívají i některé vzkazy přes média, které si ministr financí s premiérem posílají a v nichž bývá zpravidla iniciátorem šéf hnutí ANO. „Pro Andreje Babiše by ale vyvolání předčasných voleb v nějakém krátkém časovém horizontu byla sázka do loterie. Jak ukazují průzkumy, tak by je sice vyhrál, ale je otázka, s kým by sestavoval nějakou jinou koalici,“ konstatuje Petr Sokol.
Hnutí ANO by momentálně těžko shánělo jiného koaličního partnera
Ze tří možností by ani jedna nemusela vyjít. „Pokud by ji chtěl vytvořit znovu s ČSSD, tak není vůbec jasné, jak by druhé místo zahýbalo s vnitrostranickou situací sociálních demokratů. Zdá se, že Haškovo křídlo se ne snad zvedá, ale minimálně jeví známky toho, že svoji politickou mediální smrt nakonec přežilo. Na Babišovo usmíření s pravicovými stranami to podle jeho rétoriky nevypadá. A jeho vláda podporovaná komunisty a Úsvitem by mohla mít matematickou většinu, ale zase by to odporovalo tomu, jak se v mnoha výrocích snaží získat maximum pravicových voličů,“ vysvětluje politolog, že Andrej Babiš by se i v případě volebního vítězství mohl ocitnout mimo vládu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník