Nejsilnější vládní strana se rozhodla uspořádat referendum mezi svými členy. Jde dokonce o korespondenční referendum, kdy všech 22 577 členů strany dostane domů poštou obálky s otázkami. Straníci budou rozhodovat o tom, zda souhlasí s tím, aby o podobě kandidátek rozhodovali všichni členové strany v daném volebním obvodě, zda by mělo být alespoň 40 procent všech kandidátů do krajských a sněmovních voleb ženského pohlaví a zda by měla sociální demokracie zákonem omezit kumulaci placených veřejných funkcí.
„Nedůvěra členů je k referendu velká,“ citovalo ale čtvrteční Právo jednoho z vlivných členů ústředního výkonného výboru strany. Dotyčný podle Práva prý nechtěl být jmenován, údajně se bojí, aby nebyl nařčen z neloajality. Strach u politiků prý panuje hlavně z toho, že anonymita hlasování může být porušena. Že by k tomu ale mohlo dojít, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka odmítá. Přesto se stále hlasitěji hovoří o zneužití tohoto referenda, či dokonce o kladivu na ty straníky, kteří se referenda z nějakého důvodu nezúčastní a pak budou označeni za tzv. mrtvé duše.
V čem ale hlavně může referendum straně pomoci? „Nezlobte se, ale já toto nechci komentovat,“ odvětil na dotaz ParlamentníchListů.cz poslanec Jeroným Tejc, kterému se nepodařilo v červnu na jednání ÚVV ČSSD prosadit rozšíření okruhu otázek o další dvě týkající se zdanění církevních restitucí a zavedení sektorové daně pro firmy. Proti tomuto jeho návrhu se postavil už předtím sám předseda Sobotka.
Tejc: Nechci hodnotit, nechci komentovat
„Z mé snahy někdo udělal nový puč,“ svěřil se tehdy Tejc ParlementnímListům.cz s tím, že Sobotka se vlastně ocitl v roli cenzora.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová