Krize ve Venezuele jaksi pokračuje a nepokračuje. V zemi se zhoršuje situace se zásobováním, Američané a jiní žádají Madura, aby odešel, a Rusové naopak varují Američany, ať do situace nezasahují. Venezuelské společnosti začaly převádět část kapitálu do Ruska. Co se děje kromě tohoto vývoje, který pronikl i do našich médií? Jak dlouho se Maduro ještě udrží?
Mám za to, že situace je dál jaksi patová. USA se podle všeho dál snaží nabízet venezuelské generalitě „modré z nebe“, aby armáda přestala Madura podporovat, ale zatím bez většího výsledku. Generálové, kteří jsou nedílnou součástí zkorumpovaného režimu, nejspíš znají úsloví, „když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají“. Navíc, velké protesty proti režimu se konaly už v letech 2014 a 2017 a generálové, kteří tehdy přeběhli, jsou dnes buď ve vězení, nebo v emigraci, takže lze s lehkou nadsázkou říci, že ti „rozkolísaní“ už jsou pryč pár let. A po reformách z počátku tisíciletí začala venezuelská armáda při přípravě „kádrů“ klást obrovský důraz na jejich ideologické „zatvrzení“. Už to sice nejsou žádní intelektuálové Chávezova typu, ale dnes mají hodnosti mezi kapitánem a majorem, jsou skutečnou oporou režimu a armáda je pro ně „kariérním výtahem“. Čili, i kdyby sběhl nějaký generál, nemusí to znamenat, že jednotky se svými důstojníky nutně půjdou za ním. Možné to sice samozřejmě je, ale nikoli jisté. Pořád ale nerozumím tomu, proč USA s tím přetahováním vojáků začaly až nyní. Jak to, že to neměly připravené dopředu?
Přitom to ale samozřejmě neznamená, že by venezuelská armáda byla nějaký pevný a neotřesitelný monolit. Spíš je to domeček z karet, který se samozřejmě může sesypat skoro kdykoli. Například v případě, kdyby vojáci zasáhli proti civilistům. USA se svými spojenci zkoušejí očividně takový okamžik přiblížit vysíláním „humanitárních“ konvojů, které Madurův režim odmítá vpouštět do země. Je bizarní, že americké sankce od roku 2013 připravily Venezuelu o 350 miliard dolarů, a nyní je celý Západ naměkko z toho, jak dobrodějné ty USA jsou, když tamním zbídačeným obyvatelům posílají pomoc za nějakých 20 milionů. Ale přitom v podstatě jen hodně špatně skrývají, že je to především „test pro armádu“, jak se zachová. Zda poslechne Madura nebo Guaidóa, který tvrdí, že vpustí americkou „humanitárku“ do Venezuely nejpozději 23. února. Sice není moc jasné, jak to hodlá udělat v případě, že ho armáda neposlechne, ale aspoň nabízí orientační datum případného „velkého třesku“…

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský