„Záleží, jak se k tomu postaví ČSSD. Je stále více slyšet hlas lidí, kteří se chtějí zalíbit Miloši Zemanovi, jako Michal Hašek, Jeroným Tejc a někteří hejtmani, kteří mají pocit, že o sobě dají vědět, když podpoří stanovisko Zemana, možná očekávají nějakou vyšší kariéru ve straně,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jan Bureš.
Na druhé straně je podle něj skupina politiků, ale zdá se být menší, která vnímá problematičnost Rusnokovy vlády z hlediska personálního obsazení i z hlediska způsobu, jakým byla vytvořena – proti vůli Parlamentu, mezi nimi je Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek. „Ti si uvědomují, že vláda je zaměřena hlavně proti sociální demokracii, že cílem Miloše Zemana je oslabit sociální demokracii, oddálit volby a posílit SPOZ, aby sociální demokracie nedostala v řádných sněmovních volbách tolik hlasů, jako by dostala, kdyby byly volby nyní. A aby byla závislá na Zemanovi, na komunistech, respektive SPOZ, pokud by se dostala do parlamentu,“ prohlásil politolog.
Politolog Jiří Pehe míní, že prezident Miloš Zeman vcelku prozíravě, vždyť je prognostikem, počítal s tím, jak se politické strany zachovají, když poruší ústavní zvyklosti při jmenování premiéra. „Místo toho, aby se strany semkly a vyvolaly předčasné volby, tak se začaly hádat a taktizovat, takže sněmovna nebude rozpuštěna a pak vznikne obrovský tlak v sociální demokracii a pak i na nerozhodnuté poslance malých stran, aby podpořili Rusnokovu vládu,“ sdělil ParlamentnímListům.cz politolog. „Nevyloučil bych, že o pár hlasů projde,“ dodal. A analytici soudí, že velkou šanci projít bude mít ve druhém pokusu.
Když ČSSD podpoří vládu, ponese za ni odpovědnost, aniž by na ni měla vliv
Politologové upozorňují, že pokud Rusnokova vláda díky sociálním demokratům důvěru získá, bude to znamenat pro ČSSD velký problém. „Vláda může spoustu věcí rozhodovat bez Parlamentu. Myslím, že se tam budou odehrávat rozhodnutí problematická, která budou kritizovaná, a sociální demokracie, když vládu podpoří, za to ponese odpovědnost, i když nebude mít na rozhodování vlády vliv,“ vysvětlil Jan Bureš, jaké riziko by si ČSSD vzala na svá bedra.
Míní, že první zákony, které už připravila minulá vláda, nebudou tolik politickou scénu štěpit, ty mají šanci projít bez velkých problémů, protože se všichni shodnou, že například technické normy nebo zákony kolem občanského zákoníku musí být schváleny.
„Ale když vláda přijde do parlamentu se zákonem více politickým a bude pro něj potřebovat podporu, bude to pro ČSSD problém, protože bude muset zvažovat, jestli bude dál podporovat vládu, která bude dělat problematické kroky,“ poznamenal politolog, protože podle něj na světlo začnou vyplavávat různé problémy, zejména klientelistické a možná korupční pozadí lidí, kteří sedí ve vládě, včetně ministra financí Jana Fischera.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová