Tak co ti Číňani? Erik Best neodsuzuje, nechválí Kalouska, ale ani nejásá

31.03.2016 4:40 | Zprávy

Pokud vnímáme sbližování vztahů s Čínou pozitivně, je návštěva prezidenta Si Ťin-pchinga určitě velkým úspěchem prezidenta Miloše Zemana. ParlamentnímListům.cz to říká novinář a politický analytik Erik Best. Zároveň ovšem upozorňuje, že dosavadní čínské investice prý nahrávají spíše oligarchům, protože šlo zatím o změnu vlastníků a žádná nová pracovní místa. Nevylučuje však, že se to může s pokračujícím upevňováním vztahů s Čínou změnit. Best rovněž okomentoval aktivní účast Miroslava Kalouska na protičínské demonstraci.

Tak co ti Číňani? Erik Best neodsuzuje, nechválí Kalouska, ale ani nejásá
Foto: Petr Merta
Popisek: Erik Best, americký novinář

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga je minulostí. Vůdce Říše středu odletěl z Prahy ve středu po třetí hodině odpoledne. Jaký je význam historicky první návštěvy nejvyššího představitele Čínské lidové republiky? Jaký dopad to bude mít na českou ekonomiku? Nejen nad těmito otázkami se v komentáři pro ParlamentníListy.cz zamýšlí Erik Best.

„Celé to trošku navazuje na to, jak tu politici přistupují k migrační krizi. Tam existuje jedna nevyřčená migrační politika a pak jedna oficiální migrační politika, o které se mluví veřejně. Sobotka s Babišem a Chovanec říkají nahlas jednu věc, ale pak odsouhlasí jinou politiku,“ dává jako příklad.

S Čínou je to podle něho podobné. „Zeman prohlásil, že máme suverénní zahraniční politiku. Částečně je to pravda, ale když se podíváte na smlouvu o strategickém partnerství, tak to není tak samostatná politika. Jde o stejnou politiku, jakou má Německo, Velká Británie a dokonce i Amerika. Z tohoto hlediska si myslím, že každý tábor má svým způsobem důvod ke spokojenosti,“ říká Best pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…