Takhle to začíná. Zbořil k Václaváku a tomu, co bude dál

13.03.2023 11:47 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Politolog Zdeněk Zbořil se vrací k inauguraci nového prezidenta a komentuje i bouřlivé sobotní protesty: „Nevím, jaký je názor nového pana prezidenta na demonstraci ‚tisíců občanů‘ na sobotním Václavském náměstí v Praze, ale možná bude vědět, že ty tisíce byly jen přáním ČT, a že ti, kteří tam byli, nebo se umějí orientovat v obrazovém zpravodajství ČT, vědí, že to byly spíše desetitisíce,“ uvedl. Zbořil si dokáže představit, jak vypadá blokování institucí, ale jestli by k tomu mohlo dojít i u nás? „Nevím, a kdybych věděl, asi bych si to nedovolil publikovat,“ podotýká s tím, že už se začíná vyhrožovat za sebemenší kritický názor nebo negativní postoj k pětikoaliční vládě.

Takhle to začíná. Zbořil k Václaváku a tomu, co bude dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Na začátek Rozjezdu se doktor Zdeněk Zbořil vrací ještě k dalším částem dne, kdy došlo k inauguraci nového prezidenta Petra Pavla. „Obřad v katedrále začínal ekumenickou modlitbou v kapli sv. Václava v Chrámu sv. Víta, a pokud jsem dobře rozuměl informaci z okolí pana kardinála Graubnera, byla to modlitba za blaho České republiky a jejího prezidenta,“ uvedl politolog. Teprve později došlo na obřad v katedrálním kostele, kterým byl slavnostní koncert České filharmonie, jehož třetí závěrečnou částí bylo Tebe, Bože, chválíme. „Tak jako v roce 1948 na počest Klementa Gottwalda a jeho paní, které celebroval tehdejší pražský arcibiskup Josef Beran. To bylo chápáno věřící částí občanů Československé republiky jako znesvěcení chrámu a ponížení katolické církve, které pak dlouho bylo Beranovi vyčítáno. Bez pohledu na to, že byl v padesátých letech 20. stol. internován a nesměl se objevovat na veřejnosti. Dokonce, i když mu bylo dovoleno odejet do Vatikánu a byl jmenován kardinálem, bylo mu odpuštěno jenom tak trochu napůl. Později se tento obřad opakoval až po zvolení Václava Havla prezidentem Československé republiky, a to za přítomnosti většiny jeho voličů, tj. přítomnosti téměř 300 členů tehdejšího Národního shromáždění, jejichž ‚třídní původ‘ byl zakotven ještě v předlistopadové minulosti,“ vysvětloval historické souvislosti Zbořil. „Tentokrát to asi tolik zájmu o tento státně-katolicky-ekumenický rituál nevyvolá a asi se nad ním pozastaví jen ti, kteří mají k rozjímání o víře v jakémkoli chrámu intimnější vztah,“ dodal.

Ostatní symboly a rituály prezidentské volby byly podle Zbořila až úzkostlivě dodržovány. „Až na to podivné navrácení ‚ukradené‘ prezidentské standarty, jejíž zcizení a údajné ‚rozstříhání‘ shledaly české soudní autority za zábavný projev politického angažmá, proběhlo vše se snahou o důstojnost a s odkazem na státní symboly České republiky, Ukrajiny a Evropské unie,“ dodává.

Uspěchané jmenování Hladíka

Prvním krokem Petra Pavla ve funkci prezidenta bylo jmenování ministra životního prostředí. Co se týká změn ve valorizaci důchodů, ještě počká na setkání s opozicí, které se má uskutečnit tento týden. „Trochu uspěchané jmenování pana Hladíka ministrem životního prostředí bylo reakcí na neochotu exprezidenta Miloše Zemana, který uváděl jako důvod svého váhání nejasnosti okolo jakési korupční aféry, o které toho zatím moc nevíme a asi už ani nebudeme vědět. V každém případě to bylo gesto, které veřejnosti naznačuje, že rozhodování nového pana prezidenta bude v pozitivním vztahu s přáními koaliční vlády,“ uvedl Zbořil.

„Teprve ale asi až jeho vyjádření k finanční reformě, zkráceně nazývané ‚valorizace důchodů,“ které se jistě nebude inspirovat úpravou např. vyplácených náhrad za tzv. církevní restituce, nebo jinak do budoucnosti projektovanými úpravami výdajových položek státního rozpočtu, ukáže, jak to se skutečným vztahem pana prezidenta ke koaliční vládě je a bude. I když na samotné podstatě valorizace nebo ne-valorizace to nic nezmění,“ dodal a poznamenal: „Nevím, jaký je názor nového pana prezidenta na demonstraci ‚tisíců občanů‘ na sobotním Václavském náměstí v Praze, ale možná bude vědět, že ty tisíce byly jen přáním ČT, a že ti, kteří tam byli, nebo se umějí orientovat v obrazovém zpravodajství ČT, vědí, že to byly spíše desetitisíce,“ dodal.

Organizátoři předložili jasné požadavky, počkají do dubna

V sobotu zaplnil Václavák protest Česko proti bídě. Organizátoři mají jasné požadavky, které jsou formulovány na stránkách www.ceskoprotibide.cz, například: Odkoupení 100 % akcií ČEZ a.s. do vlastnictví České republiky, hledání mírového řešení ve válečném konfliktu na Ukrajině. Požadují také, aby vláda České republiky a všichni její ministři okamžitě ustali s užíváním rétoriky, ve které tvrdí, že je Česká republika ve válce, nebo, ve které občany České republiky straší válkou. 

„První odpovědí na tyto požadavky již bylo oznámení předsedy vlády Fialy prostřednictvím svého mluvčího, a také vyjádření pana MV Rakušana, ze kterých vyplývá, že je všechna tato vámi vyjmenovaná přání demonstrujících moc nezajímají, ale že jsou připraveni na konfrontaci a věří, že budou postupovat nejen v souladu s názory nového pana prezidenta, ale i s varováním některých státních zástupců. A konečně i s předpokládaným rozhodnutím soudních autorit, jejichž první publikované příklady jsme mohli sledovat v českých médiích v posledních dvou třech týdnech,“ uvedl Zbořil.

Pokud vláda neodstoupí nebo nesplní požadavky, Jindřich Rajchl také slíbil, že tlak bude zesilovat a může dojít k blokádám institucí. Jenže, jak si to představit?

„Představit si to umím, s ohledem na historické zkušenosti, protože vím, že tak začínají změny politických režimů nebo dokonce revoluce. Ale zda je to dnes v České republice možné, nevím, a kdybych věděl, asi bych si to nedovolil publikovat. Jednak se už začíná vyhrožovat za sebemenší kritický názor nebo negativní postoj k pětikoaliční vládě, jednak mám atmosféru zmíněného ‚Václaváku‘ jen zprostředkovanou. Přesto předpokládám, že současná vláda je schopná používat atypické formy soutěže politických stran. Neříkejme hned, že provokací,“ uvedl politolog. „Konec konců, aktuálně ironizované jméno politické strany ODS jako ‚Občas demokratické strany‘, je sice vtipné, ale jako výzva k odporu je to na konfrontaci s represivním složkami současné státní moci málo,“ dodal.

„Konec konců tuto vládu jsme si zvolili…“

Mluvčí premiéra Petra Fialy Václav Smolka na dotaz novinářů uvedl, že premiér nechce komentovat požadavky, které na vládu demonstrace vznesla. Pokud si jejich požadavků nikdo nebude všímat, další demonstrace se uskuteční 16. dubna.

„Slova pana Smolky někdo může považovat za až příliš arogantní, ale konec konců tuto vládu jsme si zvolili a když vláda nechce naslouchat desetitisícům na demonstracích a projevům kritiky vůči sobě samé, a své politice zejména, je to její právo. Nemusí to být ale prozíravé a výroky některých jejích členů, myslíme tím ty nejméně kvalifikované z nekvalifikovaných, mohou vyvolat nikým dnes nepředpokládané reakce,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Politolog , co dodat a ještě k tomu bázlivý, pokakaný a opatrný !, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusehanybal66 , 13.03.2023 15:56:54
Být politolog je vynikající zaměstnání , nic nemusí dělat a jen čeká co se kde šustne a pak začne kopírovat to co již tady bylo ! Strach svírá kalhoty nejen Fialovi !!!

|  6 |  0

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …