„Interpretace pravomocí a dezinpretace ústavy podle toho, jak se to komu hodí, je hrozně nebezpečné pro jakýkoli systém, protože každý systém má mít jasná pravidla,“ řekla politoložka. Proto ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause považuje za prospěšnou.
Ani hlava státu nestojí nad ústavou a zákony
Profesorka Dvořáková je přesvědčena, že ani nejvyšší ústavní činitel se nemůže chovat jako monarcha, který stojí nad ústavou a zákony. „Jsme v situaci, kdy se hlava státu pohybuje na hraně, nebo dokonce překračuje hranu ústavy,“ upozornila na další kontroverzní kroky Václava Klause, které senátoři neuvedli mezi pět nejvážnějších v ústavní žalobě proti prezidentovi. Připomněla třeba situaci po volbách v roce 2006, kdy prezident téměř sedm měsíců nejmenoval premiéra, nebo když na návrh premiéra Petra Nečase odmítl odvolat ministra školství Josefa Dobeše.
„Podle textu ústavy není jasné, za jak dlouho může prezident jmenovat premiéra, jednou to nechal téměř sedm měsíců, podruhé ho jmenoval do čtrnácti dnů,“ řekla ParlamentnímListům.cz. „Prezident, který nenese odpovědnost za vládnutí, se nemůže chovat jako absolutní monarcha. Kdo nenese odpovědnost, nemůže rozhodovat“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová