Teď jde o budoucnost. Profesorka Dvořáková účtuje s obžalovaným Klausem

07.03.2013 8:14 | Zprávy

Upřesnění Ústavy a jasné vymezení pravomocí prezidenta jsou podle profesorky Vladimíry Dvořákové nutné. Účelové ohýbání ústavy a překračování pravomocí hlavy státu považuje za nebezpečné, protože spolu s výroky o neodpovědnosti prezidenta by to mohlo vést postupně k „putinizaci“ české politiky.

Teď jde o budoucnost. Profesorka Dvořáková účtuje s obžalovaným Klausem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková

„Interpretace pravomocí a dezinpretace ústavy podle toho, jak se to komu hodí, je hrozně nebezpečné pro jakýkoli systém, protože každý systém má mít jasná pravidla,“ řekla politoložka. Proto ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause považuje za prospěšnou.

Ani hlava státu nestojí nad ústavou a zákony

Profesorka Dvořáková je přesvědčena, že ani nejvyšší ústavní činitel se nemůže chovat jako monarcha, který stojí nad ústavou a zákony. „Jsme v situaci, kdy se hlava státu pohybuje na hraně, nebo dokonce překračuje hranu ústavy,“ upozornila na další kontroverzní kroky Václava Klause, které senátoři neuvedli mezi pět nejvážnějších v ústavní žalobě proti prezidentovi. Připomněla třeba situaci po volbách v roce 2006, kdy prezident téměř sedm měsíců nejmenoval premiéra, nebo když na návrh premiéra Petra Nečase odmítl odvolat ministra školství Josefa Dobeše.

„Podle textu ústavy není jasné, za jak dlouho může prezident jmenovat premiéra, jednou to nechal téměř sedm měsíců, podruhé ho jmenoval do čtrnácti dnů,“ řekla ParlamentnímListům.cz. „Prezident, který nenese odpovědnost za vládnutí, se nemůže chovat jako absolutní monarcha. Kdo nenese odpovědnost, nemůže rozhodovat“

Senát jinou možnost neměl

Profesorka Dvořáková připouští, že konstrukce činu velezrady, z níž je Václav Klaus obviněn Senátem, je mnohem složitější, proto pravděpodobnost, že Ústavní soud potvrdí, že se Václav Klaus velezrady dopustil, je podle ní „hodně malá“. Vysvětluje, že Senát nemá jinou možnost, jak reagovat, pokud se domnívá, že se hlava státu dopouští porušování ústavy a zákonů.

Ale upozorňuje, že na pěti podnětech, které senátoři uvádějí jako důvody žaloby, například že Václav Klaus nepodepsal mezinárodní smlouvy, nejmenoval soudce a ani svůj krok nezdůvodnil, i když mu to nařídil soud, jsou minimálně porušením prezidentského slibu, v němž hlava státu při inauguraci slibuje, že bude zachovávat ústavu a zákony a úřad bude zastávat v zájmu všeho lidu. „Bylo by dobře, kdyby se Ústavní soud k takovému jednání vyjádřil. Za dvacet let už se nahromadilo tolik kroků prezidentů, a to za Václava Havla, ale mnohem více v období Václava Klause,“ objasňuje politoložka, proč považuje podání žaloby za prospěšné.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…