Ten klacek má dva konce. Zbořil armádě, policii a cenzuře. Vážné

13.06.2022 9:52 | Komentář

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Zdá se mi to takové socialistické Hurá a Hej, rup! Hlavně, že jsme vymysleli heslo a pak ho budeme, nebo také nebudeme, hlasitě provolávat – ať to stojí, co to stojí,“ komentuje aktuální rozhodování v EU politolog Zdeněk Zbořil. Hovoří o jednom z „pozoruhodných výstřelů z diskutovaného prostředí ČT“ a přidává postřehy o tom, jak hluboce se „novodobí inkvizitoři“ dostali pod úroveň zarputilých ochránců starých pořádku „nenáviděného konzervatismu.“

Ten klacek má dva konce. Zbořil armádě, policii a cenzuře. Vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

„Není možné se vyhnout neuvěřitelnému úsilí všech možných osob a institucí, kteří se snaží pod záminkou ‚jsme ve válce‘ omezovat občanské svobody, které jsou součástí Listiny základních práv a svobod, a která je součástí Ústavy ČR,“ začíná dnešní Rozjezd politolog Zdeněk Zbořil.

„Kdyby se někteří z těch novodobých inkvizitorů seznámili se slovy a skutky knížete Clemense Metternicha a hraběte Josefa Sedlnického z Choltic, byli by překvapení, jak hluboko se pod úroveň těchto dvou zarputilých ochránců starých pořádků dostali. Byli to sice představitelé ve své době nenáviděného konzervatismu, ale neobcházeli právo a morálku jako někteří naši současní obdivovatelé armády, policie a cenzury. Mám obavy, že ti dnešní ani netuší, co to je tlak a protitlak, a jak se lidově říká – že každý klacek je o dvou koncích,“ dodává na začátek své postřehy z uplynulých dnů.

Debatu rozbořilo rozhodnutí o konci výroby nových aut se spalovacím motorem po roce 2035. Evropský parlament zákaz odhlasoval. „Zdá se mi to takové socialistické Hurá a Hej, rup! Hlavně, že jsme vymysleli heslo a pak ho budeme, nebo také nebudeme, hlasitě provolávat – ať to stojí, co to stojí,“ říká Zbořil. Snad by si ti hlasující v Evropském parlamentu mohli stanovit spíše postupné, a nikoliv definitivní cíle.

„Přece i oni jistě vědí, že větru a dešti se nedá poroučet, a že se můžeme minout nejenom s cílem 2035, ale i se vzdálenějším rokem 2050,“ podotýká. A pokládá další otázky. „Co když, třeba jen v Evropě, ještě budeme chvilku válčit? Na co ty naše válečné stroje budou jezdit, plout po řekách a mořích anebo létat? Nadšení Grety Thunberg pro oceány a plachetnice není pro všechny. A to nemluvím ani o těch, kteří v zájmu svých astronomických zisků budou přiblížení se tomuto vzdálenému cíli klást do cesty nejrůznější překážky.“

Doplňuje, že tomu tak nemusí být jenom na evropském poloostrově. „A tak se mi zdá, že toto rozhodnutí učinili lidé, kteří budou už za pár let přemýšlet (pokud toho ještě budou schopni), jak na tento dnešní sen zapomenout a jak jej nahradit něčím ještě krásnějším a vzdálenějším,“ komentuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…