Tereza Spencerová: Američané si to chtějí rozdat, ale všichni je nenávidí. A opozice v Rusku? Dejte si pozor. Taky by to mohlo skončit takto

30.03.2017 9:20 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Posilováním protiputinovských tendencí nepomáháte svému oblíbenci Navalnému, který má podporu zhruba dvou procent Rusů, ale ruským komunistům. Společnost v Rusku se totiž v roce 100. výročí VŘSR naklání doleva, upozorňuje západní představitele v reakci na proběhlé desetitisícové protesty proti Dmitriji Medveděvovi editorka Literárních novin a analytička Tereza Spencerová. Ta v rámci svého pravidelného shrnutí týdenních událostí na ParlamentníchListech.cz vysvětluje nové poměry na Blízkém východě poté, co v něm výrazně ztratily vliv Spojené státy.

Tereza Spencerová: Američané si to chtějí rozdat, ale všichni je nenávidí. A opozice v Rusku? Dejte si pozor. Taky by to mohlo skončit takto
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Dmitrij Medveděv

CNN dala najevo další temnou obavu z Vladimira Putina: Ruský prezident by dle odhadů oslovených expertů mohl provést invazi do dvou nestabilních zemí, a sice do Afghánistánu a do Libye. Oběma jsme se již v minulosti věnovali, tak řekněte, prosím… Měl by si někdo dát o panáka méně, nebo na takové úvaze je něco racionálního? V případě Libye má Putin svého koně, jistě. Ale v případě Afghánistánu?

 Americký The Hill si nedávno v jednom z komentářů postěžoval, že Rusko má nefér výhodu, protože jeho armáda nemusí pracně bombardovat a obsazovat sedm (za Obamy) zemí a může se tak v klidu soustředit na svou modernizaci a nepolykat tolik peněz. Představa, že současně s vojenským vstupem do Sýrie má ruská armáda kapacitu obsazovat ještě nějaké země, je aktuálně dost absurdní, přinejmenším za situace, kdy by se Rusko nechtělo nesplatitelně zadlužit, jako je tomu v případě USA. 

A hlavně, to jako by šlo Rusko do boje se Spojenými státy, které si Afghánistán propachtovaly a už sedmnáctý rok tam marně zkoušejí nastolit nějaký svůj řád? Zajímavější je, že afghánský Tálibán je v poslední době čím dál více vnímán jako – s lehkou nadsázkou – národně osvobozenecké hnutí, které je sice tmářské, ale nevykazuje jediný náznak, že by chtělo přenášet svůj boj i za hranice země. A v době, kdy se v Afghánistánu zkouší etablovat i Daeš, s Tálibánem kvůli dalšímu vývoji v zemi udržují kontakty Číňané, Íránci, Pákistánci i Rusové, Američané už pár let chtějí zahájit „mírová jednání“, ale pořád nenacházejí v Tálibánu nikoho, kdo by s nimi chtěl jednat a byl dostatečně autoritativní. Sledovat CNN už dávno není, co bývalo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Margita Balaštíková byl položen dotaz

S kým chcete uzavřit koalici?

Volby zřejmě skutečně vyhrajete, ale co pak? S kým uzavřete koalici? Protože sami vládnout nemůžete (na to hlasy mít nebudete). A když jste zmínila průzkumy, čemu přičítáte, že v nich poslední době ANO oslabuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…