„V žebříčku popularity politiků si opravdu nevede moc dobře,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz sociolog Jan Hartl. Ještě letos v lednu ji v průzkumu pozitivně hodnotilo 35 procent dotázaných, dnes je to o dvanáct procent méně. „Veřejnost pochopila, že její hlavní ambicí je Karolina Peake,“ řekl ParlamentnímListům.cz politolog Jiří Pehe. Lidé podle něj vnímají, že je to ambiciózní člověk, kterému jde buď o moc, nebo další výhody. I když sedí v křesle vicepremiérky vlády, není podle něj žádná politička.
„Vyvezla se do sněmovny na zádech projektu Víta Bárty, když to nešlo, vytvořila frakci a pak novou stranu. To není žádný politický výkon. Je především velmi schopná kariéristka, která využila situaci a které chutná moc, udrží si ji až do roku 2014 s touto vládou,“ prohlásil. Politický vaz si prý zlomila, když se spojila s Vítem Bártou, a i když už věděla, co je zač, ještě dlouho ho bránila. „Až do doby, než ho odsoudil soud, pak potápějící loď opustila,“ připomněl Pehe.
Jde si za svým přes politické mrtvoly
Veřejnost podle něj podprahově vnímá, že Peake je „bezskrupulózní člověk, který si jde za svým přes politické mrtvoly“. I když je žena, rozhodla se hrát podle mužských pravidel, jak je nastavila „chlapácká“ kultura. „Jako osobnost ji nedokážu číst, je tvrdá, teflonová, všechno po ní steče,“ konstatuje Pehe. A připomíná, že i když byla blízkou přítelkyní Víta Bárty a Kateřiny Klasnové, s klidem je hodila přes palubu.
„Každého člověka se taková věc dotkne, když něco takového udělá, ale ona tím zjevně nebyla nijak zasažena,“ upozorňuje Pehe na skutečnost, že i „tvrdý“ byznysmen Vít Bárta je citlivější, ukázal emoce a choval se víc jako žena než Karolina Peake. V politice se prý nejlépe prosazují lidé určitého typu osobnosti, kteří mají zvýšený práh pro vnímání morálních signálů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová