Trumpova msta: Vyzval na boj velké hráče. Ty, kteří ho vymazali

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.02.2022 16:35 | Komentář

VHLED MICHALA BOKA Donald Trump spustil svou vlastní sociální síť Truth Social. Zatím je dostupná jen na zařízeních od Applu a jen v USA. Exprezident slibuje, že jeho síť bude sítí, která umožní „otevřenou, svobodnou a upřímnou globální konverzaci bez diskriminace proti politické ideologii“. Aplikace se den po spuštění stala nejstahovanější na americkém trhu, všímá si politolog Michal Bok. „Změní Trumpova sociální síť paradigma?“ ptá se.

Trumpova msta: Vyzval na boj velké hráče. Ty, kteří ho vymazali
Foto: Oficiální stránky amerického prezidenta
Popisek: Donald Trump na setkání během svého působení v úřadu amerického prezidenta

Donald Trump navzdory svému věku (letos oslaví 76. narozeniny) dokázal být influencerem ještě dříve, než tohle nové povolání vzniklo. Předtím, než se stal prezidentem, byl totiž známý jako excentrický milionář, který se neštítí účinkování v reality show a který nemá problém ve wrestlingové show oholit hlavu svému konkurentovi.

Když se stal prezidentem, jeho twitterový účet se stal páteří vládní komunikace. A dokázal díky němu udržovat kontakt se svými podporovateli. Z komunikačního řetězce tak mohl vynechat média, jejichž valná většina v USA patří do tábora demokratů a hlavně velká většina jich Trumpa z duše nenávidí.

Jsou sociální sítě zaujaté proti pravici?

Tohle ale skončilo s tím, jak byl stále ještě prezident Trump na sklonku svého mandátu po útoku davu na Kapitol vymazán jak z Twitteru, tak z Facebooku. Technologické giganty tak tehdy ukázaly světu, že se neštítí cenzurovat ani amerického prezidenta.

Demokraticky zvolená hlava státu a její názory jsou pro ně problém. Ale diktátoři od čečenského Ramzara Kadyrova přes syrského Bašára Asada až po íránského ajatolláha Chameneího jim nevadí.

K tomu si přidejme, že zejména v Americe má velká část konzervativní veřejnosti pocit, že jsou sociální média proti nim předpojatá a že jejich algoritmy omezují šíření konzervativních názorů. Na dané téma existuje nepřeberné množství více či méně seriózních studií, které tato obvinění jak potvrzují, tak vyvracejí.

Osobně neumím posoudit, jak moc jsou reálná, ale je nezpochybnitelné, že pocit některých konzervativně založených lidí (nejen) v Americe reálný je. A i proto slaví Trumpův Truth Social takový počáteční úspěch, že nové uživatele musí dávat na seznam čekajících, protože nemá dostatečnou kapacitu je do sítě pustit.

Co vlastně je Truth Social?

Trumpova sociální síť je hodně podobná Twitteru. Prostě věc dělaná primárně na sdílení krátkých textů. A není to náhoda, přesně tenhle formát Donalda Trumpa nejvíc baví a milionům lidí po celém světě dal možnost být v kontaktu přímo s nejmocnějším mužem planety.

Celý projekt je tak hodně podobný sociální sítí Parler, která se však dostala do existenčních problémů ve stejné době jako Donald Trump. Poté, co vzal dav ztečí Kapitol, Apple a Google odstranily Parler ze svých obchodů a následně ho Amazon odstřihl od svých serverů, a tím celou síť fakticky vypnul.

Parler je dnes zpět a díky své politice necenzurování je i oblíbený mezi konzervativními celebritami včetně Trumpovy manželky Melanie, která právě s Parlerem nedávno uzavřela exkluzivní smlouvu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Michal Bok

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo v ČR zastrašuje. „Analýzy dezinformací“ od dotovaného Američana

10:35 Kdo v ČR zastrašuje. „Analýzy dezinformací“ od dotovaného Američana

45 dotací v celkové hodnotě něco přes 13 milionů Kč obdržel Prague Security Studies Institute (PSSI)…