Ukrajina: Hrozí náraz, který zcela změní situaci. A přijde z Evropy

16.03.2016 13:32 | Zprávy

V Nizozemsku se bude 6. dubna 2016 konat konzultační referendum o asociační dohodě Ukrajiny s EU. Lidové hlasování vzniklo na popud euroskeptické skupiny GeelPeil, které se podařilo shromáždit 450 tisíc hlasů pro petici, která referendum požadovala a umožnila. O nadcházejícím referendu a jeho dalších souvislostech píše pro ParlamemtníListy.cz Veronika Sušová-Salminen.

Ukrajina: Hrozí náraz, který zcela změní situaci. A přijde z Evropy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

Referendum má konzultační význam a není, teoreticky, pro nizozemské politiky zavazující. Tamní parlament už asociační dohodu projednal s pozitivním výsledkem a vláda dohodu také podporuje, a to dokonce kampaní ve prospěch Ukrajiny.

Nicméně dá se předpokládat, že negativní výsledek referenda bude pro nizozemskou vládu znamenat v této věci minimálně problém. V případě, že by Nizozemí dohodu nakonec odmítlo, bude to další, poměrně velký problém evropské zahraniční politiky a rána pro ukrajinskou cestu do Evropy. K tomu aby bylo referendum platné, je potřeba minimální celková účast ve výši 30 % oprávněných voličů.

Výzkum: počet hlasů proti roste

Poslední výzkum veřejného mínění  ukazuje na to, že zatím většina těch, kdo se chce referenda zúčastnit a jsou rozhodnutí, bude hlasovat proti dohodě (44 %) a pro je kolem 33 %. Mezi nerozhodnutými je skupina „proti“ ještě silnější a představuje kolem 57 % dotázaných. Prozatím se účast odhaduje na 37 %, což by ale k jeho platnosti stačilo. Je snad možné, že o vlivu referenda na konkrétní politiku rozhodne nejen samotný výsledek, ale hlavně jeho reprezentativnost. To znamená volební účast.

Nicméně lze se domnívat, že ignorovat jeho výsledky by znamenalo velký politický risk. Celé hlasování má také svůj významný vnitropolitický rozměr, který bude hrát roli. A také historickou paralelu. Referendum z roku 2005, které v Nizozemí odmítlo evropskou ústavu, mělo podobně „konzultační charakter“, ale s důsledky pro celou Evropskou unii.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…