Budou držet basu
Podle Jana Bureše nyní převládne ve vládě snaha o zklidnění situace, a to převážně ze strany Věcí veřejných. ,,Převážná většina sporů na koalici se točila právě kolem VV. Oni se nyní budou snažit držet basu, jelikož cítí, že je věčné kverulantství oslabuje," soudí Bureš.
Jediný zlom by podle politologa nastal, kdyby se proti nějakému návrhu ze strany TOPky nebo ODS vzedmul masivní odpor veřejnosti. ,, To by se mohli cukat, ale stejně by pravděpodobně hlasovaly po patřičných průtazích s koalicí," odhaduje Bureš.
Véčkařky chtějí změnit maturity s komunistkami. O nevěru prý nejde
Nedělní jednání K9 by mělo ukončit spory. O Peake i hazardu
ODS váhá, zda zaříznout stravenky. Ještě se bude jednat
Vyvolalo by to krizi
Miroslav Mareš se dívá na potenciální odsouhlasení reformních zákonů napříč spektrem s pragmatickým nadhledem. ,,Záviselo by to na tom, kdo na tom vydělá. Které nebo čí lobystické zájmy by se takovým zákonem podařilo prosadit," soudí Mareš. Koaliční strany mají podle politologa svoje specifické vazby na vlivové skupiny.
Snaha o prosazení zákonů ,,interspektrálně" by podle Mareše vyvolala samozřejmě další vládní krizi a na jejím zažehnání by se zřejmě opět podepsaly nejasné vyhlídky vládních stran v předčasných volbách.
Už prodělávají všichni
Politolog Zdeněk Zbořil na rozdíl od Bureše soudí že tendence na spojenectví za účelem odhlasování konkrétních zákonů určitě dřív nebo později nastane.
,,Mimo jiné také proto, že už si kdekdo plete, co z koaliční smlouvy ještě platí a co ne. Ale obávám se napsat, kdo by z toho mohl nějak profitovat, a kdo naopak prodělat, protože už asi prodělávají všichni, ať se rozhodnou, jak se rozhodnou," vidí situaci Zbořil.
POLITOLOGOVÉ na ParlamentníchListech.cz:
Bombastický kravál o "fašouna" Bátoru skončil shnilým kompromisem
Véčka vás brání před Kalouskem. Musíte jim to věřit, jinak skončí
Klausovy zkušenosti jsou prý nesdělitelné. Opatrně s novou stranou
Bez chuti a bez zápachu. I komunisté oponují vládě líp, zaznívá o ČSSD
Kdo by chtěl krizi vyvolat
Manévrování Věcí veřejných ve vládě se podle politologa Josefa Mlejnka řídí pudem sebezáchovy. "Blokování reformních zákonů je součástí taktiky, kterou Věci veřejné nasadily. Musí se nyní zviditelňovat na sociálně citlivých tématech, kterým bezesporu je třeba boj za zachování stravenek ," míní Josef Mlejnek.
Politolog připouští, že vůči vládě tato taktika není zcela fér. "Je to trochu podrazáctví vůči koaličním partnerům, ale při pohledu na preference, jež jsou hluboko pod pěti procenty straně nic jiného nezbývá," vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Mlejnek. Politolog si však není jistý, zda by véčka sáhla k protlačení zákona i doleva. ,,Znamenalo koaliční krizi, takže pokud se toho dočkáme, bude to znamenat, že kdosi chce takovou krizi vyvolat," konstatuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Kozdera