"Za klíčový problém pokládám to, že je ODS opravdu pod vlivem zájmových skupin," uvedla Dvořáková. Kuba podle ní patří k lobbistům, kteří jsou silně propojeni s otázkou financování jaderné elektrárny Temelín. Vedení občanských demokratů pak politoložka označila za velmi slabé. Dvořáková nevidí moc šancí, že by nově zvolené vedení vydrželo moc dlouhou dobu. Podle ní existuje v ODS dlouhodobá snaha vyvolat volby v roce 2013, ale ne na počátku roku spolu s prezidentskými volbami. Tomáš Jarmara se však domnívá, že by předčasné volby mohly být pro občanské demokraty smrtící.
Právě dnešní volbu Nečase a Kuby považuje za důkaz toho, že se strana raději uchýlí ke kompromisům. "Je to spíše pragmatické řešení," uvedl. Za ne zrovna jasnou považuje situaci v ODS Bohumil Doležal. Podle něj dostal Nečas dostatečný mandát k tomu, aby svou politiku prováděl důsledně, na druhou stranu Kuba se prezentuje jako člověk kompromisu. Podle něj je třeba za každou cenu dosáhnout shody v rámci ODS i pokud jde o daňový balíček. Zároveň zdůrazňuje, že si s Nečasem rozumí, ale ne úplně ve všem. "Takže je otázka, jestli panu Nečasovi bude krýt záda, nebo se po nich šplhat," řekl Doležal.
Krize v době prezidentských voleb
Ani jeden z politologů nedokázal odhadnout, jak dopadne jednání o daňovém balíčku. Podle Doležala se v tuto chvíli dá těžko říct, jestli to bude kompromis mezi rebely a Nečasem, na který budou muset opoziční partneři chtě nechtě přistoupit, nebo jestli Nečas bude stát na svém, aby posílil svou pozici ve vedení strany. Podle Dvořákové záleží na tom, zda politici chtějí vyvolat krizi v době prezidentských voleb. Premiér Nečas dnes obhájil funkci předsedy ODS. Na stranickém kongresu v Brně pro něj v tajné volbě hlasovalo 351 delegátů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ane, čtk