Předseda lidovců Pavel Bělobrádek si pochvaluje po senátních volbách úspěch a návrat klidné síly. Někteří politologové a komentátoři předpovídají stabilizaci pozic KDU-ČSL ve vládě. Miroslav Korecký například uvedl: „Mají za sebou už čtvrté úspěšné volby, přičemž se nezdá, že by se nabalující lidovecká koule chtěla zastavit,“ hodnotí komentátor MF Dnes, který se domnívá, že premiér Bohuslav Sobotka i vicepremiér Andrej Babiš budou muset počítat s tím, že skončila doba, kdy jim KDU-ČSL odkývala cokoli. Jenže politolog Zdeněk Zbořil nevnímá pět křesel v Senátu jako radikální zlom a vidí i velmi zajímavý důvod či podtext výsledku senátních voleb. „Za současného stavu je si KDU-ČSL dobře vědoma toho, že jejich úspěch je úspěchem koaliční vlády. Za pomoci ANO a ČSSD se dostali na místa, která dříve patřila někomu jinému,“ mírní radost lidovců politolog.
Lidovci se budou snažit udržet koalici do nejdéle
Zdeněk Zbořil ale připouští, že se v Senátu budou lidovci snažit hrát mírně nezávislejší úlohu na svých dvou koaličních partnerech. Předpokládá, že pokud jde o Poslaneckou sněmovnu a koaliční vládu, zvýší se politikům KDU-ČSL sebevědomí. Nahrává jim i to, že se v opozici neobjevují žádné osobnosti, kterým by nějak výrazně rostla popularita. „Pro ně je velmi výhodné udržovat dosavadní koaliční spolupráci,“ upozornil pro ParlamentníListy.cz Zbořil a dodal: „Jejich úspěch není zase až tak výrazný, když si uvědomíme, kolik hlasovalo ve druhém kole senátních voleb lidí. Také se mi zdá, že KDU-ČSL se příliš nepodařilo najít pro Senát osobnosti, které by byly známé celorepublikově,“ dodal s tím, že lidovci mají hlavně osobnosti s velmi omezenou teritoriální působností, kteří si své celostátní renomé budou teprve získávat. Někteří komentátoři také upozorňují na to, že lidovci zapojili i kandidáty, kteří nesdílejí politiku klasické členské základny, a s tím někteří skalní lidovci nesouhlasí. „Nedokáži poznat, do jaké míry se tohle tvrzení dá zobecnit. Není to ale jen slabina KDU-ČSL. Jde o příliv lékařů, zdravotních sester, bílých plášťů a čepečků, který je příliš velký. Pokud se nemýlím, tak jsem nezaregistroval vlnu právníků, kteří by pronikali na posty senátorů,“ zaznamenal Zbořil. „Neznamená to, že bych si vážil kdejakého právníka, ale přeci jen jde o státní instituci, která může podstatně ovlivnit rozhodování o ústavních zákonech. Páni doktoři sice nepostrádají inteligenci a vzdělání, ale postrádají úctu před zákonem a jsou ochotní, jak jsme viděli v minulosti, přistupovat na kdejaká právní dobrodružství,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Daniela Černá