Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka svolal na sobotu do Prahy debatu na téma reforma sociální demokracie. Strana ještě do poloviny roku vypíše referendum, v němž se zeptá všech svých členů, kdo má ovlivnit kandidátku – zda jen členové užšího vedení v krajích, nebo všichni členové. Nahlas se mluví o tom, že je to motivováno snahou nedopadnout jako ODS, ale může jít i o Sobotkův pokus oslabit některé své rivaly, kteří mají v krajích rozhodující vliv na sestavování kandidátek.
„Myslím, že jde jednoznačně o druhou možnost. Sobotkova skupina, která je ve vládě a která se domnívá, že by proto měla také diktovat straně, nemá dobrou pozici. A obává se, že by se sestavování kandidátek mohlo úplně vymknout zpod kontroly Lidového domu. A pak jde samozřejmě také o pokus překlenout rozpor, který se objevil uvnitř ČSSD po nešťastných výrocích pana Zaorálka a pana Dienstbiera ve vztahu k událostem na Ukrajině,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil.
Babiš bere vážně pokus spravovat státní finance jiným způsobem
Ve svém ohlédnutí za děním na domácí politické scéně si všímá také toho, jak si počíná ministr financí Andrej Babiš jednak při prosazování požadavku na větší aktivitu státu při spravování svých společností, jako jsou ČEZ, Český aeroholding a Česká exportní banka, ale i při snaze vymanit se ze střetu zájmů u firmy Explosia. Za ni odpovídá jako ministr financí, ale zároveň jde o firmu, která závisí na dodávkách surovin od chemičky Synthesia, jíž ovládá jako majitel Agrofertu, a tak ji chce převést pod Ministerstvo průmyslu a obchodu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník