Nejočekávanější událostí uplynulého týdne bylo nedělní referendum, v němž Řekové odmítli podmínky mezinárodních věřitelů k poskytnutí další pomoci. „Vnímám to jako symbolické gesto. A stejně tak to bylo po ohlášení výsledků v Řecku oslavováno, zatímco v Evropě většinou kritizováno. Ale možná že si málokdo uvědomil, že ten výsledek je zvláštní, protože referenda se zúčastnilo 62,5 procenta oprávněných voličů a 61 procent z nich hlasovalo pro odmítnutí podmínek věřitelů. Ukázalo se úskalí některých institutů přímé demokracie, když o výsledku referenda rozhodlo 38 procent oprávněných voličů,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz politický analytik Zdeněk Zbořil.
Výsledek referenda ukazuje na to, že v Evropské unii převládají rozhodnutí politická, v tomto případě až geopolitická, a nikoli ekonomická, která byla podstatou vzniku Evropské unie. „Ne jak se domníval pan Prouza, který je placen jako český expert na Evropskou unii, že referendum ukáže, že Evropa je konsolidovaným politickým či ekonomickým útvarem. Dá se proto očekávat, že reakce významných evropských politiků budou rozhodnutí politická a o ty ekonomické problémy půjde až ve druhé řadě, a to do chvíle, než se to dotkne bankovního sektoru nebo věřitelů Řecka. Pokud se jim bude zdát, že se to dotkne nějakého bankovního systému nebo velkých soukromých bank, tak pak jdou přes mrtvoly,“ upozorňuje politolog.
Klaus vidí příležitost vrátit evropské nomenklatuře políčky
Příležitost okomentovat výsledek řeckého referenda si nenechal ujít ani bývalý český prezident. „Hlavním výsledkem referenda je políček evropské nomenklatuře,“ konstatoval Václav Klaus. „To je samozřejmě výrok, který musíme vidět v souvislosti s kritikou, kterou Václav Klaus prezentoval v minulosti a prezentuje i v současnosti. Ale také bych to viděl v souvislosti s kritikou, kterou ta evropská ‚nomenklatura‘ častovala Václava Klause a jak byl neomaleně napadán. Vzpomeňme si na vystoupení Cohn-Bendita na Pražském hradě, kde se choval, jak sám prezident tehdy poznamenal, jako na pařížských barikádách v roce 1968,“ připomíná Zdeněk Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník