Každé tele... Zdeněk Zbořil se tentokrát skutečně rozjel, protože co slyšel po vítězství Zemana, stálo za to

05.02.2018 6:47 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Čeští občané nejsou ‚obyvatelé‘, jak si myslí Alexandr Mitrofanov, ale uvažují možná mnohem realističtěji než někteří reprezentanti politických stran, političtí komentátoři a věštící politologové,“ říká ještě v souvislosti s prezidentskými volbami v dnešním Rozjezdu politolog Zdeněk Zbořil. Zamýšlí se také nad „osudovým“ sjezdem ČSSD a konstatuje mimo jiné i to, že lánský puč nastartoval „vývoj strany od deseti k pěti“. A nejlepší varianta nové vlády? „Netroufám si nikomu radit, ale za současné situace se domnívám, že by pro ČR byla nejvhodnější menšinová vláda, která by mohla odstranit koaliční hádanice, které mají bezprostřední dopad na českou politiku i ekonomiku.“

Každé tele... Zdeněk Zbořil se tentokrát skutečně rozjel, protože co slyšel po vítězství Zemana, stálo za to
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Průzkum Lidových novin od agentury Median ukazuje, že část voličů Jiřího Drahoše a nevoličů přijala vítězství Miloše Zemana. 54 procent lidí je totiž podle průzkumu s tím, že Zeman vyhrál, spokojeno a pouze 37 procent spokojeno není. Zeman byl přijatelný pro téměř 45 procent nevoličů, kdežto Drahoš ani ne pro deset procent. „I tyto výsledky konkrétního výzkumu, které přijímáme s potřebnou kritičností, svědčí o tom, že čeští občané nejsou ‚obyvatelé‘, jak si myslí Alexandr Mitrofanov, ale že uvažují možná mnohem realističtěji než někteří reprezentanti politických stran, političtí komentátoři a  věštící politologové,“ uvedl politolog Zdeněk Zbořil. „Jak už jsme nejen já, ale i mnoho jiných řekli nebo napsali, ‚národ není rozdělený, ale rozeštvaný‘. Snad je to jen tím, že se média, a to nikoli jen ta bulvární, živí senzacemi, které jejich konzumenty zajímají jen omezeně. A to zejména poté, kdy se jim dostalo tolik urážek z prostředí nevolených elit, a proto si pravděpodobně myslí, že se nemohou neustále dusit ve volební hysterii a nadávkách kdekoho, kdekomu,“ dodal.



Politolog Jiří Pehe v rozhovoru pro Respekt uvažoval o demografickém vývoji. Předpokládá, že se Zemanovým prezidentstvím éra jeho podporovatelů skončí i s ohledem na jejich věk. „Za pět let půl milionu starých odejde a půl milionu přijde. Situace není pro postkomunistický tábor příznivá,“ napsal. Na svém blogu na Aktuálně.cz pak také upozorňuje, že Zemanovo Česko dopadne špatně, a to s odkazem na úvahu, že se výsledky voleb mohou promítnout do ekonomiky a za této situace pak mají větší šanci vzdělanější lidé. Mají se tedy Zemanovi voliči připravovat na horší časy? A skutečně odejdou Zemanovi voliči s ohledem na demografický vývoj, nebo starší lidé mají tendenci ke konzervativnějšímu či nacionalistickému myšlení, a tak ke snížení jejich počtu vlastně nedojde? „To byl nešťastný rozhovor a pan Pehe si snad odnesl z reakcí svých posluchačů a čtenářů poučení, že by měl lépe vážit svá slova. Vím, že není demograf, jeho profese je jiná, a proto by takové úvahy měl ponechat sociologům politiky nebo demografům a vyvarovat se upřílišněných proroctví,“ reagoval Zbořil. „Třeba to bude zase jinak, než si myslí, a možná dřív odejde on než celá jedna generace, které to přeje. Docela by mne zajímalo, jak měří ‚vzdělanost‘ celé generace, zda počtem titulů akademických a vědeckých hodností nebo něčím jiným. Pokud by šlo jen o ty tituly před jménem a za jménem, těch mají ti, kterým říkáme nevolené elity, opravdu dost,“ doplnil.

Nenávist vůči prezidentovi Miloši Zemanovi je evidentně silná natolik, že existuje i web, na kterém lze tipovat, kdy prezident zemře. „Je to ubohost a potvrzuje to má slova, že nestačí mít vysokoškolské vzdělání a být mladý, aby člověk byl slušný. Konečně jak říká staré české přísloví, mladým dokáže být každé tele. Snad by se měli zakladatelé takového webu porozhlédnout okolo sebe. Zubatá si nevybírá a mladí umírají stejně rychle jako staří,“ komentuje politolog.

Stát se v politice „ojetinou“ je dost rychlý proces

V prezidentské volbě se projevil opět rozdíl mezi rozhodováním mladších a starších voličů. „Miloš Zeman je samozřejmě bližší starší generaci díky svému věku, ale i profesi a životním zkušenostem. Nemůže soupeřit s ideály občanů, kteří volí Piráty nebo strany, které jsou stranami mladých. Co to ale je politické mládí a stáří? Když je někdo od dvaceti let dvacet let v politice, je to vlastně politický kmet. Jen si to nechce přiznat. A stát se v politice ‚ojetinou‘ je dost rychlý proces, kterému obyčejně do posledních chvil nikdo nevěří,“ uvedl Zbořil.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…