„To je nešťastný výrok pana kandidáta, mnohem horší než chtivost Karla Schwarzenberga pohnat po více než padesáti letech druhého prezidenta ČSR před Evropský soud pro lidská práva. Možná je to tak nepovedené, že to bude stát pana profesora Drahoše úspěch v prezidentských volbách – dokonce už v prvním kole,“ reagoval doktor Zdeněk Zbořil na obavy Jiřího Drahoše z ovlivňování voleb zahraničními tajnými službami. Působení na voliče podle něj zprostředkovávají i média a servery propojené s ruskou tajnou službou. „Aniž citoval zdroj svých informací, obvinil vlastně nejen všechny zpravodajské služby, ale i prezidenta a vládu ČR z nečinnosti v době ohrožení státu a přihlásil se k tvrzením generála Pavla, rodiny Romancovových, Fedora Gála a několika zpravodajů a komentátorů ‚hlavní stoky‘. Anebo je to ještě horší, a pan Drahoš šíří poplašnou zprávu. Jeden z přispěvatelů webu prvnizpravy.cz jej proto upozornil, že od roku 2009 lze takový čin považovat za trestný čin (podle § 304 tr.z.), a že by se proto mohl dostat do nepříjemné situace, kterou téměř všichni jeho konkurenti už přivítali,“ dodal.
Kvůli svým pochybnostem navštívil Drahoš i premiéra v demisi Bohuslava Sobotku: „Nerad bych se dozvěděl v březnu příštího roku, že naše tajné služby nebo orgány, které se tím mají zabývat, situaci vyhodnocují a konstatují, že i u nás došlo k ovlivnění voleb a jejich demokratičnosti zahraničními tajnými službami nebo zahraničními intervencemi,“ vysvětlil důvod, proč se k návštěvě rozhodl před novináři. „Pan Drahoš je asi opravdu velmi znepokojen, když vyrazil hned za ještě úřadujícím předsedou vlády a varoval ho před nečinností. Vypadá to, jako kdyby mu tuto starost poradili někteří z poradců Bohuslava Sobotky, kteří, jak si ještě pamatujeme, měli být dodáni na pomoc volební kampani ČSSD rovnou z volebního štábu Hillary Clintonové. Pak potichu zmizeli a ČSSD utrpěla historické ponížení,“ komentuje Zbořil. „Anebo je možné, že to byli právě Putinovi ovlivňovači, a pak by mělo být zahájeno vyšetřování předsedy ČSSD, zda s ním nespolupracovali podle nějaké tiché dohody. Pan Sobotka to zřejmě tak pochopil a jeho odpověď Drahošovi je vlastně výmluva, kterou naopak nepochopil Drahoš. V každém případě to ale svědčí o jakési snížené míře politické intuice, nebo dokonce o zmatenosti, když se kandidát vydal na minové pole politické reality a nemůže používat prázdné fráze o ‚obraně demokracie a právního státu‘,“ dodal.
Cromwellovo „Jděte pryč, proboha jděte pryč!...“
A zakročí Bohuslav Sobotka kromě toho, že profesora Drahoše ujistil, že hrozbou se zpravodajci i vláda zabývají? „Ví bůh, čím jménem pan Sobotka mluví, ale jeho možnosti jsou dnes velmi malé a za týden nebo deset dní budou ještě menší. Hlavně aby se tím nezabývali jeho přátelé a přítelkyně v ČSSD, mohlo by to dopadnout jako s Lidovým domem a stranickou pokladnou. Ale tentokrát by nemuselo jít jen o několik popletů z Hybernské, ale o bezpečnost celého státu. Možná by bylo lepší, kdyby si pan Sobotka připomněl ono Cromwellovo: ‚Jděte pryč, proboha jděte pryč! Už tady sedíte příliš dlouho, abyste mohli udělat něco dobrého!‘.“
BIS rychle přišla s vyjádřením, že nyní nemají žádné závažné informace o tom, že by cizí zpravodajské služby nezákonně ovlivňovaly volby v Česku včetně budoucích voleb prezidentských. Rizika dezinformačních kampaní ale Bezpečnostní informační služba připouští. Reakci ředitele BIS Michala Koudelky na vyjádření prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše ČTK tlumočil mluvčí služby Ladislav Šticha. „Bezpečnostní informační služba se pochopitelně zabývá každým, byť jen potenciálním ohrožením demokracie. V tuto chvíli nemáme k dispozici žádné relevantní informace o tom, že by došlo k nezákonnému ovlivňování parlamentních voleb ze strany cizích zpravodajských služeb. To samé platí pro volby prezidentské,“ stojí v Koudelkově stanovisku. „Co také mohli představitelé zpravodajských služeb na tak neobratně formulované obvinění bývalým prezidentem ČAV říci? Že jsou hůře informovaní než ‚vědci‘? A když možná díky Janu Vodňanskému vědí, že si někteří v ČAV zpívají: ... my jsme jen vědci a žádní světci...,“ reagoval Zbořil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá