„Protože vím, že to, co ve svém komentáři pan prezident řekl, si nemyslí jen on sám, bylo jen otázkou času, kdy se přidá k předpokládanému většinovému názoru svých potenciálních voličů,“ reaguje doktor Zdeněk Zbořil na slova prezidenta republiky v TV Barrandov. Ten totiž v souvislosti s žádostí o vydání Andreje Babiše sdělil, že by „nemluvil o policejních akcích, ale o policejních provokacích.“ Za obhajobu Babiše ale Zbořil tato slova nepokládá.
„Nemluvil bych o „obhajobě Babiše“, ale spíš o tom, že prezident pochopil, že se může stát obětí podobných praktik před prezidentskými volbami. Nebude to jistě nic podobného jako Čapí hnízdo, které už vešlo do dějin, ale spíše nějaké ostouzení, kterého se už dočkal pan Drahoš. Samozřejmě za tichého přihlížení celého bezpečnostního aparátu státu nebo dokonce za pomoci některých jeho jednotlivců,“ předpokládá Zbořil.
Ministr Chovanec v reakci doporučil Zemanovi, aby se obrátil na kontrarozvědku, aby podezření prověřila a učinila jasné závěry. Dodal, že prezident také může požádat o svolání Bezpečnostní rady státu, kterou může seznámit s důkazy a uložit členům jejich prověření. „Pokud ale pan prezident bezdůvodně zpochybňuje trestní řízení, narušuje tím důvěru občanů ve stát i v politiky,“ zhodnotil. „Pan Chovanec se domnívá, že je zde jeho příležitost zaplést se do nějaké zákulisní politiky. Tak, jako vždy, „přispěchal“. Možná, že i pro něho, i celou ČSSD je ale trochu pozdě,“ komentuje Zbořil.
Politolog se také vrátil, ke svému příměru z Rozjezdu uplynulých dnů, kdy zmiňoval, že Zeman „sedlá koně“ a na otázku, zda už prezident „cválá,“ odpověděl. „Pokud jde o toho cválajícího koně, podle mého názoru je tomu tak a pánové z ČSSD Zemana do toho symbolického sedla sami posadili. Možná na jeho slova skutečně dojde, ale pravděpodobně ne dřív než po parlamentních volbách. Možná se pan MV Chovanec mýlí v tom, že stát, kterého je reprezentantem, a politici, kterým i on je, mají důvěru občanů. Jeho problémem je, že si to myslí jen on a stále více občanů má jiný názor,“ dodává Zbořil.
Kde to všechno je? Voda je odnesla. A kde je ta voda? Voli jí vypili…
Zeman pronesl pro Blesk i tuto větu: „Chci věřit, že za tím nestojí Milan Chovanec, ale že je za tím nějaký příliš pilný úředník.“ A jak ji čte doktor Zbořil? „Snad jen jako mně nesrozumitelnou vzpomínku na Lánský puč a také trochu na prezidentské zastání se MV ve dnech likvidace plk. Šlachty a jeho odboru. Říká se, že v politice, stejně jako v diplomacii, ano, znamená snad a snad ne. V tomto případě je tomu tak trochu naopak, ale ať si každý vybere tu správnou variantu. Není to jen deziluze pana prezidenta, a netýká se jen Miloše Zemana, ale možná i někoho v jeho nejbližším okolí,“ popsal politolog.
Zeman připomněl, že „policejních provokací“, jak popsal jednání strážců zákona, bylo v minulosti víc. Stačí si vzpomenout na tzv. Kubiceho zprávu, která měla v roce 2006 poškodit ČSSD, anebo na monstrózní akci, jak prezident nazval policejní zásah na Úřadu vlády v roce 2013. Tehdy se mluvilo o korupční chobotnici, o zabavených penězích, a dokonce i o zabaveném zlatu. „Kde to sakra dnes všechno je?“ ptal se v pořadu na Barrandově Zeman. „Já sebekriticky uznávám, že jsem tomu tehdy uvěřil, ale v každém případě to byla také policejní provokace. A ještě vám řeknu třetí případ, kauzu Budišov. Šlo tam o obvinění z dotačního podvodu. Mimo jiné i Věra Jourová se ocitla na nějaký čas ve vazbě, ale později byla propuštěna, policie se musela omluvit, no a dnes je Věra Jourová eurokomisařkou. Nezdá se vám, že je těch policejních provokací trošku moc?“ ptal se prezident moderátora. Podle doktora Zbořila je prezident příliš skromný a připomenul, že na Parlamentních listech Jiří Svoboda nedávno udělal přehled těch nejdůležitějších afér s podobným rukopisem jako je ta Babišova už od roku 1990. „Mohl ještě přidat Klausovu vilu ve Švýcarsku a jeho tajné konto. Pamatujeme si ještě akci „bratři Helbigovi a Pražský Hrad“ za asistence MV Rumla? A co Vlasta Parkanová a Alexander Vondra? Ten seznam je příliš dlouhý, abychom ještě mohli mít důvěru ve „stát a politiky“, kterým, doufejme, ještě věří pan MV ČR. Na vaši otázku kde to všechno je, musím odpovědět - voda je odnesla. A kde je ta voda? Voli jí vypili. Jen si nejsem jist, kdo jsme ti voli,“ glosuje Zbořil.
Ve stejném rozhovoru přichází Zeman i s tímto nápadem: „Bylo by velmi seriózní, kdyby policie znovu požádala, i po volbách, o vydání nově zvolených poslanců a aby tito nově zvolení poslanci s tímto souhlasili a mohlo proběhnout řádné vyšetřování. Ale zůstane pachuť na to načasování přímo před volbami,“ zmínil Zeman. A tak se ptáme, v čí prospěch? Kdo by tím získal? „Především pan prezident. Ale ústavně a ze zákona je to asi nejčistší způsob, jak se v této pražské a malostranské bažině zachovat. Ale jistě na jeho slova bude reagovat hned několik obhájců ústavnosti, kteří si zvykli v Poslanecké sněmovně nejen soudit, ale dokonce už i vynášet rozsudky,“ říká Zbořil.
Prezident se také pustil do kritiky Evropské unie. A to nejen, v rozhovoru pro Blesk, kde konstatoval, že „slábne a upadá“ a „my, kteří máme samotnou myšlenku EU rádi, proto jsem také na Hradě vyvěsil její prapor, někdy tiše a někdy nahlas trpíme.“ Na agrosalonu Země živitelka také prohlásil: „Zdá se mi, že v poslední době Evropská unie, na kterou už tady bylo řečeno několik kritických slov, přikračuje ke krokům, o kterých jsme dosud četli jenom v románech - vyplácí dotace na nevýrobu, nikoliv na výrobu, ale na nevýrobu. Mně to připadá jako naprosté zvěrstvo. Pokud máme vyplácet dotace, tak abychom něco vyrobili, a ne abychom výrobu zastavovali,“ řekl prezident Miloš Zeman. Podle Zbořila váží hlava státu svou kritičnost a loajalitu k EU téměř na lékárnických vahách. „Protože byl tentokrát v prostředí Země živitelky, myslím si, potřeboval něco sdělit českým hospodářům, sedlákům a zemědělcům co by je potěšilo. Tak se stalo, ale všichni věděli, že valící se evropské balvany žádná slova nezastaví, natož aby jim dala jiný směr,“ poznamenal politolog.
Jaký je zájem Rakušanů o atmosféru na Pražském hradě?
Premiér Bohuslav Sobotka věří tomu, že po příštích prezidentských volbách budeme mít jinou hlavu státu. A pak se kultura na Hradě změní. Zmínil to pro Die Presse a pak obšírněji tuto myšlenku pronesl i v českých médiích. O čem to svědčí? „Pan Sobotka se v posledních dnech a týdnech vydal do jemu nepříliš známé oblasti zahraniční politiky. Je to snad jen tím, že jeho přítel Zaorálek se musí věnovat předvolební kampani, která se hned v prvních dnech ČSSD příliš nepovedla. Nevím, zda pan Sobotka slibuje nemožné, ale rozhodně je jeho přání otcem myšlenky. Mohl být ve svém vyjádření v Rakousku trochu zdrženlivější, protože i současný prezident podle Ústavy ČR stále ještě podle čl. 63 „zastupuje stát navenek“. A protože vím, z mnoha svých pobytů v Rakousku, jaký tam mají zájem o „atmosféru na Hradě“, mohu si snad dovolit říci, že je stejně velký jako zájem Čechů o atmosféru ve vídeňském Hofburgu,“ uvedl Zbořil. A dále pokračoval: „Takže se to interview v Die Presse týkalo spíše nás, než Rakušanů. Pan stále ještě úřadující český premiér má samozřejmě pravdu. „Kultura na Hradě“ se po volbách změní, dokonce i tehdy, nebo právě proto, že Miloš Zeman se nebude muset snažit pracovat pro další volební termín. A bude-li na Hradě třeba pan Horáček, tak se „hradní kultura“ změní zcela určitě. Kdo ví, budou-li z toho mít ve Vídni radost.“
Šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se neudržel a Sobotkova slova okomentoval na sociální síti Facebook. „Problém Bohuslava Sobotky tkví v tom, že říká veřejně to, co si myslí Radek Pokorný. A problém Radka Pokorného je problémem vesnického chlapce, který by rád uspěl ve velikém městě, a tak říká to, co si myslí, že by říkat měl, aby lépe zapadl. Výsledkem jsou aktuální volební preference ČSSD,“ napsal šéfredaktor deníku, který si před pár lety koupil šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Měli bychom tomu věnovat pozornost? „Snad hlavně tomu, že pan Plesl byl kromě pana Ovčáčka, mluvčího pana prezidenta, zatím jediný, kdo na to, s prominutím, velkohubé prohlášení pana Sobotky v Die Presse rychle reagoval. O přátelství pana Sobotky a Pokorného, div ne od školních škamen, se toho napsalo i řeklo hodně. Třeba tomu tak je, třeba nikoli,“ uvažuje Zbořil. „Z chování obou se dá usuzovat, že si oba pánové myslí, že jejich přátelství je pevné a oběma prospěšné. Zda je prospěšné také ČSSD už tak jisté není. Zřejmě jsou si ale souzeni v dobrém i zlém a podle toho jak dopadnou volby budou asi sdílet stejný osud. Z akce Gross a 130 milionů můžeme soudit, že kdyby to dopadlo špatně, oba pánové to mají už dnes „ošetřené“,“ dodal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá