Zděšení. Soud soudil Okamurovu politiku. „Ale kdyby hájil Green Deal a Ukrajinu...“

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

05.10.2023 12:02 | Komentář

Tomio Okamura musí snést, že se mu říká Pitomio, rozhodl Nejvyšší soud. Soudní instance se však zároveň dopustila hodnocení politické činnosti lídra SPD, když ji označila za „populistickou“ a nabízející „líbivá řešení“. A to soudu nepřísluší, sdělil ParlamentnímListům.cz advokát Tomáš Nielsen. Ten si klade otázku, zda by bylo označení „Pitomio“ podobně akceptováno při obhajobě Green Dealu nebo dodávek zbraní na Ukrajinu.

Zděšení. Soud soudil Okamurovu politiku. „Ale kdyby hájil Green Deal a Ukrajinu...“
Foto: Hana Brožková
Popisek: Tomio Okamura

V minulém týdnu se Nejvyšší soud nejspíš konečně vyjádřil v dlouholetém sporu Tomia Okamury a časopisu Reflex. Soud shledal, že časopis se nemusí Okamurovi omlouvat za to, že jej v roce 2012 na obálce označil jako Pitomia a vyobrazil s klaunským nosem.

Kromě úvah o právu na kritiku a důležitosti karikatury pro společenskou debatu se ale senát soudkyně Hany Tiché pustil v argumentaci na led politického hodnocení. A jeho vývody vyvolaly u některých nesouhlas. Senát mimo jiné vyjádřil pochopení pro užití přezdívky Pitomio se zdůvodněním, že politická vyjádření žalobce byla populistická, podbízivá a tendovala ke xenofobii.

Padla otázka, zda by soud byl podobně tolerantní i ke kritice politiků jiného smýšlení. Zejména s ohledem na to, že v poslední době se v judikatuře českých soudů naopak ustaluje teze, že „slovo může ubližovat“.

Tomio Okamura byl úspěšným podnikatelem v turistickém ruchu, dokonce byl zvolen viceprezidentem a mluvčím Asociace cestovních kanceláří. Veřejnost jej poznala také jako porotce soutěže Den D.

 K politice se dostal přes občanskou kritiku exekučních mafií v éře ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

V roce 2012 byl Okamura hned v prvním kole zvolen senátorem, později se pokoušel kandidovat na prezidenta ve volbách v lednu 2013 a v témže roce založil hnutí Úsvit přímé demokracie, se kterým se úspěšně ucházel o křesla v Poslanecké sněmovně.

Právě tehdy se objevil na titulní stránce časopisu Reflex. 8. listopadu 2012 se na stáncích objevil s klaunským nosem a titulkem „Pitomio“. Dále o něm časopis tvrdil, že byl poradcem bývalého premiéra Paroubka a že mu zkrachoval jeho mediálně známý podnikatelský projekt cestovní kanceláře pro plyšáky, což podle Okamury nebyla pravda. Na časopis proto podal žalobu.

Příběh klasického ping-pongu české justice, který se dostal dokonce až k Ústavnímu soudu, aby se po osmi letech zase vrátil k soudu první instance. Tvrzení o poradenství Jiřímu Paroubkovi a krachu plyšákové cestovky byla shledána jako nepravdivá a soud pokračoval pouze ve věci karikatury s klaunským nosem a přezdívky Pitomio.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Justiční mafie, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 05.10.2023 12:14:31
opět zakdákala. Tady už to po dobrém změnit nepůjde !!!

|  10 |  0

Další články z rubriky

Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

4:44 Pravda a láska proti Trumpovi. 17. listopad bude horký

Ponesou se letošní oslavy událostí 17. listopadu 1989 ve jménu protestů a nesouhlasu se zvolením Don…