Po oznámení sestavy Rusnokovy vlády a prvních prohlášeních nových ministrů se začalo spekulovat, že kolem Miloše Zemana vzniká nové politicko-ekonomické centrum, ve kterém mají kromě prezidenta figurovat například průmyslníci ze severní Moravy nebo Česko-čínská průmyslová komora. Jaké jsou šance na vznik takového zájmového seskupení a jak by za současných podmínek mohlo případně prosazovat své zájmy?
Víte, v nadsázce řečeno, takové centrum už tady kdysi bylo. Za první republiky, kdy zbožšťovaný TGM stvořil politicky, ekonomicky a intelektuálně silný Hrad… Pokud o něco srovnatelného usiluje i Miloš Zeman, a některé okolnosti tomu skutečně nasvědčují, pak jde o projev „generální linie“, kterou prezident nastolil vlastně od prvního dne ve funkci. Záměr je jasný: co největší moc Miloši Zemanovi (a jeho věrným).
-
TÉMA: Rusnokova vláda
Jaké mají prezident Zeman a jeho spojenci možnosti pro získání legitimity v parlamentních volbách? Logicky se nabízí SPOZ, ale existují i nějaké jiné možnosti, třeba skrz prosazení prezidentových sympatizantů na kandidátky ČSSD?
Vedle SPOZu, jehož volební kampaní do jisté míry nová vláda je, se nabízí třeba také samotný výsledek sněmovních voleb. Pokud by se je tedy Miloši Zemanovi podařilo co nejvíce oddálit. Tak by se totiž vytvořil prostor pro zapomínání na přímo obludnost nečasovského vládnutí. Přičemž s tím by bylo téměř organicky spjato, že bude mít sociální demokracie hubenější výsledky. A to samozřejmě poškodí předsedu Bohuslava Sobotku, proti němuž existuje nemalá vnitrostranická opozice, ztělesňovaná hejtmanem Haškem, jenž má s prezidentem řádově lepší vztahy než takzvaní „zrádci“ z časů první Zemanovy „zteče“ Pražského hradu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo