Zeman umí číst a my nejsme hloupí, posmívá se Zdeněk Zbořil šéfce „cenzorního úřadu“. Jde nám prý o krk a je to vážné

02.01.2017 7:01 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Hříchy hlavních politických stran v minulém roce a jejich možnými dopady na výsledky letošních parlamentních voleb se zabývá ve svém pravidelném hodnocení Zdeněk Zbořil. Přitom očekává, že hnutí ANO by si po svém předpokládaném vítězství vybralo do koalice téměř kohokoli jiného než sociální demokraty. Pozastavuje se také nad tím, že místo hledání řešení migrační krize stavíme lavičky a přejmenováváme ulice a letiště. Z prezidentova poselství věnuje pozornost slovům o odboru na vnitru, který se bude starat o spásu našich duší a obecné blaho.

Zeman umí číst a my nejsme hloupí, posmívá se Zdeněk Zbořil šéfce „cenzorního úřadu“. Jde nám prý o krk a je to vážné
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Vánoční projev prezidenta Miloše Zemana se podle politologa Zdeňka Zbořila lišil od jiných, pronesených za jiných okolností a v jiném prostředí, svou umírněností. „Toho si všimli snad všichni, kdo se jej snažili komentovat. Ale málokdo zdůraznil, že prezident Zeman kritizoval všechny a všechno, co kritizovat chtěl, a že tak učinil s velkou rozhodností. Kdo nechtěl vidět a slyšet, tomu nepomůžeme. Ale je příznačné, že se téměř vzápětí ozvala paní Romancovová, která má být, nebo už je, vedoucí jakéhosi odboru Ministerstva vnitra, který bude pečovat – a zřejmě již tak činí – ‚o spásu našich duší a obecné blaho‘. Ohradila se proti označení své práce a činnosti svých neznámých kolegů za ‚cenzory‘ a odůvodnila to zněním dokumentů, které budou předloženy prezidentovi, dosud špatně informovanému. Snad prezident a jeho okolí prohlédnou,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz s lehkou ironií Zdeněk Zbořil.

Evě Romancovové, která novému centru pro potírání opačných názorů, jak se mu také začalo přezdívat, bude šéfovat, by doporučil podívat se do velesborníku encyklopedické povahy, který vydal Ústav pro českou literaturu ČAV v nakladatelství Academia pod názvem „V obecném zájmu. Cenzura a sociální regulace literatury v moderní české kultuře 1749–2014“, aby pochopila, jak jsme vzděláni. „Mohla by i přijít na to, že i pan prezident umí číst, a hlavně interpretovat přečtené; a třeba i jinak, než tak činí na Ministerstvu vnitra. Prezident ve svém projevu nevynechal ani příležitost, aby se zmínil o výkonu českých médií, která se podle jeho názoru chovala během prezidentské kampaně ve Spojených státech jako ‚členové volebního štábu Hillary Clintonové‘. Nemusel tak činit, ale kdo by odolal, když je tak oblíbeným terčem soustavně ostřelovaným – dokonce nedávno i samotnou Gábinou Koukalovou-Soukalovou – aby si na svých protivnících nesmlsnul,“ chápe politolog.

Prezidentova slova o neschopných elitách možná Brusel zaznamená

A krátce zmiňuje další dvě témata projevu hlavy státu. „To, co se týkalo ekonomiky, většinou známe, protože vlastně jen zopakoval vše, co již řekl v době sestavování a schvalování státního rozpočtu a o čem se domníval, že by si měli občané České republiky zapamatovat. Problém přistěhovalectví, který ve své úctě k Evropské unii ještě nazývá migrací, definoval podobně jako při svých spanilých jízdách po celé republice. A tak se nejtvrdší kritiky dostalo voleným i nevoleným elitám EU. Označil je za neschopné, což si sice myslí kdekdo, ale přece jen z úst prezidenta republiky ‚zastupujícího stát navenek‘ jsou to slova, která by mohl alespoň někdo v Evropské komisi a Evropském parlamentu zaznamenat,“ domnívá se Zdeněk Zbořil.

Zkouší se pak zamyslet nad tím, co hlavní politické strany v minulém roce ukázaly takového, čím mohly voliče získat na svou stranu, nebo je naopak odradit. „Na to se neodpovídá snadno, protože koaliční vláda se snažila jednat ‚v obecném zájmu‘, ale jednotlivé strany se chovaly, jako kdyby jim patřila celá vláda a někdy dokonce i celý stát. I při vědomí, že vládnoucí strany jsou některé více, jiné méně odpovědné za ekonomický růst a zvyšování životní úrovně, přece jenom aféry politiků z ČSSD na regionální úrovni, ale i ‚případ Altner‘, který se týká celého Lidového domu, jsou velkou kaňkou na čistém štítě nejen sociální demokracie, ale i celé koalice,“ tvrdí politický analytik.

V kampani se likvidace policejního odboru bude ČSSD připomínat

„Možná, že to ČSSD ještě nepochopila, ale také v této souvislosti vidíme likvidaci, jak říká ve svém projevu prezident republiky, jednoho odboru Policie ČR; a v nadcházející volební kampani to bude připomínáno. To pak nezachrání ani jakýkoli výrok parlamentní komise, který už dnes málokdo chápe jinak než jako část zákulisních stranických dohod. Nejsem si jistý ani v hodnocení pomyslného úspěchu se schvalováním ‚lex Babiš‘, jehož prozatímním výsledkem je dosud neschválený zákon a nejasný případný výrok Ústavního soudu. Ale hlavně, i kdyby všechno dopadlo podle přání ČSSD a TOP 09, mnoho lidí si myslí, že to povede jen k dalšímu zakrývání vlivu velkých majetků na politické strany a jejich představitele,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Také hnutí ANO má podle jeho mínění před veřejností několik hříchů. „Asi největší je tápání okolo zahraniční politiky a proměnlivý vztah k rozhodnutím Evropské komise, která jsou někdy až servilně schvalována a komentována, jindy přísně odsuzována. Omylem kritiků hnutí ANO bylo téměř celý rok znevažování bohatství předsedy Andreje Babiše, které se mnoha lidem v ČR nemusí zdát zavrženíhodným. Ba právě naopak. Konec konců, kde dnes jsou tvrdá slova kritiků Čapího hnízda? Za problém hnutí ANO, který se ukázal hned po volbách do krajských zastupitelstev, lze dnes považovat výraznou popularitu hnutí ve srovnání s ostatními stranami v různých anketách, která ty méně populární svádí k vytváření jakési novodobé ‚fronty demokratických stran‘. A to i včetně stran v současné době ještě koaličních,“ připomíná politolog.

Lidovci se navzdory Jurečkovi a Hermanovi stali třetí silou

Jako by svým počínáním chtěli všichni potvrdit Babišova slova: „Jsme vada v systému!“ Ve vládní koalici považuje za nejčitelnější chování KDU-ČSL. „Ta svůj v minulosti úspěšný program ‚klidné síly‘ dokázala změnit na ‚třetí sílu‘, a to přesto, že se bude muset vypořádat s takovými projevy osobních ambicí, jako je touha pana Jurečky kandidovat na předsedu strany proti panu Bělobrádkovi, nebo s neřiditelným ministrem kultury Hermanem. Jejich revoluční vystoupení na Staroměstském náměstí 17. listopadu a následující zrušení cesty pana Jurečky do Číny budou jistě v předvolebním čase také vzpomínány. Naopak současný předseda KDU-ČSL projevil na rozdíl od některých svých spolustraníků dostatek politické obezřetnosti, aby se nesnížil k hádkám na veřejnosti s kýmkoli, ale postupně získal i část ztracené prestiže konstruktivní opozice uvnitř koalice,“ oceňuje Zdeněk Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Jiří Čunek byl položen dotaz

Fakt věříte tomu, že se to šílenství ještě podaří zvrátit?

A kdo je podle vás vlastně odpovědný za tu přehnanou korektnost, která nevede k ničemu jinému než k tomu, že lidé omezuje říct naplno svůj názor. Nebo myslíte, že tomu tak není? A dokážete si třeba dnes představit, že by se vysílal pořad Česká soda? Vždyť se tu tak vytrácí i humor a satira. A proč?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…