„Blázni.“ Šli po Ficovi, obrátilo se to proti nim. Stejně nepřestali, říká Milan Žitný

07.03.2024 4:44 | Rozhovor

Blázni. Tak nazývá přední slovenský publicista Milan Žitný ty, kdo jsou stále posedlí likvidací premiéra Roberta Fica. „Nevidí, že jejich agresivní politika vůči němu mu přinesla v loňských volbách vyšší počet křesel v parlamentu než v předchozích volbách,“ poukazuje s tím, že u opozice chybějí silné osobnosti. Promluvil také o tom, jaký úkol měla speciální prokuratura. Zhodnotil také končící mandát Zuzany Čaputové a má vzkaz pro ty, kteří se radují z rozpadu Československa kvůli tomu, kdo dnes na Slovensku vládne.

„Blázni.“ Šli po Ficovi, obrátilo se to proti nim. Stejně nepřestali, říká Milan Žitný
Foto: Stano Klačanský
Popisek: Milan Žitný

Pane Žitný, z části českých médií máme dojem, že celé Slovensko povstává proti zlému Robertu Ficovi, který zaprodává zemi Putinovi. Jaká je realita?

Je to jako vždycky při podobných příležitostech, selektivně a účelově ukážeme výsek z reality a vydáváme to za projev většiny. A za krátký čas se ukáže, že většina seděla doma, neboť nesdílí názory ukřičené menšiny, jež prohrála volby a nedovede se s tím smířit. Tam je zřetelně vidět rozdíl mezi realitou  a manipulovaným obrazem v médiích. Účelem na domácí scéně není samozřejmě protest samotný, nýbrž jako nosná platforma pro podporu jejich kandidáta na prezidenta republiky, jímž je nominant Progresivního Slovenska, někdejší kariérní diplomat a kdysi i mnoha politickými stranami a vládami, Mečiarem počínaje a Ficem konče, protežovaný Ivan Korčok.

Reflexe toho, jak Fico mluví o válce na Ukrajině, je z hlediska voličů naší vlády ostrá. Padají i výroky typu „díkybohu, že jsme se se Slováky rozešli“, „vždycky byli divní“, „oni jsou prostě Východ“ apod. Co na podobná moudra jako Slovák, aktér revoluce roku z 1989 a jako dlouholetý publicista odpovídáte?

Stejným pohledem se můžeme dívat my na vás: „Díkybohu, že jsme se rozešli, oni ti Češi vždycky měli blízko ke komančům, vždyť ve volbách v roce 1946 volili komunisty a zatáhli nás na čtyřicet let do područí sovětského bolševika. A nyní si opět neomylně zvolili za prezidenta komouše – lampasáka, a navíc z vojenského zpravodajství. Tak smrděl jim Babiš, zejména proto, že to je Slovák – viďte, pane Dejdare – ale vojenský estébák, stojící na stráži obrany socialismu do poslední minuty starého režimu jim nejenže nevadí, on jim dokonce voní a disidenti s ním chodí i na pivo.“

Tak nějak se dá ze Slovenska na druhý břeh řeky Moravy recipročně dívat. Že když v prosinci 1989 zvolili komunisté ve federálním Parlamentu disidenta prezidentem, nyní disidenti vděčně volili komunistu. Jak historicky symbolické a národně charakteristické. „Ještě jednou díky, pane Klausi, že jste to tenkrát v srpnu 1992 pod platanem vily Tugenhat rozsekl,“ dodávají Slováci na výše zmíněné výroky na jejich adresu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Kritizujete přístup vlády k drogám

Zajímalo by mě, jak se díváte na to, jak stát toleruje alkohol, to je přeci taky droga a snadno dostupná. A v součtu je podle mě víc alkoholiků než drogově závislých a nikdo to neřeší. V TV dokonce běží reklamy na alkohol. To vám nevadí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 10


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Edmund alias mantyl tady projevuje ukázkovou neznalost., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 07.03.2024 12:02:36
Slovenský ústavní soud ani evropské soudy neřeší to, jestli byl Babiš veden ve svazcích StB oprávněně. Ostatně o jedné věci nemohou vést řízení současně slovenský i evropský soud.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

11:21 „Nechoď, Petře, s Frantíky na led,“ zamýšlí se historik Fidler nad dlouhodobou podřízeností

„Nemám pocit, že by současná vláda o nějakém poučení z krizového vývoje ve třicátých letech byla och…