„Blížíme se vojenskému autoritativnímu režimu!“ Ústavní právník bez legrace. Co už proběhlo v naší zemi?

28.12.2022 4:40 | Rozhovor

Z DEŠTĚ POD OKAP Loni bojoval proti omezení svobod kvůli covidu-19, letos proti cenzuře. Ústavní právník Zdeněk Koudelka (Trikolora) bilancoval rok 2022 a doporučil ponaučení z celé historie: „Za svobodu se musí bojovat a stále jsou lidé, kteří chtějí jiné ovládat a nejen v tom, co budou moci číst. Hitlerem to neskončilo,“ varoval. Jak si tedy podle něj vedla svoboda a práva v zemi tento rok?

„Blížíme se vojenskému autoritativnímu režimu!“ Ústavní právník bez legrace. Co už proběhlo v naší zemi?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na státní svátek 28. října byly na budově ministerstva vnitra vyvěšeny vlajky Česka, Ukrajiny a černý pytel s Putinem. Daňové poplatníky to stálo 50 000 Kč

Jak byste z hlediska práv a svobod shrnul rok 2022?

Je to nejhorší rok od roku 1989. Vypnutí vládě nepohodlných webů v únoru 2022, na kterém se vláda skrze vojenské zpravodajství podílela, hodnotím jako zásadní pošlapání práv občanů. Poprvé jsem si od listopadu 1989 připadal jako za Husáka a Jakeše. Uráží mne, když vláda strká rypák do toho, co si chci číst. Já se také nestarám o to, co čtou členové vlády. Určitě by nechtěli, aby někdo zakázal provládní weby, tak musejí v demokratickém právním státě strpět, že jsou protivládní weby. Pokud toho nejsou schopni a k jejich potlačení je zneužita armáda, jejíž součástí vojenské zpravodajství je, blížíme se k vojenskému autoritativnímu režimu. Za současné vlády došlo k militarizaci politiky a politizaci armády. Proto vládu z pohledu svobody slova hodnotím jako nejhorší od listopadu 1989.

Tři lidé byli odsouzeni za obchod s psychotropním nápojem peruánských šamanů ayahuasca a jeho poskytování dalším osobám při rituálech. Prezident Miloš Zeman jim udělil milost. Ozvaly se hlasy, že může dojít k narušení důvěry v soudnictví. Co vy na to?

Soudnictví je součástí státu a buď věříte státu, a tedy i jeho soudům, nebo státu nevěříte. A u každého jedince je míra důvěry či nedůvěry jiná. To, že prezident republiky zhodnotil rozsudek jako nesprávný a uplatnil své právo milosti, vítám, ale je chyba, že takto nepostupuje v jiných případech. Justičních chyb či někdy přímo zločinů znám více. Ze strany vlády a zákonodárců je chyba, že nepřikročili ke změně právní úpravy, tak aby za obdobné činy nemohly být ukládány drakonické tresty. Navíc je sporné, zda tento nápoj šamanů vnímat jako drogu. Očekával jsem reakci vlády a Parlamentu, která by tuto látku vyřadila ze seznamu trestných návykových látek a snížila dolní hranice trestů odnětí svobody trestných činů, tak aby soud mohl reagovat na případy, kdy zjistí, že škodlivost daného jednání pro stát je malá a snad by připadal v úvahu trest podmíněný či peněžitý, ale ne osm let odnětí svobody. Žádná taková reakce však nenastala.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tak., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevovamost , 28.12.2022 11:54:15
Snad všichni se shodnou, že nejlepším prezidentem byl Tomáš Masaryk. Když si představím, že jeho následovníkem by měl být Babiš, Pavel , nebo Nerudová, tak mne polévá stud. Proboha volte pana Baštu a netaktizujte. Jestli na hradě bude někdo z té trojice, tak to vyjde nastejno a český prezident bude poslušným mopslíkem USA.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…