Úvodní část našeho bilančního povídání jsme končili připomenutím osudů firem jako Liberty Ostrava nebo skláren v Květné. Premiér Petr Fiala toho ve svém projevu na svatého Štěpána moc neřekl, ale v jeho závěru vyslovil přesvědčení, že nejhorší máme za sebou a příští rok bude rokem naděje. Lze tomu věřit, když se náš západní soused, na něhož jsme ekonomicky těsně navázáni, bude muset vyrovnat s verdiktem Ústavního soudu, který zakázal vládě půjčit si více peněz, než jí umožňuje takzvaná dluhová brzda?
Německo se prozatím, protože už léta žije z toho, že doslova odírá dodavatelské firmy hlavně v bývalé východní Evropě, domnívalo, že peníze stále má. Německý ústavní soud však tuto představu místní „pokrokové a ekologické vládě“ zatrhl. Pokud bude končit v Německu výroba, která z velké části finalizuje dodávky z východní Evropy, je jasné, že případný krach německých firem půjde hlavně na účet subdodavatelů, tedy nás.
Fialova vláda a celá pětikolka vlastně nedokázala nic kladného. Kdybychom dodnes neodebírali ruský plyn a ruskou naftu, a to někdy v množstvích, která jsou větší, než byla v roce 2020, už by se u nás netopilo ani nesvítilo. A fabriky by stály. Smutné je, že patříme k největším hlasatelům protiruských hesel, místní pomatenci a fanatici, jako je ministr vnitra a bývalý starosta Prahy 6 Ondřej Kolář, se snaží co nejvíce Rusko rozzuřit. A přitom dobře vědí, jaká je skutečnost.
Pokud by to neprasklo v Bruselu, odkud vlastně máme plyn a naftu, lhali by nám do dnešního dne. Jestliže Brusel splní svoji výhrůžku, že tento odběr nafty a plynu budeme muset ukončit v prosinci 2024, prakticky zkrachujeme. Připočteme-li k tomu, že vyrábíme jeden kW elektrické energie za jednu korunu a zpět ho přes Německo kupujeme často šestinásobně dráž, zhroutí se také celá finanční konstrukce české energetiky, kde kraluje ČEZ, jako domek z karet.
Petr Fiala také tvrdil, že se jeho vláda snažila včas přijmout taková opatření, aby si se všemi těmi krizemi lidé i firmy dokázali poradit. Zároveň se musela postarat o dostatek energií především pro zimní období. A k tomu všemu prý ještě plnila svůj vládní program. Je v té sebechvále něco, co by veřejnost mohla vzít vážně?
Prakticky všechno, co udělala Fialova vláda od převzetí moci, všechna ta zákonná nařízení a vyhlášky, ničí české ekonomické prostředí. A je skutečně s podivem, že tuto eurozelenou „tsunami“ většina firem u nás doposud přestála. Začíná to být jako za bolševika, kdy tehdejší podniky, aby vůbec obstály, věnovaly většinu své energie na boj se Stranou a její byrokracií. Dneska Stranu nahradily ve státě vládnoucí „neziskovky“ a různí dozorci vyslaní z Bruselu a Německa a doslova devastující eurobyrokracie. Firmy se jen zoufale brání a hledají cestu, jak to přežít.
Nejsme v tom sami, vlády v Bruselu a USA a na ně navázaní všichni ti ideologičtí šílenci spoléhají na to, že ekonomika a průmysl, který jsme zdědili, stále ještě dokáže Západ i nás uživit. Je však jen otázkou času, kdy dopadneme jako Francie a tamní nedávná vzpoura „žlutých vest“. Dnes jsou Francie i Německo zablokované rozzuřenými zemědělci, o čemž se však v prakticky nejsledovanějším médiu, tedy v České televizi, nedozvíte ani „ň“.
Jak hodnotíte tzv. boj s dezinformacemi, jímž se vláda tak často zaštiťuje?
Už jen spojení slov „boj s dezinformacemi“ je z hlediska logiky lapsus. A podle Wikipedie je „dezinformace součást propagandy a je definována jako nepravdivá informace, která je záměrně šířena za účelem oklamání lidí“. Poněkud zjednodušeně by se dalo říct, že dezinformace je lež, a jak lidstvo ví, se lží se bojovat prakticky nedá. Lež je součástí našeho sociálního života, a podle výzkumu vědců dokonce součástí sociálního světa lidoopů, opic a užívána je též u dalších savců. Představa, že budeme-li stále hovořit pravdu, porazíme lži, je naprosto naivní. Ale velice oblíbená. Využití dezinformací pro poražení nepřítele už radil geniální čínský vojevůdce 500 let před naším letopočtem, zvaný Sun-Ć, známý také jako Mistr Sun. Říkat vždy naprostou pravdu je prakticky nemožné. A mluvíme-li o současnosti a budoucnosti, dopadne to tristně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník