Vláda Petra Fialy zatím není schopna navrhnout potřebnou důchodovou reformu, a tak jen vypouští do světa návrhy na změny parametrů penzijního systému. Jedním z nich je zvýšení hranice pro odchod do důchodu na 68 let. Mohou být lidé – především ti fyzicky pracující – v takovém věku ještě schopni odvádět dostatečné pracovní výkony?
Fyzicky pracující lidé určitě ne. A u dalších profesí je otázka, jak dalece psychicky jsou náročné. Ale je to tak daleký horizont, že teď o tom mluvit je úplně nesmyslné, poněvadž se to třeba ještě stokrát změní. Vždyť mluvili o tom, že se to bude týkat lidí až od roku 2050. Tedy za strašně dlouho, tak nevím, proč se to vůbec otvírá.
Na důchody, resp. na jejich zvýšení podle zákona, nejsou podle vlády peníze. Přijde vám normální, že se to řeší až ve chvíli, kdy ten problém nastal?
Mně u téhle vlády nepřijde normální nic. Celkem chápu, že nemají peníze, ale už nepochopím, proč se neřekne, proč je nemají. Svádět to všechno na předchozí vlády mi přijde nesmyslné. Zrovna dnes v televizi běželo, že to všechno dáváme na zbraně. Tak kdyby něco z toho na zbraně ubrali a nechali to v rozpočtu, tak udělají líp. Ale to je můj názor. Jinak se ale musíme smířit s tím, že vláda si stejně udělá, co chce, že si prosadí, co si zamane. Jakékoli protesty nemají šanci.
Myslíte si, že si prosadí svou i v případě valorizace, ačkoli se nejspíš pohybuje za hranou ústavnosti?
Myslím si, že jo. Mají ve Sněmovně většinu a opozičním ANO a SPD se v podstatě vysmívají, protože vědí, že si to prosadí díky 108 poslancům.
Ještě v listopadu tvrdil premiér Petr Fiala, že žádnou změnu valorizace jeho vláda nechystá, a po pár měsících je všechno jinak. Jaké důvěře se může těšit, když je schopen po pár měsících takhle otočit?
To, co říká pan premiér Fiala, nelze brát vážně, ten toho už říkal. Taky jsem slyšela jeho projev, snad z roku 2014, kde tvrdil, že nebudeme slepě ve všem poslouchat Evropskou unii. A teď nedá bez Uršuly ani ránu. Jak můžete člověku, který říká každou chvíli něco jiného, věřit a brát ho vážně?
Tak od doby, kdy se na mimořádném kongresu ODS ptal delegátů, jestli znají nějaký evropský recept, který funguje, svou rétoriku opravdu obrátil naruby. Ale vraťme se k té valorizaci. Opozice slibuje obstrukce kvůli možné retroaktivitě. Může něčeho dosáhnout?
Asi ne. Budeme se s tím muset smířit všichni. Vždyť to vidíme na každém kroku, všichni dělají, co chce vláda, na Ústavní soud bych se nespoléhala. Jsme v takové beznaději, prostě je to v háji.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník