„Cizí vlády rozhodly o cenzuře v ČR.“ Český expert: Plán obrany. Jinak konec svobodných voleb

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

19.05.2021 6:21 | Rozhovor

Cenzura na sociálních sítích probíhá na základě kodexů, o kterých rozhodly vlády cizích zemí. Je o tom přesvědčen Vlastimil Veselý, zakladatel a ředitel Společnosti pro obranu svobody projevu, která vznikla v návaznosti na petiční iniciativu Stop cenzuře. Probíhá mazání příspěvků i lidí na základě politického názoru, řekl ParlamentnímListům.cz. Co s tím? Polský návrh mazání a blokování zakazuje, pokud přímo neporušíte polské právo. Pod tvrdou pokutou pro Facebook či Twitter. Jde přímo o svobodu voleb, varuje Vlastimil Veselý.

„Cizí vlády rozhodly o cenzuře v ČR.“ Český expert: Plán obrany. Jinak konec svobodných voleb
Foto: Archiv VV
Popisek: Ing. Vlastimil Veselý, Ph.D., MBA, specialista na informační a komunikační technologie se zaměřením na internet a digitální obsah

Jaká je podle vás úroveň svobody projevu v Česku, ať už na sociálních sítích, v médiích, v uměleckém vyjádření či jinde? Je někde větší, někde menší? Záleží na některé víc než na jiné? Kde a v čem s cenzurou prohrává?

My se ve Společnosti pro obranu svobody projevu zatím věnujeme především prostředí sociálních sítí a přes rostoucí počet cenzurních zásahů vůči našim občanům si troufám říct, že se u nás, resp. ve střední Evropě, stále těšíme větší svobodě slova než na východ nebo západ od nás.

Jsou samozřejmě témata, kde dochází k mazání příspěvků a blokaci autorů častěji než u jiných. Výčet našich kategorií asi málokoho překvapí – gender, rodina, Covid, migrace, zbraně a uniformy, EU, humor, erotika, islám, průběh voleb a další. Ať už zastáváme v těchto otázkách jakýkoli názor, není možné, aby byla zastáncům některého z postojů omezována svoboda projevu.

S obavou sledujeme, že stejná témata začínají přitahovat riziko cenzurního zásahu i mimo sociální sítě, a to dokonce snahou o kriminalizaci ze strany státních orgánů. Nicméně to, co slyšíme například od našich britských partnerů z The Free Speech Union o non-crime hate incidents, je u nás naštěstí zatím nepředstavitelné. Kéž by tomu tak zůstalo.

Má mít kdokoli právo i možnost zveřejňovat názory, které považuje z hlediska informování veřejnosti za potřebné a prospěšné? Nebo je nutné informace filtrovat, hodnotit je jako pravdivé či dezinformační a ty nepohodlné potlačovat stejně jako před rokem 1989?

Samozřejmě, že to nutné není. Naopak, je to společensky nebezpečné, protože nás to přivádí na cestu k totalitě a všudypřítomné cenzuře, kterou mnoho z nás už zažilo. Ta hranice pro svobodu projevu je jasná – je jí zákon. Ten už nyní pamatuje na přímé výhrůžky násilím, dětskou pornografii a podobně. Vše, co není ve svobodné zemi zakázané, je dovolené. A není možné, aby tuto hranici posuzovali brigádníci z Filipín nebo nějaké samozvané skupinky aktivistů bez životní zkušenosti. To přísluší jen soudu.

Společnost pro obranu svobody projevu, jejímž zakladatelem jste, iniciovala vznik petice proti omezování svobody slova na sociálních sítích. Co od zákonodárců, vlády a prezidenta, jimž je určena, očekáváte?

Naše petice, kterou podepsalo již skoro 30 tisíc lidí, obsahuje tři požadavky. Ten první se již daří plnit – i díky veřejně známým osobnostem, které nás podpořily, a zákonodárcům některých politických stran, jejichž přehled postojů jsme shromáždili zde. Svoboda slova se postupně stává mainstreamovým tématem a lidé se přestávají bát ozvat, když se je někdo snaží umlčet. To je nadějné.

Po půl roce nám už formální podpora nebo podpis petice od politiků nestačí. Soustředíme se na to, aby se do voleb stihlo přijetí legislativního opatření, které by globálním platformám uložilo povinnosti mít v České republice odpovědnou osobu s rozhodovacími pravomocemi pro průběžné řešení reklamačního procesu, na nějž mají spotřebitelé právo. Tady vedeme nerovný boj o pozornost politiků, kterou odvádí Covid nebo kauza Vrbětice.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…