„EU je horší moloch, než byla RVHP“. Architekt Urban poznal svět a teď kandiduje za SPD

08.03.2024 17:52 | Rozhovor

EU vedená progresivisty a neoliberály se stala sama sobě brzdou dynamického rozvoje kontinentu. Změnit to chce Milan Urban, architekt se zkušeností z mnoha zemí, který kandiduje do europarlamentu za SPD. Když si srovná vývoj v současné Evropě se zkušeností z arabských zemí, vidí na jedné straně zhoubný vliv „deep state“, vydávajícího se za pokrok, a na té druhé skutečně efektivní řešení a dynamický rozvoj.

„EU je horší moloch, než byla RVHP“. Architekt Urban poznal svět a teď kandiduje za SPD
Foto: SPD
Popisek: Dr. Ing. Milan Urban, architekt s mezinárodní zkušeností a kandidát SPD do europarlamentu

Jako architekt s mezinárodní zkušeností jste působil třeba i v Dubaji. Ta je považována za jeden z regionů, které se velmi dynamicky proměňují. U nás se dnes začíná diskutovat o tom, proč povolení jakékoliv stavby trvá roky. V čem vy vidíte hlavní rozdíl v dynamice rozvoje obou regionů?

Působil jsem jak v Emirátech (Abú Dhabí, Dubaj), tak i v Saúdské Arábii v Rijádu a Džiddě. Všechna tato města mají vypracované dlouhodobé vize rozvoje, mají rovněž územní plány a městské a státní instituce, které výstavbu podporují, schvalují a kontrolují realizace. Návrhy jsou dle mezinárodních norem, rovněž tak environmentální aspekty jsou mnohem propracovanější, než je v Evropě běžné – například využívání tzv. „šedé vody“ a vody z klimatizací pro závlahy, plnění parametrů Estidama a LEED.

Navíc v rámci velkých rozvojových území realizují developeři na vlastní náklady technickou infrastrukturu, uliční síť a výsadbu zavlažované zeleně včetně vzrostlých stromů v měřítku nevídaném pro Evropu. Takže rozdíl dynamiky rozvoje nespočívá v technických řešeních, ale v povolovacím procesu, počtu dotčených orgánů státní správy, občanských a aktivistických iniciativách, odvolacích procesech a délce a prodlužování schvalovacího procesu. Sami jsme se stali obětí vlastní byrokracie a dá se říci až českého ekvivalentu „deep state“.

Může podle vašich zkušeností být stát efektivním stavitelem a developerem?

Samozřejmě může, konkrétních příkladů je právě řada ať už v arabských zemích kolem Zálivu, kde největší projekty realizují státní a polostátní společnosti, např. Nakheel, Emaar, Aldar, Meraas a další. Samostatnou kapitolou jsou státní a státem podporované společnosti v Číně (SOE), které vedou žebříček šesti největších developerů rezidenčních projektů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Z čeho by ANO pokrylo státní výdaje

Kritizujete tuto vládu, že chce jít cestou škrtů, já teda o škrtech nic nevím, ale co vím, že všude i v peněženkách lidí chybí peníze. Co s tím hodláte jako potencionální příští vláda dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura a hrubá záplata: Fialova vláda žene zemi ke krachu

9:01 Okamura a hrubá záplata: Fialova vláda žene zemi ke krachu

Fialova vláda podporuje nepřizpůsobivé lidi na úkor slušných a dotuje Ukrajince na úkor těch, které …